Czy można być chrzestnym „na odległość”?
Zdarza się niekiedy, że rodzice wybierają na ojca chrzestnego czy na matkę chrzestną swojego dziecka kogoś, kto nie jest w stanie fizycznie uczestniczyć w liturgicznym obrzędzie chrztu świętego – najczęściej z powodu odległości czy zdarzeń losowych uniemożliwiających przybycie na uroczystość. Takie przypadki były częste w czasach pandemii koronawirusa, z powodu trudności komunikacyjnych. Próbom zaradzenia w takich sytuacjach jest pełnienie roli chrzestnego przez pełnomocnika – właściwy rodzic chrzestny nie uczestniczy w ceremonii chrzcielnej, a w jego imieniu w liturgicznym obrzędzie występuje ktoś inny. Jednak „prawdziwym” ojcem czy matką chrzestną nie jest ten, kto był obecny podczas liturgii chrztu świętego, ale osoba wybrana do tej funkcji przez rodziców dziecka, której dane zostają wpisane do aktu chrztu sporządzonego w księdze ochrzczonych.
- Data: 26.05.2022
Decyzja o czasowym zajęciu nieruchomości
Zgodnie z art. 126 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r. poz. 1899) nieruchomości, w tym te stanowiące własność parafii, mogą zostać czasowo zajęte w związku z działaniem siły wyższej lub potrzebą zapobieżeniu znacznej szkody. W niniejszym artykule omówione zostaną przesłanki ewentualnego wydania takiej decyzji, a więc kiedy mamy do czynienia z siłą wyższą lub zagrożeniem znaczną szkodą, a także procedurę, w której wydawana jest decyzja.
- Data: 26.05.2022
Działalność destrukcyjnych grup religijnych w cyberprzestrzeni
Zdefiniowanie grup religijnych jest pojęciem trudnym z uwagi na różne podejścia do samego zjawiska religijności. Poszczególne dyscypliny naukowe podejmują się oceny i kwalifikacji tego rodzaju podmiotów, uwzględniając przy tym własną metodologię i zadania, jakie przed nimi zostały postawione. Możemy spotkać zatem w przestrzeni publicznej sformułowania takie jak: kościół, związek wyznaniowy, związek religijny, grupa religijna, sekta, ruch religijny. Uwzględniając prawny aspekt relacji państwa z tego rodzaju podmiotami, określić można wyłącznie jedną cechę pozwalającą na wskazanie, czy dana grupa posiada uregulowaną sytuację prawną czy też nie. Brak jest zatem jakichkolwiek podstaw do formułowania określeń wskazujących na legalność czy też nielegalność związku wyznaniowego. Dopiero ewentualne działania takich podmiotów mogą być oceniane w kontekście ich zgodności z przepisami prawa powszechnie obowiązującego. Wówczas można rozpatrywać także odpowiedzialność takich podmiotów, najczęściej na gruncie prawa karnego, gospodarczego, rodzinnego.
- Data: 26.05.2022
Film „Gratias Domine” o pięknie Bożego stworzenia
Laudato si’, mi’ Signore — Pochwalony bądź, Panie mój, śpiewał święty Franciszek z Asyżu. W tej pięknej pieśni przypomniał, że nasz wspólny dom jest jak siostra, z którą dzielimy istnienie, i jak piękna matka, biorąca nas w ramiona: «Pochwalony bądź, mój Panie, przez siostrę naszą, matkę ziemię, która nas żywi i chowa, wydaje różne owoce z barwnymi kwiatami i trawami». Ta siostra protestuje z powodu zła, jakie jej wyrządzamy nieodpowiedzialnym wykorzystywaniem i rabunkową eksploatacją dóbr, które Bóg w niej umieścił.
- Data: 26.05.2022
Kilka praktycznych uwag na temat zachowku
Kontynuując temat spadkobrania rozpoczęty w nr. 28/2022 Zarządzania parafią, w artykule omówione zostaną zagadnienia związane z zachowkiem i w punktach przedstawione zostaną najważniejsze informacje dotyczące tej instytucji prawnej, która jest uregulowana w Kodeksie cywilnym (głównie w art. 991–1011). Prezentowane uwagi będą miały charakter praktyczny, innymi słowy – te informacje mogą się czcigodnym Czytelnikom przydać.
- Data: 26.05.2022
Małżeństwo z osobą prawosławną: kilka praktycznych uwag kanoniczno-teologicznych
W związku z napływem do Polski emigrantów z Ukrainy można spodziewać się częstych niż do tej pory przypadków zawierania małżeństw katolików z prawosławnymi. W tym artykule zostaną przypomniane w formie praktycznych uwag najważniejsze elementy kanoniczne i teologiczne takich małżeństw.
- Data: 26.05.2022
Praca na wysokości przy budowie lub remoncie obiektów parafialnych
Praca na wysokości przy budowie lub remoncie jest związana ze szczególnym niebezpieczeństwem dla pracownika. Niedopełnienie warunków bezpieczeństwa w razie wypadku grozi w takiej sytuacji poważnymi obrażeniami albo nawet śmiercią.
- Data: 26.05.2022
Przedmiot umowy, czyli o czym pamiętać, podpisując umowę?
Ludzie różnie podchodzą do kwestii zawarcia umowy. Dla niektórych jest to zwykła formalność – podpisanie papieru równoważnego z potwierdzeniem „wydano z magazynu”. Dla innych umowa to zobowiązanie, którego nie podpisują bez wcześniejszego przeczytania i zrozumienia wszystkich postanowień. Nie jesteśmy wszyscy tacy sami. Wszyscy znamy jednak powiedzenia: „najgorszy ołówek jest lepszy od pamięci” i „miej nadzieję na najlepsze, lecz szykuj się na najgorsze”. Jest też takie powiedzenie: „umowy pisze się na złe czasy”, dlatego zawsze mamy negocjować umowę w dobrej wierze, jednak w wersji najbardziej korzystnej dla naszego klienta, który w razie ustępstw musi ich dokonać świadomie.
- Data: 26.05.2022
Służebność przesyłu na gruncie parafialnym
Parafia jako osoba prawna (terytorialna jednostka organizacyjna Kościoła) jest właścicielem nieruchomości i spotyka się z urządzeniami energetycznymi, wodociągowymi i gazowymi, które znajdują się na gruntach parafii nielegalnie. Konflikty z dostawcami mediów są spowodowane przede wszystkim uciążliwością tych urządzeń. Niejednokrotnie urządzenia te są też źródłem pokaźnych strat, gdyż ich umiejscowienie ogranicza możliwości korzystania z nieruchomości lub też wyłącza jej część z normalnego korzystania.
- Data: 26.05.2022