Odpowiedzialność pracownika – kiedy pracownik płaci z własnej kieszeni?
Parafia podobnie jak inne podmioty gospodarcze może występować jako pracodawca. Wiązać się to może z różnymi sytuacjami. Głównym obowiązkiem pracownika, określonym w art. 100 Kodeksu pracy, jest wykonywanie pracy sumiennie i starannie. W przypadku pomyłki dalszy bieg wydarzeń może doprowadzić do różnego rozmiaru szkody. Pracodawca zaś, może ponosić odpowiedzialność lub szkodę za działanie pracownika. Czy w takim wypadku pracodawca może wymagać, aby pracownik zwrócił koszty swojego błędu? A jeżeli tak, to w jakiej wysokości?
- Data: 24.04.2023
Czy wolno informować o odstępstwie dziecka od wiary?
W praktyce duszpasterskiej proboszczowie spotykają się z różnymi trudnymi sytuacjami. Rozważane podejście do tych spraw i ich rozwiązanie wymaga nieraz od nich głębszej i szerszej znajomości prawa kanonicznego. Oto kazus zbudowany na podstawie pewnego duszpasterskiego przypadku. Jego prześledzenie może pomóc duszpasterzom w takich lub podobnych sytuacjach poprzez wskazanie lub przypomnienie zasad i norm postępowania obowiązujących w Kościele, a przez to do owocnego wykonywania duszpasterskiej posługi dla chwały Bożej i zbawienia ludzi.
- Data: 24.04.2023
Homoseksualizm i jego wpływ na stwierdzenie nieważności małżeństwa
Dotychczas obowiązujący Kodeks Prawa Kanonicznego nie przewiduje tytułu nieważności małżeństwa z powodu homoseksualizmu. Niemniej jednak jurysprudencja rotalna wskazuje, że jeśli jeden z małżonków posiada skłonności homoseksualne, istnieją przesłanki prawne do stwierdzenia nieważności małżeństwa. Powodem przez, który homoseksualizm może być zdefiniowany jako przyczyna stwierdzenia nieważności małżeństwa może być wiążąca się z nim „niezdolność natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich” czy „symulacja zgody małżeńskiej”.
- Data: 24.04.2023
Jak otrzymać informacje z archiwów kościelnych?
Sprawa archiwów kościelnych jest dla naukowców, głównie historyków czy genealogów-amatorów tematem bardzo często poruszanym w środkach społecznego przekazu. Na grupach facebookowych można znaleźć wiele uwag i komentarzy. Są one nieraz bardzo krytyczne. Jednakże często już na pierwszy rzut oka widać, że nie są one uzasadnione, a wypływają z niezrozumienia tego, czym są archiwa kościelne i jakim prawem się rządzą. W tym artykule przedstawione zostanie kilka uwag, które powinny wyjaśnić tę kwestię.
- Data: 24.04.2023
Nowe przepisy o przyjmowaniu Komunii Świętej przez osoby chore na celiakię
W nr 33/2022 Zarządzania parafią zostały obszernie przedstawione zasady obowiązujące przy przyjmowaniu Komunii Świętej przez osoby chore na celiakię, czyli nietolerancję glutenu, który jest obecny w każdym pieczywie. Przypomnijmy, że ze względu na konieczność zachowania prawdziwości znaku chleba w Eucharystii – chleb bez glutenu nie byłby prawdziwym chlebem – Kościół nie może zgodzić się na wypiek komunikantów całkowicie pozbawionych glutenu. Dopuszcza się jednak, by osoby chore na celiakię mogły przyjmować Komunię Świętą w postaci chleba o niskiej zawartości glutenu. Przygotowane z takiego ciasta hostie, zwane popularnie niskoglutenowymi, charakteryzują się tym, że zawierają tylko tyle glutenu, ile jest bezwzględnie konieczne do wypieku chleba.
- Data: 24.04.2023
Sprowadzenie zwłok z zagranicy – obowiązujące przepisy prawne
Śmierć osoby bliskiej to bolesne doświadczenie. Jeżeli zgon nastąpił poza granicami Polski, dodatkowo powstaje skomplikowana sytuacja pod względem prawnym i organizacyjnym. W artykule zostanie pokazana prosta ścieżka postępowania, zastrzegając, że może ona w konkretnych warunkach prawnych (czyli np. w zależności od kraju zgonu) być nieco odmienia. Może się zdarzyć, że do kancelarii parafialnej przyjdzie osoba chcąca zorganizować sprowadzenie zwłok osoby bliskiej i jej pochówek. Warto wiedzieć, jak taka procedura może wyglądać.
- Data: 24.04.2023