Kościół w opałach kryzysu w sieci
W życiu człowieka pewne są 3 rzeczy: śmierć, podatki i… kryzysy. Jednak, o ile na pierwszą rzeczywistość nie ma rady, na drugiej wielu poległo, o tyle trzecia przestrzeń jest możliwa do zarządzania nią i do przemiany w sukces. Każdy kryzys może stać się bowiem szansą na zmianę, wzmocnienie, poprawę, oczyszczenie, a nawet zwycięstwo – pod warunkiem profesjonalnego podejścia do problemu. Największym wrogiem sukcesu w tej sytuacji jest chaos. Nie ułatwią jednak również sukcesu zachowania unikające odpowiedzialności, ukrywające fakty, manipulujące informacjami, zbyt szybkie i nieprzemyślane, sięgające po fałsz, obłudę i wyrachowane.
- Data: 22.02.2022
Księża nie zawsze podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym
Każda osoba, która na terytorium Polski posiada status osoby duchownej, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym, rentowym i wypadkowemu oraz dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu. Od tej reguły przewidziane są wyjątki. Osoba duchowna nie ucieknie jednak od obowiązku podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu.
- Data: 22.02.2022
Monitoring – kilka praktycznych uwag dla parafii
Monitoring, rozumiany jako utrwalanie obrazu lub podgląd obrazu na żywo, jest narzędziem stosowanym obecnie w wielu parafiach. Na popularność monitoringu składa się kilka czynników, do których należą niskie ceny urządzeń potrzebnych do monitoringu, łatwość ich montażu i obsługi oraz last not least rosnąca potrzeba poczucia bezpieczeństwa, którą (nieraz iluzorycznie) daje monitoring.
- Data: 22.02.2022
Papież Franciszek zaprasza wszystkich chrześcijan do zabrania głosu podczas synodu
Ojciec Święty Franciszek zaprasza wszystkich chrześcijan do zabrania głosu na temat synodalności – powiedział bp Jacek Jezierski, przewodniczący Rady KEP ds. Ekumenizmu podczas sesji pt. „O synodalności – ekumenicznie” zorganizowanej 14 stycznia w Warszawie, przed Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan.
- Data: 22.02.2022
Przedawnienie zawartej umowy
Zawarte umowy co do zasady się wykonuje. Co jednak, jeżeli osoba, która zobowiązanie ma wykonać, nie wykonała go o czasie, a osoba, która miała dostać wynik pracy, nie dopomina się o niego? Z czasem strony umowy mogą zapomnieć o sobie. Nastaje stan niepewności. Co stanie się, jeżeli nagle po bardzo długim okresie wierzyciel upomni się o realizację zadania? Co jeżeli chodziło o oddanie długu pieniężnego i po 30 latach ktoś po niego zgłosi się, żądając odsetek?
- Data: 22.02.2022
Urząd adwokata w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa
Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 r. wprowadza w kanonie 1490 nową funkcję procesową tzw. adwokata. Adwokat działa na zlecenie strony procesowej, jeśli zarazem został ustanowiony jej pełnomocnikiem, reprezentuje ją wobec sądu jako jej alter ego. Świadczona przez niego asystencja procesowa, doradztwo, przedkładanie dowodów, argumentacja i obrona dokonane są w określonej perspektywie postulowanego orzeczenia nieważności małżeństwa, intencjonalnie służą stronie, ale są zarazem służbą dla trybunału.
- Data: 22.02.2022