Kiedy alkoholizm skutkuje stwierdzeniem nieważności małżeństwa – choroba alkoholowa w orzecznictwie sądowym
Procesy o stwierdzenie nieważności małżeństwa powszechnie wskazują na alkoholizm jako czynnik wpływający na faktyczny rozpad małżeństwa, jak również na przyczynę jego nieważności. Z praktyki sądów kościelnych wynika, że choroba alkoholowa najczęściej jest rozpatrywana w ramach kanonu 1095 n. 3 Kodeksu Prawa Kanonicznego, czyli jako przyczyna natury psychicznej powodująca niezdolność osoby do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich. Na alkoholizm jako zaburzenie psychiczne wskazuje definicja wydana w 1952 r. przez Komitet Ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia. Na to, że problem alkoholowy wiąże się ściśle z zagadnieniem osobowości człowieka uzależnionego, wskazują również sposoby leczenia alkoholika. Oprócz stosowania środków farmakologicznych i psychotropowych podejmuje się przede wszystkim terapię, zmierzającą do odbudowania jego zaburzonej osobowości.
- Data: 28.12.2024
Praca na wysokości przy budowie lub remoncie obiektów parafialnych
Praca na wysokości przy budowie lub remoncie jest związana ze szczególnym niebezpieczeństwem dla pracownika. Niedopełnienie warunków bezpieczeństwa w razie wypadku grozi w takiej sytuacji poważnymi obrażeniami albo nawet śmiercią.
- Data: 28.12.2024
Zmiany w parafialnej dokumentacji ochrony danych w związku z tzw. ustawą Kamilka
Ustawa Kamilka to stosowana powszechnie nazwa ustawy, która weszła w życie 15 lutego 2024 roku. Zmieniła ona kilka ustaw w tym: 1) ustawę z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej i 2) ustawę z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym. Zamierzonym celem wprowadzonych zmian legislacyjnych było zwiększenie ochrony małoletnich przed krzywdą ze strony dorosłych, z którymi, w różnych okolicznościach, mogą spotykać się dzieci. Te nowelizacje nie pozostały bez wpływu na ochronę danych osobowych.
- Data: 28.12.2024
Zwrot rzeczy zakupionej przez Internet
Gdy kupujemy w tradycyjnym sklepie stacjonarnym, mamy możliwość zobaczenia asortymentu, dotknięcia go, niekiedy wypróbowania lub sprawdzenia w inny sposób. Widzimy rzeczywiste rozmiary i nie musimy opierać się na fotografiach zamieszczonych w sieci, które nieraz – nawet nie w sposób celowy – wprowadzają nas w błąd co do np. wielkości czy koloru. Nie zawsze jednak mamy czas na osobiste wybranie się na zakupy. W Internecie istnieje niezliczona ilość ofert różnych towarów i usług w sklepach internetowych. Można zaoszczędzić mnóstwo czasu i nieraz pieniędzy, dokonując zakupu w ten sposób, szczególnie gdy pożądana rzecz znajduje się w innym mieście.
- Data: 28.12.2024