Zalecenia pokontrolne KIOD: najczęstsze przypadki część 1
Kościelny Inspektor Ochrony Danych (KIOD) ma upoważnienie do kontrolowania podmiotów kościelnych, w tym parafii, w zakresie przetwarzania przez te podmioty danych osobowych. Działania podejmowane przez KIOD w ramach kontroli obejmują badanie tego, jak parafia (administrator) przetwarza dane osobowe i w ten sposób ustalenie stanu faktycznego oraz porównanie praktyki parafii ze stanem oczekiwanym, czyli tym, co nakazują przepisy prawa. Opisane działania KIOD zmierzają do podniesienia świadomości dotyczącej ochrony danych u proboszczów jako osób odpowiedzialnych za parafie i efektywności działań administratora. A wszytko to ma służyć lepszej realizacji ochrony człowieka i promocji jego godności.
- Data: 25.04.2024
Konflikty przy ustalaniu ilości godzin katechetów
Kazus: Nauczycielka katechetka i ksiądz uczą w szkole religii, oboje posiadają misję kanoniczną od biskupa. Proboszcz parafii (który nie uczy w szkole bo sam zrezygnował) próbuje „narzucać” dyrektorowi szkoły decyzje odnośnie ilości przyznanych godzin religii oraz klas, w których powinien uczyć ksiądz a w których katechetka.
- Data: 25.04.2024
Po 78 latach od męczeńskiej śmierci zostanie beatyfikowany. Męczennik wojny i komunizmu
Żył zaledwie 42 lata. Gdy mieszkańcy Płok odnaleźli w lesie jego zmasakrowane ciało, moczyli chusteczki w krwi kapłana i zabierali je do domów chroniąc jak relikwie. Proces został przeprowadzony, ale sprawców nie wykryto. Nikt nigdy nie poniósł kary za morderstwo księdza. Po 78 latach od męczeńskiej śmierci ks. Michał Rapacz zostanie ogłoszony błogosławionym. Beatyfikacja odbędzie 15 czerwca 2024 r.
- Data: 25.04.2024
Udział wiernych świeckich w przygotowaniu do przyjmowania sakramentów w parafii
Przygotowanie do sakramentów jest ściśle związane z owocnym uczestniczeniem w sakramentach. W Kodeksie Prawa Kanonicznego czytamy, że „duszpasterze oraz inni wierni w ramach własnej funkcji kościelnej, mają obowiązek troszczyć się, aby ci, którzy proszą o sakramenty, byli do ich przyjęcia przygotowani przez odpowiednią ewangelizację i katechizację, z uwzględnieniem norm wydanych przez kompetentną władzę” (kan. 843 § 2 KPK). Wynika z tego, że przygotowanie do sakramentów nie jest tylko obowiązkiem duchownych, ale też świeckich. Oczywiście przygotowanie do sakramentów w pierwszym rzędzie spoczywa na duszpasterzach, tj. na biskupie, proboszczu i współpracujących z nim kapłanach, którzy są odpowiedzialni za wykonywanie zadania uświęcania, ale prawodawca zaznacza, że jest również obowiązkiem wiernych świeckich, zwłaszcza rodziców wychowujących po katolicku swoje dzieci (kan. 835 §4 KPK). Zanim przeanalizujemy udział świeckich w przygotowaniu do poszczególnych sakramentów, opiszemy zadania proboszcza oraz cel przygotowania.
- Data: 25.04.2024
Wady fizyczne i wady prawne w wykonanych pracach budowlanych a odpowiedzialność wykonawcy
Budowa czy remont obiektów budowlanych to kosztowna i czasochłonna inwestycja. Nawet jeśli inwestycja ta przebiega zgodnie z ustalonym wcześniej planem, nigdy nie mamy pewności, czy wady lub potencjalne usterki nie ujawnią się w późniejszym czasie. Po zakończeniu robót budowlanych dochodzenie swoich praw za wady wykonanej usługi komplikuje się, dlatego warto być świadomym swoich praw, aby usunięcie wad przebiegło sprawnie i efektywnie.
- Data: 25.04.2024