Możliwość powierzenia wiernym świeckim odpowiednich czynności – funkcji – zadań w duszpasterskim posługiwaniu
Nowy rok kościelny i duszpasterski przeżywamy pod hasłem Wierzę w Kościół Chrystusowy. Jest to bardzo istotne zawołanie, bezpośrednio wskazuje bowiem na wspólnotę osób, dla których źródłem realnych łask i duchowej mocy jest sam Jezus Chrystus Zbawiciel. Jest to ważne stwierdzenie, dzisiaj bowiem na forach społecznościowych i w medialnym przekazie preferuje się tezy o słabości Kościoła, Jego nieprzystosowaniu do współczesnych oczekiwań ludzi, jak również chce się przekonać uczestników, słuchaczy i czytelników do przyjęcia tez o Jego słabościach i niedoskonałościach. Na pierwsze miejsce w takiej skali i prezentacji kładzie się grzechy, słabości i wszelkie nadużycia duchownych, które mają niejako potwierdzić i zarazem tworzyć negatywny obraz Kościoła.
- Data: 24.01.2023
Uczestnictwo wiernych świeckich w sprawowaniu sakramentów w parafii
W poprzednim artykule analizowaliśmy udział wiernych świeckich w przygotowaniu do sakramentów. Teraz zajmiemy się sprawowaniem sakramentów. Zaczniemy od czynnego uczestnictwa wiernych w sprawowaniu sakramentów, które są czynnością Kościoła, a nie tylko szafarza. Następnie przeanalizujemy posługi, które mogą pełnić świeccy po nowelizacji dokonanej przez papieża Franciszka oraz funkcje liturgiczne. Na zakończenie opiszemy sytuacje, w których świeccy mogą być szafarzami nadzwyczajnymi sakramentów. Zaznaczę na wstępie, że nie będziemy opisywać uczestnictwa w sakramencie małżeństwa i szafarzy tego sakramentu oraz innych sakramentów, których szafarzami w każdej sytuacji jest tylko prezbiter lub biskup.
- Data: 24.03.2022
Udział wiernych świeckich w przygotowaniu do przyjmowania sakramentów w parafii
Przygotowanie do sakramentów jest ściśle związane z owocnym uczestniczeniem w sakramentach. W Kodeksie Prawa Kanonicznego czytamy, że „duszpasterze oraz inni wierni w ramach własnej funkcji kościelnej, mają obowiązek troszczyć się, aby ci, którzy proszą o sakramenty, byli do ich przyjęcia przygotowani przez odpowiednią ewangelizację i katechizację, z uwzględnieniem norm wydanych przez kompetentną władzę” (kan. 843 § 2 KPK). Wynika z tego, że przygotowanie do sakramentów nie jest tylko obowiązkiem duchownych, ale też świeckich. Oczywiście przygotowanie do sakramentów w pierwszym rzędzie spoczywa na duszpasterzach, tj. na biskupie, proboszczu i współpracujących z nim kapłanach, którzy są odpowiedzialni za wykonywanie zadania uświęcania, ale prawodawca zaznacza, że jest również obowiązkiem wiernych świeckich, zwłaszcza rodziców wychowujących po katolicku swoje dzieci (kan. 835 §4 KPK). Zanim przeanalizujemy udział świeckich w przygotowaniu do poszczególnych sakramentów, opiszemy zadania proboszcza oraz cel przygotowania.
- Data: 14.03.2022
Wysyłanie życzeń i próśb o wsparcie finansowe oraz rzeczowe do parafian lub firm
Działalność parafialnych organizacji charytatywnych (zespołów charytatywnych) opiera się głównie, a właściwie wyłącznie na redystrybucji dóbr, które wcześniej otrzymano od darczyńców – osób fizycznych lub innych podmiotów, np. firm. Kluczowe jest więc pozyskiwanie pieniędzy i darów materialnych. To działanie z kolei możliwe jest, gdy darczyńcy i potencjalni darczyńcy otrzymają informację o potrzebach, przebiegu i zakresie działalności organizacji charytatywnych oraz stosowną prośbę o wsparcie. Doświadczenie duszpasterskie uczy, że prośby o takie wsparcie często wystosowywane są przy okazji składania czy wysyłania życzeń świątecznych. Jest bowiem bardziej prawdopodobne, że właśnie wów czas spotykają się z dużym zrozumieniem i pozytywną odpowiedzią.
- Data: 24.03.2023
Parking przy kościele
Coraz więcej wiernych na niedzielną lub świąteczną msze świętą przyjeżdża samochodem a zdarza się że i jedna rodzina przyjeżdża dwoma. Konsekwencją tego są często zapchane ulice i uliczki wokół kościołów. Wielu proboszczów zauważyło ten problem budując parkingi przy kościołach. Nie jest to z reguły kwestia problematyczna, gdyż tereny kościelne w większości przypadków są na tyle obszerne, że umożliwiają umieszczenie mniejszego lub większego parkingu wokół kościoła. Jest to jednak na pewno wyzwanie finansowe, choć parafian zapewne do czego jak do czego, ale do wsparcia finansowego przy budowie parkingu który przecież im ma służyć, nie trzeba chyba przekonywać.
- Data: 14.03.2022