Błędne rozumienie chrześcijańskiej religijności
Druga część dokumentu O właściwym rozumieniu chrześcijańskiej religijności, opublikowanego 1 czerwca 2024 roku przez Komisję Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski, poświęcona została błędom w przeżywaniu religijności. Poszukiwanie Boga – choć intensywnie obecne przecież w różnorodnych wierzeniach i aktach religijnych – to jednak, na skutek grzechu pierworodnego, naznaczone jest licznymi błędami. Aby ich było jak najmniej, konieczne jest to, co postulował prorok Jeremiasz, gdy przywoływał słowa samego Boga: Będziecie Mnie szukać i znajdziecie Mnie, albowiem będziecie Mnie szukać z całego serca (Jr 29, 13).
- Data: 08.12.2024
Instrumentum laboris na Drugą Sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów
W Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej we wtorek 9 lipca zaprezentowano dokument roboczy na Drugą Sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”. Zgromadzenie synodalne odbędzie się od 2 do 27 października 2024 roku w Rzymie.
- Data: 08.12.2024
Rozliczanie sprzedaży w sklepach prowadzonych przez parafie
Dość powszechną praktyką jest prowadzenie przez parafie własnych sklepików, w których sprzedawane są różnego rodzaju produkty, głównie związane z praktykami religijnymi (np. książki, różańce, figurki świętych, breloczki itp.). Sprzedaż dokonywana w tych placówkach wywołuje skutki na gruncie przepisów obowiązującego prawa, w tym także podatkowych.
- Data: 08.12.2024
Wpływ zaburzeń osobowości w procesach o stwierdzenie nieważności małżeństwa
Małżeństwo jest fundamentalną instytucją społeczną i religijną, której podstawą jest wzajemna miłość, zaufanie i wsparcie. Kościół katolicki uznaje małżeństwo za sakrament, który wymaga zdolności do podjęcia i wypełnienia obowiązków małżeńskich. W dzisiejszych czasach coraz częściej zdarza się, że nupturienci są niezdolni do zawarcia ważnego małżeństwa z powodu zaburzeń osobowości (kan. 1095 KPK). W takich sprawach konieczne jest skorzystanie z opinii biegłych sądowych, takich jak psychologowie i psychiatrzy. Ekspertyzy biegłych pozwalają na dokładne zrozumienie natury zaburzeń osobowości i ich wpływu na zdolność małżonka do zawarcia ważnego małżeństwa. Biegli analizują zachowania małżonków, ich historię życia oraz stopień zaawansowania zaburzeń. Niniejszy artykuł ma na celu ogólną charakterystykę najczęstszych zaburzeń osobowości tj. osobowość borderline, narcystyczna, antyspołeczna, histrioniczna i zależna oraz ich wpływu na zdolność do zawarcia małżeństwa zgodnie z kan. 1095.
- Data: 08.12.2024