Służebność przesyłu na gruncie parafialnym
Parafia jako osoba prawna (terytorialna jednostka organizacyjna Kościoła) jest właścicielem nieruchomości i spotyka się z urządzeniami energetycznymi, wodociągowymi i gazowymi, które znajdują się na gruntach parafii nielegalnie. Konflikty z dostawcami mediów są spowodowane przede wszystkim uciążliwością tych urządzeń. Niejednokrotnie urządzenia te są też źródłem pokaźnych strat, gdyż ich umiejscowienie ogranicza możliwości korzystania z nieruchomości lub też wyłącza jej część z normalnego korzystania.
- Data: 23.04.2025
Termomodernizacja w parafii
Jeżeli uzyskanie i utrzymanie właściwych temperatur wewnątrz budynku w sezonie grzewczym wiąże się z wysokimi kosztami ogrzewania, a mimo wysokich kosztów system grzewczy nie zapewnia użytkownikom budynku optymalnego komfortu cieplnego, warto pomyśleć o termomodernizacji
- Data: 29.11.2022
Sprzedaż nieruchomości rolnej przez parafię: cz. 2 – odrolnienie
Sprzedaż nieruchomości przez parafię może łączyć się z licznymi przygotowaniami formalnymi uregulowanymi przez prawo polskie. W grę wchodzić może między innymi przekształcenie gruntu rolnego w działkę budowlaną. Jak wygląda taka procedura? Z jakich etapów się składa? Od czego trzeba zacząć? W poniższym tekście można znaleźć kilka wskazówek dla księży proboszczów.
- Data: 26.10.2022
Sprzedaż nieruchomości rolnej przez parafię
Czy parafia może sprzedać nieruchomość rolną? Jakie są obostrzenia przy takiej sprzedaży i jakie procedury obowiązują? Sprzedaż takiej nieruchomości to w prawie polskim skomplikowane i wielowątkowe zagadnienie. Niniejszy artykuł jest pierwszym z serii, która ma przybliżyć księżom proboszczom związane z nim kwestie.
- Data: 22.09.2022
Decyzja o czasowym zajęciu nieruchomości
Zgodnie z art. 126 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r. poz. 1899) nieruchomości, w tym te stanowiące własność parafii, mogą zostać czasowo zajęte w związku z działaniem siły wyższej lub potrzebą zapobieżeniu znacznej szkody. W niniejszym artykule omówione zostaną przesłanki ewentualnego wydania takiej decyzji, a więc kiedy mamy do czynienia z siłą wyższą lub zagrożeniem znaczną szkodą, a także procedurę, w której wydawana jest decyzja.
- Data: 26.05.2022
Droga konieczna – jak ją uzyskać
Odpowiedni dostęp do nieruchomości jest ważny. To sposób konieczny do dysponowania prawem własności – prowadzenia gospodarstwa lub możliwości odpoczynku w swoim domu. Jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej – tzw. drogi koniecznej (art. 145 § 1 Kodeksu cywilnego).
- Data: 14.03.2022
Proboszcz jako administrator i zarządca dóbr materialnych – nieruchomości
Pomimo skierowania uwagi przede wszystkim na sprawy duszpasterskie parafii prawo kanoniczne odwołuje się także do dóbr doczesnych przynależących do tej jednostki organizacyjnej Kościoła. Należy podkreślić jednak, że parafia jako osoba prawna istniejąca i działająca w systemie prawa państwowego jest podmiotem zdolnym do nabywania, posiadania, alienowania oraz zarządzania swoimi dobrami, zatem musi realizować obowiązki wynikające także z takiego jej statusu.
- Data: 14.03.2022
Zaopatrzenie w wodę – własna studnia czy podłączenie do wodociągu?
Jeżeli w pobliżu terenu parafii przebiega wodociąg, naturalne wydaje się podłączenie nieruchomości do niego. Nie wyklucza to jednak wykonania studni na potrzeby gospodarcze, np. do podlewania ogrodu. Wiercenie studni może być też dogodniejszym rozwiązaniem, gdy wodociągu nie ma, przyłącze byłoby zbyt drogie lub kłopotliwe do wykonania. Przykładowo wymagałoby to wykonania wykopu przez działki sąsiadów. Studnie wiercone mogą być na tyle głębokie, że jesteśmy w stanie dostać się do położonych głęboko pod powierzchnią warstw wodonośnych, a w efekcie uzyskać wodę na niemal każdej posesji. Jednak jej jakość bywa bardzo różna. Ponadto może się zmieniać w czasie.
- Data: 14.03.2022
Zasiedzenie i utrata prawa własności do nieruchomości parafialnej
Zasiedzenie to instytucja znana prawu cywilnemu (regulowana głównie przez art. 172–176 Kodeksu cywilnego). Polega ono na nabyciu prawa własności przez osobę cywilną lub prawną, która przez określony prawem czas zachowywała się tak, jak zachowuje się właściciel. Celem tej instytucji jest to, aby przez upływ czasu i po spełnieniu innych przesłanek doprowadzić do tego, że stan faktyczny (czyli to, że ktoś włada rzeczą jak właściciel, zachowuje się jak właściciel, a nim nie jest) został zapisany w stanie prawnym (ktoś, kto nie był właścicielem, ale władał tak jak właściciel, staje się w prawie właścicielem).
- Data: 14.03.2022
Umowa najmu krok po kroku – praktyczne wskazówki, jak ją sporządzić
Umowa najmu to jedna z najczęściej wykorzystywanych form prawnych w obrocie gospodarczym, zarówno pomiędzy osobami prawnymi, jak i fizycznymi. Umowa najmu może dotyczyć wielu rodzajów przedmiotów. Możemy spotkać się z umową najmu ruchomości (np. samochód), nieruchomości (np. lokalu użytkowego) czy też jej części (np. pomieszczenia, przestrzeni reklamowej).
- Data: 14.03.2022
Kategorie
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Zarządzanie Parafią nr 64 Maj 2025
