Czy zakładać monitoring w kancelarii parafialnej?
Monitoring wydaje się dobrym rozwiązaniem dla parafii jako sposób na skuteczne zapewnienie bezpieczeństwa osobom i mieniu. Jednakże przed jego założeniem proboszcz powinien pewne kwestie uważnie przemyśleć i być świadomym wymagań, a nawet niebezpieczeństw kanonicznych i prawnych, które nieść ze sobą mogą nadużycia związane z używaniem monitoringu. Wynikiem tej refleksji powinna być także decyzja o tym, aby w niektórych miejscach, np. w kancelarii parafialnej, monitoringu nie umieszczać.
- Data: 24.01.2023
Dyrektywa unijna OMNIBUS. Przepisy obowiązują od 1 stycznia 2023 roku. Co to oznacza?
Od 1 stycznia 2023 nastąpiła ogromna zmiana w przepisach handlowych. Zgodnie z unijną dyrektywą Omnibus, sklepy od Nowego Roku mają obowiązek informowania o najniższej cenie produktu na przestrzeni ostatnich 30 dni. Ma to szczególne znaczenie dla ukrócenia nieuczciwych promocji stosowanych w handlu.
- Data: 24.01.2023
Możliwość powierzenia wiernym świeckim odpowiednich czynności – funkcji – zadań w duszpasterskim posługiwaniu
Nowy rok kościelny i duszpasterski przeżywamy pod hasłem Wierzę w Kościół Chrystusowy. Jest to bardzo istotne zawołanie, bezpośrednio wskazuje bowiem na wspólnotę osób, dla których źródłem realnych łask i duchowej mocy jest sam Jezus Chrystus Zbawiciel. Jest to ważne stwierdzenie, dzisiaj bowiem na forach społecznościowych i w medialnym przekazie preferuje się tezy o słabości Kościoła, Jego nieprzystosowaniu do współczesnych oczekiwań ludzi, jak również chce się przekonać uczestników, słuchaczy i czytelników do przyjęcia tez o Jego słabościach i niedoskonałościach. Na pierwsze miejsce w takiej skali i prezentacji kładzie się grzechy, słabości i wszelkie nadużycia duchownych, które mają niejako potwierdzić i zarazem tworzyć negatywny obraz Kościoła.
- Data: 24.01.2023
Msza święta z udziałem dzieci – refleksje
Gdy stawia się katolikom pytanie: „Z czym kojarzy ci się msza święta z dziećmi?”, można spodziewać się skrajnych odpowiedzi. Na jednym biegunie pojawi się sformułowanie „infantylizacja”, a na drugim zapewne „zbawienie dla rodziców”. W dzisiejszym artykule zastanowimy się nad słusznością obu sformułowań, a przede wszystkim nad wyzwaniami, jakie stawia przed Kościołem Dyrektoriumo Mszach św.z udziałem dzieci. Skupimy się jednak na dopuszczonej we wspomnianym dokumencie możliwości podziału liturgii słowa na część dla dorosłych i dla dzieci właśnie, i tym, jak wygląda to w praktyce w polskich parafiach. Spróbujemy też znaleźć miejsce dla katechety (świeckiego, zakonnego czy duchownego) w takiej liturgii, ponieważ wykonywany przez nas zawód niejako zobowiązuje nas do pomocy przy parafii w zakresie liturgii z udziałem najmłodszych lub młodzieży. Znajdzie się też kącik z polecanymi materiałami dostępnymi na polskim rynku, a także lista pytań i spraw do przemyślenia przed i w trakcie przygotowywania takich liturgii.
- Data: 24.01.2023
Nowinki techniczno-budowlane ułatwiające oszczędzanie na energii elektrycznej i nie tylko
W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez stałego dostępu do energii elektrycznej, bieżącej wody, gazu czy innych surowców, które zapewniają nam funkcjonowanie i podstawowy standard życia. Kontrola nad wykorzystywaniem tych zasobów jest niezwykle istotna, nie tylko dla naszego środowiska i całej planety, ale również dla naszej kieszeni. Rachunki za zużycie gazu, prądu czy wody drastycznie wzrosły na przestrzeni ostatnich miesięcy. Według przewidywań tendencja ta nadal będzie wzrostowa. Inflacja swoje żniwa zbiera także w dziedzinie budownictwa. Zasadne zdaje się więc szukanie oszczędności i takich rozwiązań, które oprócz wzbogacenia naszego portfela, wzbogacą także nasze środowisko. Optymalizacja zużycia surowców odbywa się na kilku płaszczyznach. Po pierwsze – nasze codzienne nawyki, nad którymi warto nieustannie pracować. Po drugie – odpowiednio dobrane do naszych potrzeb taryfy oferowane przez dostawców, a po trzecie – modernizacja sprzętu, materiałów budowlanych, a nawet całego budownictwa.
- Data: 24.01.2023
Rodzina Ulmów to męczennicy za wiarę
Papież Franciszek zatwierdził 17 grudnia 2022 r. w Watykanie dekret o męczeństwie Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Markowej, wraz z siedmiorgiem dzieci. To bohaterska rodzina, która ratowała Żydów w czasie II wojny światowej. Oznacza to, że w najbliższym czasie może dojść do ich beatyfikacji. (…)
- Data: 24.01.2023
Uważnienie w zawiązku – nadzwyczajny środek konwalidacji małżeństwa
W systemie kanonicznego prawa małżeńskiego prawodawca zawarł instytucję uważnienia nieważnie zawartego małżeństwa. Jej funkcjonowanie wynika z przeświadczenia, że w porządku prawnym mogą wystąpić związki nieważne, pomimo ważnie wyrażonej przez strony zgody małżeńskiej. Stąd też prawodawca skodyfikował formę konwalidacji małżeństwa, dokonywaną przez kompetentną władzę kościelną, bez konieczności ponawiania zgody małżeńskiej. Powzięta decyzja zawiera w sobie bowiem dyspensę zarówno od przeszkody (w przypadku jej istnienia), jak i od formy kanonicznej (jeżeli nie była zachowana), a także w oparciu na fikcję prawną następuje cofnięcie skutków kanonicznych do momentu zawarcia małżeństwa (kan. 1161 § 1 KPK).
- Data: 24.01.2023