Czy brak chęci posiadania dzieci daje podstawy do stwierdzenia nieważności małżeństwa?
Coraz częściej w pracy sądowej spotykamy się z sytuacją, w której małżonkowie – jeszcze przed ślubem lub już po jego zawarciu – deklarują brak chęci posiadania potomstwa. Niekiedy jest to decyzja wspólna, świadoma i trwała; innym razem – wyraz lęku, niepewności lub podporządkowania się oczekiwaniom drugiej strony. Pojawia się wówczas pytanie: czy taka postawa może oznaczać, że małżeństwo zostało zawarte nieważnie?
- Data: 23.04.2025
Gabloty przykościelne a ochrona danych osobowych: decyzje UODO i KIOD
Gabloty przykościelne i wywieszane w nich dokumenty zawierające dane osobowe mogą stanowić problem dla proboszczów i źródło kłopotów prawnych i kanonicznych. Jak wskazuje na to pewien kazus, który będzie w tym artykule przedstawiony, sprawy te mogą zaangażować przez kilka lat organy nadzoru – państwowy i kościelny oraz sąd i ordynariusza.
- Data: 23.04.2025
Hejt w Internecie, jak się bronić?
W dzisiejszych czasach cyberprzemoc stała się zjawiskiem powszechnym. Jest też zjawiskiem niestety rozwijającym się i bardzo groźnym. Jednym z jej objawów jest hejt będący mową nienawiści. Jego ofiarą w szczególny sposób stają się osoby duchowne, często mocno zaangażowane w działalność duszpasterską czy też jasno wyrażające swoje poglądy. Co można zrobić, aby obronić się przed tego typu atakami?
- Data: 23.04.2025
Ryzykowny fach. Księża w Polsce czują się coraz bardziej zagrożeni
Niemal połowa z prawie tysiąca księży przepytanych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego spotkało się z bezpośrednią agresją, napaścią fizyczną lub hejtem w internecie – wynika z badania przeprowadzonego przez ISKK jesienią ub. roku. Zjawisko to narasta, jednak duchowni niezbyt często zgłaszają takie przypadki.
- Data: 23.04.2025
Służebność przesyłu na gruncie parafialnym
Parafia jako osoba prawna (terytorialna jednostka organizacyjna Kościoła) jest właścicielem nieruchomości i spotyka się z urządzeniami energetycznymi, wodociągowymi i gazowymi, które znajdują się na gruntach parafii nielegalnie. Konflikty z dostawcami mediów są spowodowane przede wszystkim uciążliwością tych urządzeń. Niejednokrotnie urządzenia te są też źródłem pokaźnych strat, gdyż ich umiejscowienie ogranicza możliwości korzystania z nieruchomości lub też wyłącza jej część z normalnego korzystania.
- Data: 23.04.2025
Zagospodarowanie śmieci pozostawionych na cmentarzu parafialnym
Zagospodarowanie śmieci pozostawionych na cmentarzach stało się sporym problemem. Rosną ceny za wywóz wyznaczane przez firmy odpadowe, a obowiązkowy recykling jest sporym wyzwaniem. W artykule prezentujemy, jaki jest prawny status odpadów z cmentarzy, do czego zobowiązani są zarządcy jako gospodarujący tymi odpadami oraz jak radzić sobie z wyzwaniami właściwego zagospodarowania i rosnących cen. Dodatkowo podpowiemy, co można zrobić, gdy ktoś nielegalnie podrzuci na cmentarz swoje odpady.
- Data: 23.04.2025