"Jako obrońca wiary stał się celem ataków"Nowa biografia Benedykta XVI, autorstwa Petera Seewalda, „Benedykt XVI. Życie.”
Benedykt XVI jest ponadczasowo aktualny. Programem całego jego życia była miłość. Całe życie służył i służy nadal z miłością Bogu, człowiekowi i Kościołowi – mówi w wywiadzie dla Katolickiej Agencji Informacyjnej Peter Seewald, autor wydanej właśnie książki pt. „Benedykt XVI. Życie”.
- Data: 20.05.2021
Badania profilaktyczne i szkolenie bhp w parafii – obowiązujące zasady
Zatrudnienie pracownika jest związane z obowiązkiem sprawdzenia jego stanu zdrowia w kontekście pacy, jaką ma wykonywać, oraz zapewnienia mu co najmniej podstawowej wiedzy pozwalającej na bezpieczne jej wykonywanie. Związane jest to z koniecznością skierowania pracownika na badania profilaktyczne przed dopuszczeniem go do pracy przy zatrudnieniu oraz kierowania na te badania po pewnym czasie lub dłuższej chorobie oraz z zapewnieniem szkolenia bhp – ogólnego i dla części osób również stanowiskowego.
- Data: 20.05.2021
Czy biuro podróży może wymagać potwierdzenia wykonanego szczepienia przeciwko COVID-19?
Zbliżają się wakacje. Wszyscy zastawiamy się jak będą wyglądały w tym roku. W jakim zakresie zostaną zdjęte obowiązujące obostrzenia? Gdzie będzie można wyjechać? Rodzi się pytanie o wyjazdy zagraniczne, o wycieczki organizowane przez biura podróży? Wiemy doskonale, jaka jest sytuacja, dyskusje toczą się nieustannie, padają różne opinie. Jak zatem będzie wyglądała kwestia szczepienia, czy biuro podróży, organizujące wycieczkę, wyjazd, będzie miało prawo domagać się potwierdzenia dokonania szczepienia przeciwko COVID-19?
- Data: 20.05.2021
Eutanazja – czy można godnie i czynnie asystować przy samobójstwie?
Coraz częściej parlamenty poszczególnych krajów europejskich i nie tylko zajmują się przygotowaniem norm prawnych, które sankcjonują możliwość dokonania eutanazji – zakończenia życia na osobiste życzenie danej osoby. Ostatnio eutanazję zalegalizowała Hiszpania, która stała się czwartym krajem Europy – po Belgii, Luksemburgu i Holandii, a szóstym na świecie po Kanadzie i Kolumbii, który przyznał osobie prawo do samobójstwa i oferuje pomoc przy jego dokonaniu. W opracowaniach preferuje się przekonanie, że jest to prawo do godnej śmierci na życzenie osoby oraz zwraca uwagę na terminologię, która merytorycznie wskazuje na dobrowolne uczestniczenie danej osoby w dokonaniu samobójstwa wspomaganego. Czy zdecydowanej na taki krok osobie mógłby towarzyszyć kapłan? Czy taka osoba mogłaby zostać opatrzona sakramentami?
- Data: 20.05.2021
Kobieta przy ołtarzu. Dopuszczenie kobiet do posług lektoratu i akolitatu
Ojciec Święty Franciszek w motu proprio Spiritus Domini z 10 stycznia 2021 r. zmienił paragraf pierwszy kanonu 230 Kodeksu Prawa Kanonicznego, dopuszczając tym samym kobiety do posług liturgicznych lektoratu i akolitatu. Pierwsza jest ściśle związana z posługą Słowa, druga – z posługą ołtarza. Dotychczas posługi te były zastrzeżone wyłącznie dla mężczyzn. Kanon 230 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego w dotychczasowej wersji brzmiał: „Mężczyźni świeccy, posiadający wiek i przymioty ustalone dekretem konferencji episkopatu, mogą być na stałe przyjęci, przepisanym obrzędem liturgicznym, do posługi lektora i akolity; otrzymanie tych posług nie daje im jednak prawa do utrzymania czy wynagrodzenia ze strony Kościoła”. Po zmianie dokonanej przez papieża Franciszka przepis ten rozpoczyna się od słów „Świeccy, posiadający wiek i przymioty…”. Obejmuje zatem zarówno mężczyzn, jak i kobiety.
- Data: 20.05.2021
Małżeństwo z obcokrajowcem oraz małżeństwo zawierające element transgraniczny w perspektywie prawa kanonicznego (część 2)
W obecnych czasach małżeństwa Polaków z obcokrajowcami nie są rzadkością. Bardzo często zawierane są małżeństwa z elementem transgranicznym, to oznacza, że np. któreś z nupturientów lub oboje mieszkają poza granicami Polski, a małżeństwo ma być zawarte w Polsce, czy też narzeczeni mieszkają w Polsce, a ślub ma być zawarty poza naszym krajem itd. Z perspektywy proboszcza takie sytuacje przynoszą konieczność podjęcia dodatkowych czynności w ramach przygotowania do małżeństwa, w tym załatwienia wszystkich formalności wymaganych przez prawo kanoniczne. W artykule zostaną przedstawione najczęściej powtarzające się elementy występujące w takich sytuacjach. W pierwszym z serii dwóch artykułów opisane zostało małżeństwo z obcokrajowcem z perspektywy prawa świeckiego, czyli polskiego. Z kolei w tym tekście będą poruszone przedmiotowe kwestie jedynie w perspektywie prawa kanonicznego.
- Data: 20.05.2021
Przymus i bojaźń przyczyną stwierdzenia nieważności małżeństwa
Wyrażana przez nupturientów zgoda małżeńska ma tak doniosłe skutki, że prawodawca kościelny do jej ważności wymaga wolności kwalifikowanej, tzn. działania wolnego od wszelkiego ciężkiego i zewnętrznego wpływu przymusu moralnego lub bojaźni. Zgoda ta obejmuje nie tylko moment sakramentalnego „TAK”, lecz również wcześniejszy proces, w którym tworzy się, konsoliduje i trwa wybór małżonka oraz związku małżeńskiego jako stanu życia. W praktyce jednak istnieją przypadki, kiedy osoby trzecie – świadomie lub nieświadomie, w mniejszym lub większym stopniu – wpływają na nupturientów, naruszając ich wolną wolę w wyborze stanu życia lub wolność wyboru współmałżonka.
- Data: 20.05.2021
Wykorzystanie mediów społecznościowych w parafii w czasie pandemii
Obecność w mediach społecznościowych ma wiele zalet i korzyści, szczególnie dla Kościoła. Jest jednak również związana z wyzwaniami, które dość mocno podkreśliła pandemia. Bardzo potrzebujemy w parafiach zaangażowania wiernych, takiego samego, z jakim zaangażowaniem konsumują oni social media. Wymaga to poświęcenia czasu, zasobów ludzkich i finansowych ze strony parafii, instytucji eklezjalnych i kościelnych podmiotów non profit. Najważniejsze jest jednak rozumienie istoty mediów społecznościowych przez osoby tymi podmiotami zarządzające i zaangażowanie. Prowadzenie strony WWW parafii jest ważne, ale dziś już niewystarczające.
- Data: 20.05.2021