Czy osoba niewierząca może tworzyć liturgię?
Wśród organistów nie brakuje takich muzyków, którzy traktują grę na organach kościelnych tylko jako pracę i źródło utrzymania. Zdarza się, że śpiewy podczas Mszy Świętej wykonuje znamy i utytułowany chór, którego członkowie jedynie okazyjnie pojawiają się w świątyni i tylko w tym celu, aby przy okazji koncertu wpisanego w celebrację liturgiczną zaśpiewać utwory religijne. Podczas pogrzebów znaczniejszych osób aktorzy wątpliwej reputacji zostają czasem poproszeni o to, aby odczytać słowo Boże, a na Mszy Świętej sprawowanej przez biskupa z okazji uroczystości państwowej w pierwszych rzędach zasiadają politycy, którzy nie kryją krytycznego nastawienia do instytucji Kościoła.
- Data: 28.05.2024
Instytucja separacji małżeńskiej w prawie kanonicznym
Niepodważalną zasadą jest to, że pomiędzy ochrzczonymi, małżeństwo ważnie zawarte i dopełnione jest nierozerwalne aż do śmierci jednej ze stron. Małżeństwo jako instytucja trwała, powinno realizować się w codziennym życiu przez zachowanie i pielęgnowanie wspólnoty – małżonkowie mają obowiązek i prawo zachować wspólnotę życia i zamieszkania. Jednak, w sytuacjach wyjątkowych, jeśli zachodzi określona prawem przyczyna, separacja małżonków jest dopuszczona przez prawo kanoniczne (kan. 1151 KPK).
- Data: 28.05.2024
Nieustająca inspiracja. 10 maja rozpocznie się proces beatyfikacyjny Heleny Kmieć
Ona pokazuje swoim życiem to, że młody człowiek pełen pasji, różnego rodzaju naturalnych predyspozycji i przebojowości może odnaleźć swoje miejsce w Kościele – mówi o Helenie Kmieć ks. Paweł Wróbel SDS, postulator procesu beatyfikacyjnego.
- Data: 28.05.2024
Nowinki techniczno-budowlane ułatwiające oszczędzanie na energii elektrycznej i nie tylko
W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez stałego dostępu do energii elektrycznej, bieżącej wody, gazu czy innych surowców, które zapewniają nam funkcjonowanie i podstawowy standard życia. Kontrola nad wykorzystywaniem tych zasobów jest niezwykle istotna, nie tylko dla naszego środowiska i całej planety, ale również dla naszej kieszeni. Rachunki za zużycie gazu, prądu czy wody drastycznie wzrosły na przestrzeni ostatnich miesięcy. Według przewidywań tendencja ta nadal będzie wzrostowa. Inflacja swoje żniwa zbiera także w dziedzinie budownictwa. Zasadne zdaje się więc szukanie oszczędności i takich rozwiązań, które oprócz wzbogacenia naszego portfela, wzbogacą także nasze środowisko. Optymalizacja zużycia surowców odbywa się na kilku płaszczyznach. Po pierwsze – nasze codzienne nawyki, nad którymi warto nieustannie pracować. Po drugie – odpowiednio dobrane do naszych potrzeb taryfy oferowane przez dostawców, a po trzecie – modernizacja sprzętu, materiałów budowlanych, a nawet całego budownictwa.
- Data: 28.05.2024
Zalecenia pokontrolne KIOD: najczęstsze przypadki. Część 2
Kontrola jest znaną prawu kanonicznemu instytucją prawną. Występuje ona głównie w postaci wizytacji kanonicznej (zob. kan. 396–kan. 398). Celem kontroli jest zapoznanie się ze stanem faktycznym występującym w danym podmiocie (np. parafii) i porównanie poczynionych w ten sposób ustaleń ze stanem oczekiwanym, czyli tym, który nakazują przepisy prawa. Kościelny Inspektor Ochrony Danych ma upoważnienie do kontrolowania wszelkich podmiotów kościelnych w zakresie przetwarzania przez te podmioty danych osobowych (art. 38 pkt 2 Dekretu KEP z 2018 r. regulującego ochronę danych w Kościele). Wyjątki od tej kompetencji są zakresowo niewielkie. Dotyczą one np. sądów (trybunałów) kościelnych w ramach sprawowania przez te podmioty wymiaru sprawiedliwości (art. 37 ust. 3 Dekretu KEP z 2018 r. regulującego ochronę danych w Kościele).
- Data: 28.05.2024