Odpusty w roku jubileuszowym 2025
Papież Franciszek w Bulli Spes non confundit, ogłaszającej jubileusz zwyczajny 2025 roku zaznaczył, że odpust pozwala ludziom odkryć, jak nieograniczone jest miłosierdzie Boga. Dlatego też w starożytności chrześcijańskiej termin „miłosierdzie” był używany zamiennie z terminem „odpust”, aby dzięki temu wyrazić pełnię Bożego przebaczenia, które nie zna granic (nr 23). Jakkolwiek sakrament pokuty jest znakiem nadziei, gdyż stanowi potwierdzenie, że Bóg w akcie spowiedzi gładzi ludzkie grzechy, to jednak w życiu człowieka pozostaje ślad, czyli nieuporządkowane przywiązanie do stworzeń, które wymaga oczyszczenia albo na ziemi, albo po śmierci, w stanie nazywanym czyśćcem (KKK 1472). Zatem ważne jest, aby przeżywając Rok Jubileuszowy nie zapominać o korzystaniu z łaski odpustu.
- Data: 20.03.2025
Papież na Wielki Post 2025: Podążajmy wspólnie w nadziei
Papieskie orędzie na Wielki Post 2025. Franciszek zachęca do „wspólnego podążania w nadziei”. Podkreśla, że to dzięki miłości Pana Boga jesteśmy zachowani w nadziei, która nie zawodzi. Ona jest pewną i niezachwianą „kotwicą duszy”.
- Data: 20.03.2025
Parafialny cennik posług religijnych
W praktyce parafialnej spotyka się niekiedy tzw. cennik posług religijnych, czyli określone przez proboszcza wysokości ofiar za czynności duszpasterskie lub kancelaryjne czy jeszcze inne. Zagadnienie to budzi silne kontrowersje i jest przedmiotem sporu pomiędzy duszpasterzami a wiernymi, ponadto cennik taki jest niekiedy powodem zgorszenia. Istnieją strony internetowe, które zbierają informacje na temat wysokości ofiar wymaganych przez duszpasterzy w parafiach w Polsce. W mojej zawodowej praktyce spotkałam się także z przypadkami interwencji ordynariusza w kwestie związane z takim swoistym taryfikatorem parafialnym. Nie można pominąć tego, że papież Franciszek wielokrotnie apelował o to, by „sakramenty były za darmo”, bo „nie płaci się za sakramenty, ale daje się ofiarę na Kościół” oraz ostro krytykował praktykę cenników parafialnych. Warto więc poznać, jak prawo kanoniczne reguluje ten obszar życia i działania Kościoła.
- Data: 20.03.2025
Podstęp w małżeństwie: kiedy zatajenie prawdy prowadzi do nieważności małżeństwa? (kan. 1098 KPK)
Podstęp w małżeństwie to nie tylko moralny problem, ale także kwestia o poważnych konsekwencjach prawnych. Kan. 1098 Kodeksu Prawa Kanonicznego przewiduje, że jeśli jeden z małżonków został świadomie wprowadzony w błąd co do istotnej cechy drugiej strony, która mogłaby poważnie zakłócić wspólnotę życia małżeńskiego, małżeństwo może zostać uznane za nieważne. Nie chodzi tu jednak o każde zatajenie czy kłamstwo – kluczowe jest wykazanie celowego działania sprawcy, istotności zatajonych informacji oraz ich wpływu na zgodę małżeńską.
- Data: 20.03.2025