Dokumentacja pracownicza w parafii
Prowadzenie dokumentacji pracowniczej jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy powiązanym z zatrudnianiem pracowników. Obejmuje prowadzenie akt osobowych i pozostałej dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy (zakres wskazany jest przez przepisy), jej odpowiednie zabezpieczenie i przechowywanie przez wynikający z przepisów okres.
- Data: 23.11.2021
Nowy Dekret o Liturgii: Lud Boży bliżej liturgii Kościoła
Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów opublikowała dekret wdrażający motu proprio Papieża Franciszka „Magnum principium” z 2017 r. Dekret „Postquam Summus Pontifex” odnosi się do odpowiednich kompetencji biskupów i konferencji episkopatów w zakresie tłumaczenia tekstów liturgicznych.
- Data: 23.11.2021
Obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości dotyczy również parafii
Działalność parafii to nie tylko służba duszpasterska, ale również konieczność wywiązywania się z obowiązków określonych przez przepisy powszechnie obowiązującego prawa, w tym także podatkowych. Dotyczą one m.in. opłacania podatku od nieruchomości, który jednak nie obciąża wszystkich obiektów kościelnych.
- Data: 23.11.2021
Obowiązki parafii w zakresie rozliczeń z ZUS – zgłaszanie i wyrejestrowanie z ubezpieczeń
Jakie obowiązki w zakresie zgłaszania i wyrejestrowania wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ma parafia, która chce zatrudnić lub zatrudnia osoby na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia? Zebrane w artykule informacje pomogą zrozumieć i wypełnić obowiązki, które wynikają z przepisów prawa.
- Data: 23.11.2021
Powiększanie cmentarza: procedura administracyjna
Wiele katolickich parafii ma własne (kościelne czy też parafialne) cmentarze. Działalność tych cmentarzy regulowana jest prawem kanonicznym i jednocześnie prawem polskim. Ta sfera działalności Kościoła należy bowiem do tzw. spraw mieszanych, czyli spraw kościelno-państwowych. Proboszcz będący przedstawicielem parafii umocowanym do działania w jej imieniu zarówno w prawie świeckim, jak i prawie kanonicznym, musi znać normy z jednego i drugiego źródła oraz stosować je jednocześnie. W tym artykule przybliżone zostaną wymagania prawne (czyli te, które są zawarte w prawie polskim) i procedura administracyjna dotycząca powiększenia cmentarza wyznaniowego, katolickiego, który należy do parafii.
- Data: 23.11.2021
Środki dowodowe w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa
Celem przedstawiania sądowi konkretnych środków dowodowych jest potwierdzenie prawdziwości, słuszności tezy stawianej przez stronę powodową w skardze o nieważność małżeństwa. W Kodeksie Prawa Kanonicznego zostały wyliczone następujące środki dowodowe: oświadczenia stron, dowód z dokumentów, świadkowie, biegli, wizja lokalna i oględziny sądowe oraz domniemania. Jednak w praktyce sądowej istnieją cztery podstawowe środki dowodowe: oświadczenia stron, dokumenty, zeznania świadków oraz opinia biegłych. Ich moc dowodowa zależy od rodzaju sprawy, czyli od motywu, który powoduje nieważność małżeństwa.
- Data: 23.11.2021
Współpracować nie znaczy zastępować. Zadania wiernych świeckich i duchownych
Kiedy chcemy podjąć współpracę ze sobą, zaczynamy od określenia, kim są osoby ze sobą współdziałające, jakie mają kompetencje i jakie zadania mogą pełnić w naszym zespole. Dopiero wtedy możemy zacząć rozdzielać konkretne obowiązki. W przypadku wspólnoty Kościoła podstawowym rozróżnieniem związanym z pełnieniem urzędów kościelnych jest przyjęcie sakramentu święceń. Prawodawca w kan. 129 KPK stanowi, że zdolnymi do sprawowania władzy rządzenia są ci, którzy otrzymali święcenia. W wykonywaniu tej władzy mogą współdziałać wierni świeccy, zgodnie z przepisami prawa.
- Data: 23.11.2021