Co i jak trzeba powiedzieć, a o czym można lub trzeba milczeć? Duchowny jako świadek w sądzie i przed organem władzy publicznej
Sytuacje, w których duchowny, np. proboszcz, uczestniczy jako świadek w procesie karnym, cywilnym czy w postępowaniu administracyjnym, wcale nie należą obecnie do rzadkości. Występowanie w roli świadka z pewnością łączy się z wielkim stresem. Można jednak, a nawet trzeba do tej roli i sytuacji się przygotować. Elementem przygotowania jest poznanie swoich uprawnień w zakresie możliwości zachowania w tajemnicy pewnych informacji posiadanych przez księdza.
- Data: 24.11.2020
Nowe Dyrektorium o katechizacji
Papieska Rada ds. Ewangelizacji ogłosiła w czerwcu 2020 r. Nowe Dyrektorium Ogólne o katechizacji. W wielu aspektach ma ono przełomowe znaczenie, chociaż stanowi uaktualnienie Dyrektorium wydanego w 1997 r. Dyrektorium z jeszcze większą mocą wskazuje, że każdy chrześcijanin jest misjonarzem, a Kościół powinien szukać nowych sposobów przekazu wiary w obliczu wyzwań, które stawia świat cyfrowy i globalizacja kultury. Katecheta ma być świadkiem wiary, a katecheza istotnym elementem ewangelizacji. Na jednoznacznie misyjny charakter dokumentu wskazuje fakt, że za przygotowanie Dyrektorium odpowiadała Papieska Rada ds. Ewangelizacji a nie Kongregacja ds. Duchowieństwa.
- Data: 24.11.2020
Odpowiedzialność odszkodowawcza proboszcza za niedopełnienie obowiązków – małżeństwo konkordatowe
Małżeństwo konkordatowe jest rezultatem złożonego stanu faktycznego i prawnego. Z jednej strony Kodeks rodzinny i opiekuńczy (dalej: k.r.o.) uzależnia zawarcie małżeństwa świeckiego, czyli wywołującego skutki cywilnoprawne, od wykonania przez duchownego określonych czynności. Z drugiej zaś, w tej samej materii, Kościół określił obowiązki duchownego w instrukcji wydanej przez Konferencję Episkopatu Polski (dalej: Instrukcja), wskazując czynności, których należyte wykonanie prowadzi do realizacji postanowień konkordatu i k.r.o. Ich zaniedbanie skutkujące niezawarciem małżeństwa świeckiego może spowodować szkodę po stronie nupturientów, a w konsekwencji odpowiedzialność odszkodowawczą sprawcy szkody.
- Data: 24.11.2020
Pracoholizm a stwierdzenie nieważności małżeństwa – studium przypadku
Uzależnić można się praktycznie od wszystkiego – również od pracy zawodowej. Pracoholizm to jedna z plag XXI wieku. Wszystko dlatego że każdy z nas bardzo pragnie dorównać lansowanym przez media ideałom – szczęśliwego, spełnionego człowieka, który w swym życiu bardzo wiele osiągnął. Do rozwoju pracoholizmu przyczyniała się zmiana wartości społecznych. Wartością stał się konsumpcyjny tryb życia i materializm. Rozwój i ekspansja technologii oraz przemysłu sprawiły, że praca stała się areną rywalizacji, na której rozkwitł pracoholizm.
- Data: 24.11.2020
Religijność młodych a pandemia – katecheza szkolna
Wczoraj byłem na „Boskiej” w Teatrze Polonia. Znakomity spektakl. Znakomita kreacja Krystyny Jandy. Znakomity temat najgorszej śpiewaczki świata Florence Foster Jenkins doczekał się wcześniej wielu innych dzieł, jak chociażby „Boska Florence” w reżyserii Stephena Frearsa. Dlaczego zaczynam od Florence Foster Jenkins? Ponieważ bohaterka spektaklu wyreżyserowanego przez Andrzeja Domalika żyje we własnym, stworzonym przez siebie świecie. Ta rzeczywistość istnieje tylko w jej umyśle. Na zewnątrz – rzeczywistość płynie własnym torem. „Warto chociaż czasem żyć w realnym świecie” – postuluje na scenie Maciej Stuhr. Zaczynam od Teatru Polonia, bo czasem mam wrażenie, że w wielu miejscach w Kościele polskim istnieje trudność, a nawet niechęć dostrzeżenia realnej rzeczywistości. Tę realność co do religijności młodzieży w Polsce po części uświadamia nam pandemia i jej skutki.
- Data: 24.11.2020
Stowarzyszenia kanoniczne (w Kościele) – czym są i w jakim celu się je zakłada?
Stowarzyszenia w kościele są coraz bardziej popularne i zakładane dla prowadzenia różnego rodzaju działalności. W Nr 10 Zarządzania parafią omówione zostały stowarzyszenia powstałe na gruncie prawa świeckiego w niniejszym artykule przedstawione zostaną stowarzyszenia, które podstawę prawną swojego powstania i funkcjonowania mają w prawie kanonicznym.
- Data: 24.11.2020
Umieszczenie w kościele i jego otoczeniu tablic pamiątkowych i małych obiektów upamiętniających
Niejednokrotnie w życiu parafii pojawia się potrzeba zamontowania w świątyni bądź w jej najbliższym otoczeniu tablicy pamiątkowej czy też zrealizowania innego rodzaju obiektu tego rodzaju, takiego jak pomnik, krzyż, głaz z inskrypcją. Może chodzić, np. o uhonorowanie zasłużonego proboszcza, jak też o wspomnienie istotnych momentów historycznych. Niezależnie od przyczyn stojących za chęcią realizacji tego typu obiektów, konieczne jest dopełnienie wymogów prawnych umożliwiających ich zgodne z prawem wykonanie.
- Data: 24.11.2020