Administracyjne kary pieniężne za naruszenie przez zarządcę parafii przepisów ochrony zabytków
Ustawa z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami zawiera postanowienia regulujące (Rozdział 10a ustawy) nakładanie przez wojewódzkiego konserwatora zabytków administracyjnych kar pieniężnych za różnego rodzaju naruszenia prawa z zakresu ochrony zabytków (tzw. delikty administracyjne). Kary pieniężne w ochronie zabytków i opiece nad zabytkami są nowym zjawiskiem, gdyż weszły w życie z dniem 1 stycznia 2018 r.
- Data: 23.08.2021
Cyfrowy sztylet, czyli rzecz o hejcie
W dzisiejszych czasach cyberprzemoc stała się zjawiskiem powszechnym. Jest też zjawiskiem niestety rozwijającym się i bardzo groźnym. Jednym z jej objawów jest hejt będący mową nienawiści. Jego ofiarą w szczególny sposób stają się osoby duchowne, często mocno zaangażowane w działalność duszpasterską czy też jasno wyrażające swoje poglądy. Co można zrobić, aby obronić się przed tego typu atakami?
- Data: 23.08.2021
e-Doręczenia coraz bliżej
Coraz większymi krokami zbliża się realizacja usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego w Polsce. Z założenia odbiór pism w postępowaniu sądowym, egzekucyjnym czy administracyjnym ma być możliwy dzięki jednej elektronicznej skrzynce doręczeń. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego (elektroniczna forma doręczeń w tej czy innej formie funkcjonuje już w wielu postępowaniach, także tych sądowych), gdyby nie to, że ustawa z 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych, o której będzie w niniejszym artykule, wprowadza tym razem obowiązek posiadania takiej skrzynki i korzystania z tego typu doręczeń dla podmiotów nie tylko publicznych, ale także niepublicznych w postaci np. wpisanych do rejestru przedsiębiorców w KRS fundacji czy stowarzyszeń oraz osób fizycznych wpisanych do CEIDG. Artykuł ma na celu informacyjne przedstawienie jej najważniejszych założeń odpowiednio wcześnie, aby możliwe było odpowiednie przygotowanie się przed wejściem w życie wszystkich jej przepisów.
- Data: 23.08.2021
Motywowanie pracowników parafii
Proboszcz, jako przedstawiciel parafii będącej pracodawcą, w stosunku do pracowników jest autorytetem, który ocenia wykonywaną pracę, wynagradza za nią i może w razie konieczności zwolnić pracownika źle wykonującego swoją pracę. Proboszcz, jako osoba duchowna jest szczególnym przykładem pracodawcy, posiadającym również autorytet moralny, co ma duże znaczenie w procesie motywowania.
- Data: 23.08.2021
Nowa Księga VI Kodeksu Prawa Kanonicznego: wprowadzenie
Kościół posiada kanoniczne prawo karne (materialne – określające przestępstwa, i procesowe – określające przebieg wymierzania sprawiedliwości). Oznacza to, że Kościół jako instytucja ma narzędzie, aby nakładać kary, sankcje inne dolegliwości na wiernych świeckich i duchownych. Prawo do posiadania prawa karnego jest prawem własnym Kościoła. To oznacza, że nikt (to znaczy żaden podmiot, np. państwo) tego prawa Kościołowi nie nadał. Jest to także prawo wrodzone, czyli prawo należące do natury Kościoła nadanej mu przez Jezusa Chrystusa. Prawo do karania wiernych, tym samym do wymierzania sprawiedliwości, nie stoi wcale w sprzeczności z miłosierdziem, którego znakiem i narzędziem jest sam Kościół. Miłosierdzie i sprawiedliwa kara współistnieją bowiem razem i, nawet więcej, są ze sobą sprzężone. To prawo, jak z resztą wszystkie inne regulacje prawne (kanoniczne) w Kościele, służą realizacji nadprzyrodzonego celu Kościoła, którym jest salus animarum, czyli niesienie wiernym zbawienia wysłużonego Jezusa Chrystusa.
- Data: 23.08.2021
Nowe papieskie normy dla przedsoborowej liturgii
Papież Franciszek wydał motu proprio Traditionis Custodes, którym ogranicza możliwość korzystania z tak zwanej liturgii przedsoborowej. Znosi tym samym uprawnienia udzielone przez swych poprzedników, a w szczególności przez Benedykta XVI, który w motu proprio Summorum Pontificum udostępnił wszystkim przedsoborową liturgię, określając ją mianem nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego, w przekonaniu, że obie formy liturgii mogą się nawzajem ubogacać.
- Data: 23.08.2021
Pomoc duszpasterska parafianom w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa
Początek trzeciego tysiąclecia okazuje się czasem niekorzystnym dla instytucji małżeństwa i rodziny. Po części wynika to z obiektywnych uwarunkowań i trudności, takich jak choćby gwałtowne przemiany ekonomiczne i obyczajowe, po części jednak z faktu, że wiele środowisk oraz instytucji jest niechętnych trwałemu małżeństwu i silnej rodzinie. Ich działalność przejawia się m.in. w eksponowaniu rodzin patologicznych, w promowaniu tzw. wolnych związków, w legalizowaniu związków homoseksualnych, we wspieraniu ruchów, które forsują wizję kobiety wrogą małżeństwu i rodzinie. W konsekwencji obserwujemy wiele nacisków politycznych, ekonomicznych i kulturowych, które osłabiają rolę małżeństwa i rodziny w życiu społeczeństwa.
- Data: 23.08.2021
Potrzeba ojców, którzy wychowują do trzeźwości
Na potrzebę trzeźwości we wszystkich obszarach życia społecznego, zwłaszcza w rodzinach, zwrócił uwagę bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych przy Konferencji Episkopatu Polski. Łomżyński biskup pomocniczy wygłosił homilię podczas 17. Ogólnopolskiej Modlitwy o Trzeźwość Narodu w Miejscu Piastowym na Podkarpaciu.
- Data: 23.08.2021
Zaopatrzenie w wodę – własna studnia czy podłączenie do wodociągu?
Jeżeli w pobliżu terenu parafii przebiega wodociąg, naturalne wydaje się podłączenie nieruchomości do niego. Nie wyklucza to jednak wykonania studni na potrzeby gospodarcze, np. do podlewania ogrodu. Wiercenie studni może być też dogodniejszym rozwiązaniem, gdy wodociągu nie ma, przyłącze byłoby zbyt drogie lub kłopotliwe do wykonania. Przykładowo wymagałoby to wykonania wykopu przez działki sąsiadów. Studnie wiercone mogą być na tyle głębokie, że jesteśmy w stanie dostać się do położonych głęboko pod powierzchnią warstw wodonośnych, a w efekcie uzyskać wodę na niemal każdej posesji. Jednak jej jakość bywa bardzo różna. Ponadto może się zmieniać w czasie.
- Data: 23.08.2021