Dostępność obiektów kościelnych/parafialnych dla osób niepełnosprawnych
Uczestniczenie w życiu Kościoła jest jednym z przejawów życia społecznego. Religia stanowi niezwykle ważny element tożsamości obywatelskiej i po prostu tożsamości człowieka. W związku z tym zarówno osoby pełnosprawne, jak i osoby z niepełnosprawnościami powinny mieć równy dostęp do ośrodków kultu religijnego. Powinny móc uczestniczyć w kościelnych obrzędach w taki sposób, aby nie czuły się w jakikolwiek sposób wykluczone czy dyskryminowane. Artykuł omawia ważną kwestię dotyczącą przygotowania obiektów parafialnych do korzystania z nich przez osoby niepełnosprawne.
- Data: 11.10.2023
Działalność charytatywno-opiekuńcza Kościoła i jego jednostek w systemie pomocy społecznej państwa
LEAD: Wskazując możliwości współpracy parafii z podmiotami samorządowymi w zakresie działalności charytatywno-opiekuńczej, pod uwagę należy wziąć wszystkie jednostki samorządu terytorialnego, tj. gminy, powiaty i województwa. Należy pamiętać, że główna odpowiedzialność za organizację i finansowanie systemu pomocy społecznej spoczywa na państwie ale bezpośrednia realizacja usług socjalnych może być i jest przekazywana w ręce prywatne lub pozarządowe organizacje, w regionach są to bardzo często wspólnoty parafialne. Jak więc skutecznie współpracować z organami samorządowymi będziemy odpowiadać w poniższym i w kolejnych artykułach publikowanych na naszych łamach.
- Data: 11.10.2023
Komunikat Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek ws. debaty o migrantach i uchodźcach
Od dłuższego czasu jesteśmy świadkami wzmożonej obecności tematyki migracyjnej w debacie publicznej. Apelujemy do wszystkich jej uczestników, polityków, publicystów i mediów o rzetelne i odpowiedzialne, zgodne z faktami i wolne od ideologii prezentowanie sytuacji uchodźców i migrantów w Polsce i Unii Europejskiej. Stanowczo przestrzegamy przed ich instrumentalnym wykorzystywaniem do rozgrywek politycznych oraz kształtowaniem postaw ksenofobicznych. Takie działania są nie do pogodzenia z chrześcijańskim nauczaniem. (…)
- Data: 11.10.2023
O (nie)odbieraniu korespondencji, cz. 2: postępowanie cywilne i karne
W ostatnim czasie miałam w praktyce adwokackiej do czynienia z następującym kazusem. Reprezentując pewnego mocodawcę wysłałam list z żądaniem z zakresu danych osobowych do parafii. Jednakże przesyłki tej nie podjęto w terminie. Okazało się, że proboszcz dowiedział się, co zawiera list i nie odbierając przesyłki chciał uniknąć konieczności udzielenia odpowiedzi. Ostatecznie przesyłka została zwrócona do mnie, czyli do nadawcy.
- Data: 11.10.2023
Wpływ zaburzeń seksualnych na nieważność małżeństwa w orzecznictwie Roty Rzymskiej
LEAD: Zaburzenia osobowości przejawiające się w patologiach seksualnych stanowią przedmiot zainteresowania nie tylko psychologii czy psychiatrii, lecz również kanonistyki. One to bowiem mogą wywrzeć wpływ na nieważność zgody małżeńskiej. Analiza tego interesującego zagadnienia stała się przedmiotem refleksji licznych wyroków Roty Rzymskiej.
- Data: 11.10.2023