Chrzest dziecka – kazus: katoliczka i muzułmanin
Celem artykułu jest przedstawienie i rozwiązanie kazusu duszpasterskiego dotyczącego chrztu świętego dziecka katoliczki i muzułmanina. Rozwiązanie kazusu będzie dokonane wyłącznie zgodnie z regulacjami prawa kanonicznego, choć można do przedstawionej w kazusie sytuacji zastosować także regulacje prawa polskiego.
- Data: 21.09.2021
Dobre praktyki kancelaryjne w kancelarii parafialnej
W artykule zostaną podane propozycje dobrych praktyk dotyczących tego, jak prowadzić kancelarię. Porady te wypływają z doświadczenia zawodowego i regulacji prawa polskiego. Wydaje się, że mogą być one zastosowane (choć zapewne po pewnych modyfikacjach) do prowadzenia kancelarii parafialnej, która jest nieodłącznym elementem działania parafii, jako jednostki administracyjnej Kościoła.
- Data: 21.09.2021
Dokumentacyjne czynności parafii na potrzeby podatku od spadków i darowizn
Podatnicy podatku od spadków i darowizn powinni udokumentować wydatki, które wpływają na wysokość ich daniny do zapłaty. W tym celu mogą się zwrócić o pomoc również do parafii, której podlega cmentarz z miejscem pochówku zmarłego spadkodawcy i gdzie była świadczona posługa religijna w związku z jego pogrzebem. Niestety, przepisy nie określają jednoznacznie, w jaki sposób parafie mogą czynić zadość wnioskom kierowanym do nich w tym zakresie.
- Data: 21.09.2021
Kim jest diakon stały i jakie są jego zadania
Diakonat to najniższy stopień sakramentu święceń. Sobór Watykański II przywrócił w Kościele znany w pierwszych wiekach diakonat stały – nie tylko jako etap na drodze do święceń prezbiteratu, ale także „własny i trwały stopień hierarchii” (Paweł VI, Motu proprio Sacrum diaconatus ordinem, 18.06.1967). Wybrani mężczyźni mogą zatem przyjąć święcenia diakonatu nie tylko po to, by w przyszłości móc zostać kapłanami, ale by pozostać diakonami i jako tacy służyć w Kościele do końca swego życia.
- Data: 21.09.2021
Misyjny Synod Dzieci
We wrześniu 2022 r. w Warszawie, na terenie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, odbędzie się Misyjny Synod Dzieci. Organizatorem pierwszego tego typu wydarzenia w naszym kraju są Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce. Program przewiduje debaty dzieci na temat zaangażowania misyjnego oraz sposobów zachęcania rówieśników do wspierania dzieła ewangelizacji poprzez modlitwę, ofiarę i zaangażowanie materialne.
- Data: 21.09.2021
Parking przy kościele
Coraz więcej wiernych na niedzielną lub świąteczną msze świętą przyjeżdża samochodem a zdarza się że i jedna rodzina przyjeżdża dwoma. Konsekwencją tego są często zapchane ulice i uliczki wokół kościołów. Wielu proboszczów zauważyło ten problem budując parkingi przy kościołach. Nie jest to z reguły kwestia problematyczna, gdyż tereny kościelne w większości przypadków są na tyle obszerne, że umożliwiają umieszczenie mniejszego lub większego parkingu wokół kościoła. Jest to jednak na pewno wyzwanie finansowe, choć parafian zapewne do czego jak do czego, ale do wsparcia finansowego przy budowie parkingu który przecież im ma służyć, nie trzeba chyba przekonywać.
- Data: 21.09.2021
Rękojmia i gwarancja w sytuacji zakupu wadliwego produktu
Czasem okazuje się, że zakupiony produkt ma wadę. Zdarza się to nawet wtedy, gdy przed zakupem dokładnie sprawdziliśmy nasz przyszły nowy nabytek. Jest to szczególnie istotne w dzisiejszych czasach, gdy coraz częściej i coraz więcej różnego rodzaju towarów kupujemy przez Internet. W tym artykule zostanie udzielona odpowiedź na pytania: czy przysługuje nam rękojmia czy gwarancja, jaka jest różnica między nimi, do kogo się wówczas zwrócić i w jakim terminie.
- Data: 21.09.2021
Uchylenie się od skutków prawnych umowy
Gdy proboszcz jako przedstawiciel ustawowy (a wynika to z ustawy o stosunku państwa do Kościoła z 1989 r. oraz Kodeksu prawa kanonicznego z 1983 r.) zawarł w imieniu parafii (czyli osoby prawej w świetle prawa polskiego i kanonicznego) umowę, to umowa ta obowiązuje i ma być wykonywana przez strony umowy. Jednakże prawo polskie zna instytucję prawną uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia woli (np. umowy). Uchylenie takie jest możliwe z powodu wad oświadczenia woli strony umowy.
- Data: 21.09.2021