Co ma zrobić proboszcz, gdy ktoś ściągnie krzyż?
Krzyż jest symbolem chrześcijaństwa. Dla wierzących jest to także znak Bożej obecności w ich życiu indywidualnym i w życiu wspólnoty, do której należą. Prawo w Polsce chroni, poprzez przepisy dotyczące wolności religijnej, obecność krzyża w miejscach publicznych, także w szkole. Warto znać te regulacje prawne i argumenty za nimi stojące.
- Data: 27.02.2023
Co zrobić, gdy o wyroku sądowym dowiadujemy się dopiero od komornika?
Co zrobić, gdy pewnego dnia przeglądając konto bankowe, zauważamy zajęcie jakiejś sumy przez komornika lub też komornik osobiście przyjdzie do naszego miejsca zamieszkania, wypytując, co jest naszą własnością i dokonując jej zajęcia. A my nie mamy zielonego pojęcia, że ciążył na nas jakiś obowiązek zapłaty, a już tym bardziej, że jakiś sąd wydał wobec nas nakaz zapłaty. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy jest jeszcze szansa na obronę, jeżeli nakaz był nieuzasadniony?
- Data: 27.02.2023
Kłopoty ze spadkobraniem po obywatelach polskich zmarłych za granicą
Wielu parafian mieszka i pracuje poza Polską. W przypadku śmierci tych osób poza granicami kraju istnieje niebezpieczeństwo, że prawo, które znajdzie zastosowanie w postępowaniu spadkowym, nie będzie prawem polskim, a sprawa toczyć się będzie przed sądem innego państwa. Aby temu zapobiec, trzeba podjąć stosowne kroki, np. sporządzić testament z wyborem prawa. Artykuł ukazuje to zagadnienie od strony praktycznej. Bez wątpienia temat powinien zainteresować księży. Elementem posługi duszpasterskiej jest przecież także informowanie wiernych o różnego rodzaju niebezpieczeństwach dla rodzin, w tym niebezpieczeństwach prawnych.
- Data: 27.02.2023
Niezamówiona przesyłka – co z nią zrobić
Coraz częściej korzystamy z zakupów przez Internet i coraz częściej przychodzą do nas paczką zakupy tam zrobione. Jak grzyby po deszczu wyrastają paczkomaty, mieniąc się różnymi kolorami, a kurierzy bardzo sprawnie dostarczają nam przesyłki osobiście do naszych mieszkań i domów. Co jednak możemy lub powinniśmy zrobić, gdy pewnego dnia zapuka do nas kurier z przesyłką, której nie zamawialiśmy?
- Data: 27.02.2023
Odpowiedzialność parafii związana z utrzymaniem terenu parafii – ubezpieczenie
Na każdej parafii ciąży obowiązek dołożenia należytej staranności przy utrzymaniu jej terenu w taki sposób, aby w jak najdalej idący sposób zapobiec nieszczęśliwym wypadkom. Parafia powinna uwzględnić, że jej teren jest miejscem często uczęszczanym, przez różne osoby.
- Data: 27.02.2023
„Przywilej wiary” w kontekście możliwości rozwiązania małżeństwa
Należy zauważyć, że poza małżeństwem sakramentalnym i dopełnionym, inne formy małżeństwa nie charakteryzują się absolutną nierozerwalnością. Dlatego w prawie kościelnym występują instytucje, w których rozwiązuje się ważnie zawarte związki małżeńskie. Ze względu na nawrócenie bądź przystąpienie do Kościoła katolickiego, w systemie kanonicznym funkcjonują tzw. przywileje wiary. W obecnie obowiązującym porządku prawnym funkcjonują następujące instytucje: przywilej Pawłowy (kan. 1143–1147 KPK), rozwiązanie małżeństw poligamicznych i poliandrycznych (kan. 1148 § 1–3 KPK), rozwiązanie małżeństwa w przypadku uwięzienia i prześladowań (kan. 1149 KPK) oraz rozwiązanie małżeństwa na podstawie Norm Kongregacji Nauki Wiary „Potestas Ecclesiae”.
- Data: 27.02.2023
O sztuce przewodniczenia liturgii
Papież Benedykt XVI – w ramach podróży apostolskiej do Polski, którą odbył w 2006 roku, na spotkaniu z duchownymi w Archikatedrze Warszawskiej – powiedział: „Wierni oczekują od kapłanów tylko jednego, aby byli specjalistami od spotkania człowieka z Bogiem. Nie wymaga się od księdza, by był ekspertem w sprawach ekonomii, budownictwa czy polityki. Oczekuje się od niego, by był ekspertem w dziedzinie życia duchowego”. Oczywiście mamy świadomość, że jako kapłani musimy znać się nieco na tych wszystkich zagadnieniach, gdyż ułatwiają nam posługę duszpasterską w parafii, ale nade wszystko mamy być pomocnikami w prowadzeniu ludzi do owocnego spotkania z Bogiem.
- Data: 27.02.2023
Rok 2023 pod znakiem Apelu Jasnogórskiego
Rok 2023 upłynie w częstochowskim Sanktuarium na Jasnej Górze pod znakiem Apelu Jasnogórskiego w 70. rocznicę rozpoczęcia tego najbardziej znanego dziś i charakterystycznego dla Jasnej Góry nabożeństwa. Modlitwa ta gromadzi rzesze Polaków w kraju i za granicą, również dzięki transmisjom.
- Data: 27.02.2023