Anoreksja jako przyczyna stwierdzenia nieważności małżeństwa.
Zaburzenia odżywiania to dynamicznie rozwijające się choroby XXI wieku. Należą do chorób powszechnie występujących w krajach chrakteryzujących się tzw. dobrobytem, a są praktycznie nieznane w krajach trzeciego świata, gdzie panuje głód a nieograniczony dostęp do pożywienia jest luksusem. W wysoko rozwiniętych społeczeństwach XXI w. nacisk na właściwy wyląd przybiera formę już nie tylko panującej mody, ale wręcz presji i konieczności posiadania szczupłej sylwetki. Stąd też wiele osób (w tym głównie młodych kobiet) cierpi na problemy związane z anoreksją tzw. jadłowstrętem. W niniejszym artykule wskazane zostanie, kiedy to zaburzenie odżywiania będzie miało wpływ na niezdolność konsensualną nupturienta do zawarcia małżeństwa.
- Data: 13.12.2023
Na co należy zwrócić uwagę kupując programy komputerowe dla parafii?
Zakup programu nie jest wcale prostą czynnością. Niezależnie od tego, czy parafia potrzebuje umowy na pakiet biurowy, program graficzny czy niestandardowe oprogramowanie, umowy licencyjne bywają bardzo skomplikowane, a możliwość indywidualnego negocjowania ich postanowień może być mocno ograniczona. Tym bardziej warto wiedzieć, na co zwracać uwagę przy zawieraniu takich umów.
- Data: 13.12.2023
Odstąpienie od umowy o roboty budowlane
Co ma zrobić proboszcz, jeżeli wykonawca robót budowlanych, po wykonaniu zaledwie ich części, schodzi z budowy i nie pojawia się więcej, a w zawartej umowie nie została wpisana data zakończenia prac. Czy w takiej sytuacji można odstąpić od umowy i zawrzeć umowę z nowym wykonawcą, a by rozpoczęta budowa została ukończona?
- Data: 13.12.2023
Prawno-liturgiczne uwagi odnośnie do obrzędów chrztu dzieci
Z pewnością bardzo dobrze znamy takie oto stwierdzenie: „Dziecku się nie odmawia”. Związane jest ono zwykle z sytuacją, gdy ktoś z rodziny, przyjaciół lub znajomych poprosi kogoś z nas, abyśmy zgodzili się zostać chrzestnym ich pociechy. Oczywiście podjęcie się tego zadania to niewątpliwie wielka nobilitacja i zaszczyt. Bo chrzestny dla dziecka – obok rodziców lub prawnych opiekunów – to ktoś wyjątkowy. Jednak, czy możliwość bycia chrzestnym jest prawem każdego wiernego, czy raczej przywilejem? Bo przecież może zdarzyć się, że – choć zostaliśmy poproszeni o to przez rodziców dziecka, któremu zwykle się nie odmawia – to jednak od naszego duszpasterza nie dostaniemy zgody, aby podjąć się zadania chrzestnego…
- Data: 13.12.2023
Przekształcenie fundacji w stowarzyszenie wiernych
Pytanie, które postawiono brzmiało: Czy można, a jeżeli tak to w jaki sposób przekształcić fundację w stowarzyszanie wiernych oraz przekazać stowarzyszeniu majątek fundacji? Aby na te pytania odpowiedzieć należy wpierw nakreślić prawnicze i kanoniczne tło rozważań, czyli sytuację prawną fundacji i umocowanie w prawie kanonicznym i polskim stowarzyszenia wiernych, a następnie będzie można zaproponować pewien sposób postępowania zmierzający do realizacji celu, które zawierało jedno z powyższych pytań.
- Data: 13.12.2023
Ukazał się dokument końcowy w języku polskim podsumowujący pierwszą sesję Synodu o synodalności
We wtorek, 31 października br., zostało opublikowane polskie tłumaczenie dokumentu końcowego podsumowującego pierwszą rzymską sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Dokument nosi tytuł: „Kościół synodalny w misji”.
- Data: 13.12.2023