Nowe zmiany w prawie spadkowym
Dnia 15 listopada 2023 r. weszły w życie (kolejne już tym roku) nowelizacje w prawie spadkowym. W tym artykule krótko omówię najważniejsze z tych zmian. Wiedza ich dotycząca może okazać się przydatna samym księżom, choć raczej rodzinom księży lub wiernym.
- Data: 20.12.2023
O (nie)odbieraniu korespondencji, cz. 2: postępowanie cywilne i karne
W ostatnim czasie miałam w praktyce adwokackiej do czynienia z następującym kazusem. Reprezentując pewnego mocodawcę wysłałam list z żądaniem z zakresu danych osobowych do parafii. Jednakże przesyłki tej nie podjęto w terminie. Okazało się, że proboszcz dowiedział się, co zawiera list i nie odbierając przesyłki chciał uniknąć konieczności udzielenia odpowiedzi. Ostatecznie przesyłka została zwrócona do mnie, czyli do nadawcy.
- Data: 11.10.2023
Sprowadzenie zwłok z zagranicy – obowiązujące przepisy prawne
Śmierć osoby bliskiej to bolesne doświadczenie. Jeżeli zgon nastąpił poza granicami Polski, dodatkowo powstaje skomplikowana sytuacja pod względem prawnym i organizacyjnym. W artykule zostanie pokazana prosta ścieżka postępowania, zastrzegając, że może ona w konkretnych warunkach prawnych (czyli np. w zależności od kraju zgonu) być nieco odmienia. Może się zdarzyć, że do kancelarii parafialnej przyjdzie osoba chcąca zorganizować sprowadzenie zwłok osoby bliskiej i jej pochówek. Warto wiedzieć, jak taka procedura może wyglądać.
- Data: 24.04.2023
Co zrobić, gdy o wyroku sądowym dowiadujemy się dopiero od komornika?
Co zrobić, gdy pewnego dnia przeglądając konto bankowe, zauważamy zajęcie jakiejś sumy przez komornika lub też komornik osobiście przyjdzie do naszego miejsca zamieszkania, wypytując, co jest naszą własnością i dokonując jej zajęcia. A my nie mamy zielonego pojęcia, że ciążył na nas jakiś obowiązek zapłaty, a już tym bardziej, że jakiś sąd wydał wobec nas nakaz zapłaty. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy jest jeszcze szansa na obronę, jeżeli nakaz był nieuzasadniony?
- Data: 27.02.2023
Kłopoty ze spadkobraniem po obywatelach polskich zmarłych za granicą
Wielu parafian mieszka i pracuje poza Polską. W przypadku śmierci tych osób poza granicami kraju istnieje niebezpieczeństwo, że prawo, które znajdzie zastosowanie w postępowaniu spadkowym, nie będzie prawem polskim, a sprawa toczyć się będzie przed sądem innego państwa. Aby temu zapobiec, trzeba podjąć stosowne kroki, np. sporządzić testament z wyborem prawa. Artykuł ukazuje to zagadnienie od strony praktycznej. Bez wątpienia temat powinien zainteresować księży. Elementem posługi duszpasterskiej jest przecież także informowanie wiernych o różnego rodzaju niebezpieczeństwach dla rodzin, w tym niebezpieczeństwach prawnych.
- Data: 27.02.2023
Niezamówiona przesyłka – co z nią zrobić
Coraz częściej korzystamy z zakupów przez Internet i coraz częściej przychodzą do nas paczką zakupy tam zrobione. Jak grzyby po deszczu wyrastają paczkomaty, mieniąc się różnymi kolorami, a kurierzy bardzo sprawnie dostarczają nam przesyłki osobiście do naszych mieszkań i domów. Co jednak możemy lub powinniśmy zrobić, gdy pewnego dnia zapuka do nas kurier z przesyłką, której nie zamawialiśmy?
- Data: 27.02.2023
Zwrot rzeczy zakupionej przez Internet
Gdy kupujemy w tradycyjnym sklepie stacjonarnym, mamy możliwość zobaczenia asortymentu, dotknięcia go, niekiedy wypróbowania lub sprawdzenia w inny sposób. Widzimy rzeczywiste rozmiary i nie musimy opierać się na fotografiach zamieszczonych w sieci, które nieraz – nawet nie w sposób celowy – wprowadzają nas w błąd co do np. wielkości czy koloru. Nie zawsze jednak mamy czas na osobiste wybranie się na zakupy. W Internecie istnieje niezliczona ilość ofert różnych towarów i usług w sklepach internetowych. Można zaoszczędzić mnóstwo czasu i nieraz pieniędzy, dokonując zakupu w ten sposób, szczególnie gdy pożądana rzecz znajduje się w innym mieście.
- Data: 27.12.2022
Film kręcony w kościele, czyli o najmie obiektu zdjęciowego
Zdarza się, że do proboszcza zgłaszają się osoby chcące wykorzystać budynek kościoła do wykonania zdjęć filmowych reklamowych czy innych. Jak wygląda udostępnienie obiektu kościelnego do filmu lub zdjęć reklamowych? Na co powinien zwrócić uwagę proboszcz jako osoba odpowiedzialna np. za kościół? Oto kilka uwag na ten temat oraz kluczowe elementy umowy pomiędzy np. parafią a producentem filmowym.
- Data: 29.11.2022
Prawo autorskie w praktyce parafii na przykładzie utworów muzyki kościelnej
W dniu 14 października Konferencja Episkopatu Polski przyjęła instrukcję o muzyce kościelnej. Wprowadzenie jej norm ma na celu „podniesienie poziomu wykonywanej muzyki kościelnej, a także nadanie należnej godności i powagi świętym obrzędom sprawowanym na chwałę Bożą i uświęcenie wiernych”. Rolą tego artykułu nie jest przytaczanie zasad opisanych w instrukcji, ale odniesienie się do prawnej strony zagadnienia związanego z ochroną prawa autorskiego w pracy parafii.
- Data: 26.10.2022
- 1
- 2
- 3
- »
- ostatnia »