Archiwum na stronie internetowej parafii a ochrona danych osobowych
Wiele parafii prowadzi własne strony internetowe. Strony te nie są już tylko prostymi wizytówkami, a stały się rozbudowanymi platformami komunikacji z parafianami, grupami duszpasterskimi. Niejednokrotnie znajdują się na tych stronach działy czy podstrony o charakterze archiwalnym lub kroniki, które stanowią swoiste kompendium wiedzy o życiu i historii danej wspólnoty. Takie cyfrowe, internetowe archiwa, jeżeli są systematycznie prowadzone i odpowiednio ułożone, stanowić mogą cenne źródło informacji o historii lokalnej społeczności. Jednakże materiały te mogą także stwarzać problemy natury kanonicznej i prawnej, których proboszczowie powinni być świadomi. W tym artykule przedstawiona zostanie istota tych problemów oraz wskazane zostaną ich rozwiązania.
- Data: 22.01.2025
Przyjmowanie sakramentów świętych przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną
Każdy człowiek, niezależnie od stanu zdrowia fizycznego, intelektualnego czy psychicznego, jest stworzony na obraz i podobieństwo Boga (Rdz 1, 26-27), a przez chrzest staje się pełnoprawnym członkiem wspólnoty Kościoła (KKK 1213). Dla osób z niepełnosprawnościami – umysłowymi czy fizycznymi, jak również dla osób cierpiących na zaburzenia i choroby psychiczne, sakramenty są szczególnym znakiem Bożej miłości oraz troski, które przypominają, że wszyscy ludzie są ważni w oczach Stwórcy.
- Data: 22.01.2025
W jakich przypadkach podstępne wprowadzenie w błąd stanowi podstawę do stwierdzenia nieważności małżeństwa? Analiza na przykładzie orzecznictwa Roty Rzymskiej
Podstępne wprowadzenie w błąd, regulowane przez kan. 1098 KPK, to jedno z najpoważniejszych naruszeń zgody małżeńskiej, które może skutkować stwierdzeniem nieważności związku. Czy zatajenie istotnych informacji, takich jak niepłodność, uzależnienie czy przeszłość kryminalna, może wpłynąć na decyzję o zawarciu małżeństwa? Orzecznictwo Roty Rzymskiej dostarcza licznych przykładów, które ukazują, jak manipulacja i oszustwo zakłócają fundamenty sakramentu małżeństwa – prawdę, wolność i wzajemne zaufanie. Jakie kryteria musi spełnić działanie podstępne? Jakie dowody mają znacznie w procesach kanonicznych z tytułu podstępnego wprowadzenia w błąd? Orzecznictwo rotalne wskazuje drogowskazy, które pozwalają na skuteczną ochronę praw nupturientów oraz autentyczności zgody małżeńskiej.
- Data: 22.01.2025