Małżeństwo kanoniczne osób po rozwodzie cywilnym – nowe przepisy Konferencji Episkopatu Polski
Coraz częściej w kancelariach parafialnych podczas przygotowania do zawarcia małżeństwa duszpasterze stają przed problemem małżeństw zawieranych przez osoby, które już były związane cywilnie z kimś innym, rozwiodły się, a teraz chcą zawrzeć nowe małżeństwo – tym razem kanoniczne – z kolejną osobą. Takie sytuacje nie są wolne od problemów moralnych i prawnych. Nowy Dekret ogólny o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego uchwalony przez Konferencję Episkopatu Polski 26 listopada 2019 r. (wszedł w życie dnia 1 czerwca 2020 r.) poświęca tym sytuacjom więcej miejsca aniżeli Instrukcja z 1986 r.
- Data: 22.06.2020
Czy zarządcę cmentarza obowiązuje zakaz konkurencji?
Prawo antymonopolowe (ustawa z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów, Dz. U. z 2019 r. poz. 369 z późn. Zm.) określa fundamentalne zasady konkurencji. W myśl tych zasad podmiot będący zarządcą cmentarza − jako dostawca usług − jest traktowany jako przedsiębiorca, a tym samym jest zobowiązany unikać podejmowania praktyk podważających zasady konkurencji, czyli szkodzących interesom innych przedsiębiorców, a także konsumentów.
- Data: 22.06.2020
Duszpasterskie postawy i działania istotne dla wspólnotowego wychodzenia z sytuacji kryzysu
Wspólnota parafialna stanowi wyjątkową, bo najmniejszą zorganizowaną duszpastersko cząstkę Ludu Bożego, mającą własnego pasterza. W okresach kryzysowych następuje zazwyczaj spowolnienie lub nawet zanikanie praktyk religijnych, które zazwyczaj stanowią jądro wspólnotowości życia. Trzeba wtedy zapytać o przyczynę takiego stanu rzeczy. Jej źródłem może być zwykły strach i lęk przed np. zarażeniem koronawirusem, jak tego doświadczamy w ostatnich miesiącach albo potęgujące się przekonanie, że spotkanie z drugim człowiekiem może stanowić zagrożenie dla zdrowia mojej osoby. W takich sytuacjach lęk osobisty jeszcze bardziej inspiruje do zastosowania izolacji fizyczno-duchowej, co nie wpływa dobrze na umocnienie w postawie zawierzenia nawet Bogu samemu.
- Data: 22.06.2020
Jakie skutki wywołuje ujęcie obiektu sakralnego w gminnej ewidencji zabytków?
Podstawową formą ochrony zabytków sakralnych jest wpis do rejestru zabytków. Nie jest to jednak jedyny sposób, w jaki mogą być chronione obiekty sakralne. W ostatnich latach coraz powszechniejszym zjawiskiem staje się ujmowanie zabytków nieruchomych w gminnej ewidencji zabytków (GEZ). Jest to konsekwencją nowelizacji ustawy z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami , która weszła w życie w czerwcu 2010 r. i spowodowała istotne zmiany w funkcjonowaniu tej ewidencji, skutkujące de facto wprowadzeniem w ustawie o ochronie zabytków nowej (choć nienazwanej wprost) formy ochrony zabytków.
- Data: 22.06.2020
Opłata adiacencka także od parafii
Opłata adiacencka to opłata, którą właściciel lub użytkownik wieczysty musi zapłacić gminie, jeżeli wzrosła wartość jego nieruchomości w wyniku pewnych zdarzeń wymienionych w przepisach. Zdarzenia te to podział nieruchomości, scalenie i podział nieruchomości lub budowa urządzeń infrastruktury technicznej z udziałem środków Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. Fakt zaistnienia powyższych zdarzeń nie zawsze prowadzi jednak do naliczenia opłaty.
- Data: 22.06.2020
Parafia i wolontariat – kilka słów ostrzeżenia i rady
Wolontariat, bardzo ogólnie mówiąc, to dobrowolne i świadome oraz bez wynagrodzenia angażowanie się w wykonywanie świadczeń na rzecz osób, organizacji pozarządowych lub rozmaitych instytucji działających w różnych obszarach społecznych. Instytucja ta jest uregulowana w polskiej ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z 2003 r. Jeżeli parafia chce z wolontariatu, czyli tego specyficznego, regulowanego ustawą stosunku prawnego pomiędzy parafią a wolontariuszem, korzystać, to musi stosować postanowienia tego aktu normatywnego.
- Data: 22.06.2020
Proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Źródła nieważności małżeństwa. Część 2
Jedną z podstawowych zasad, na której opiera się kościelne prawo małżeńskie, jest prawda o nierozerwalności związku małżeńskiego. Jednak nie każde zawarte małżeństwo powoduje zaistnienie węzła małżeńskiego, który staje się źródłem tej nierozerwalności. Małżeństwo może zaistnieć jedynie dzięki zgodzie małżeńskiej wyrażonej przez nupturientów prawnie do tego zdolnych. W numerze poprzednim „Zarządzania parafią” zamieściliśmy pierwszą część artykułu, w którym szeroko omawiane są przesłanki stwierdzenia nieważności małżeństwa. W bieżącym numerze publikujemy drugą część tego artykułu, w której autorka kontynuuje omawianie przesłanek stwierdzenia nieważności małżeństwa.
- Data: 22.06.2020
Remont a budowa obiektu budowlanego - które prace budowlane wymagają pozwolenia na budowę, które zgłoszenia, a które można realizować bez formalności?
Czy odnowienie elewacji, wstawienie okna, postawienie nowych schodów to jeszcze remont czy już budowa bądź przebudowa budynku? Prace uważane w potocznym znaczeniu za „remont” nie zawsze nim są w rozumieniu przepisów prawa budowlanego. Odpowiednia kwalifikacja podejmowanych działań pod względem prawnym ma duże znaczenie. Od tego czym są według ustawy wykonywane prace zależy, czy potrzebne będzie nam pozwolenia na budowę, zgłoszenie, czy też nie będzie potrzeby angażowania organów administracji publicznej.
- Data: 22.06.2020