Co zrobić z otrzymanym pocztą aktem apostazji?
Akty apostazji stają się w parafiach coraz częstsze. Zdarza się, że osoba pragnąca dokonać tego aktu nie stawia się osobiście w parafii a wysyła oświadczenie o wystąpieniu z Kościoła pocztą mailową lub tradycyjną. Co ma zrobić Proboszcz w takiej sytuacji? Czy tak dokonany akt jest skuteczny prawnie?
- Data: 20.02.2025
Odpowiedzialność porządkowa pracowników, czyli jakie kary może stosować pracodawca
Nie zawsze niepoprawne działania pracownika powoduje szkodę. W artykule znajdą się informacje dotyczące kar, jakie pracodawca może nałożyć na pracownika oraz przyczyn, które uzasadniają ich nałożenie oraz odpowiedź na pytanie, czy można stosować jednocześnie żądanie naprawienia szkody oraz karę dyscyplinarną. Należy zaznaczyć, że można jednocześnie żądać od pracownika wyrównania szkody, którą poniósł pracodawca i ukarać go karą upomnienia, nagany czy pieniężną. Oczywiście wszystko to pod warunkiem, że zostały spełnione przesłanki zarówno do kar dyscyplinarnych jak i odszkodowania, a wszelkie czynności formalne związane z jednym i drugim zostały dopełnione. Obydwa środki bowiem mają inny cel i stanowią odrębną procedurę w prawie pracy.
- Data: 20.02.2025
Praktyczne aspekty roli Obrońcy Węzła Małżeńskiego w procesie kanonicznym
Kiedy w 1741 roku papież Benedykt XIV ustanawiał urząd Obrońcy Węzła Małżeńskiego, jego celem było nie tylko formalne wzmocnienie procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa, ale przede wszystkim ochrona nierozerwalności sakramentalnego związku. Urząd ten miał być odpowiedzią na istniejące wówczas nadużycia i gwarancją, że wyroki trybunałów kościelnych będą wydawane zgodnie z zasadą domniemanej ważności małżeństwa. W myśl prawa kanonicznego każdy zawarty związek małżeński jest z definicji ważny, dopóki nie zostanie wykazane, że zaistniała przeszkoda prawna lub wada zgody małżeńskiej, która unieważnia jego zaistnienie.
- Data: 20.02.2025
Rok Jubileuszowy w Kościele Katolickim
9 maja 2024 roku papież Franciszek opublikował bullę „Spes non confundit”, na mocy której ogłosił zwyczajny Rok Jubileuszowy. Hasło tego Roku Świętego nawiązuje bezpośrednio do słów św. Pawła, który w Liście do Rzymian napisał, że „nadzieja zawieść nie może” (Rz 5, 5). Ta nadzieja ma być treścią Jubileuszu, zaś wszyscy przybywający do Rzymu, albo przeżywający ten czas w miejscach, gdzie żyją na co dzień, mają być – zdaniem papieża Franciszka – „pielgrzymami nadziei”.
- Data: 20.02.2025
Stolica Apostolska: Sztuczna inteligencja (AI) – szansa i zagrożenie
Dykasterie – Nauki Wiary oraz do spraw Kultury i Edukacji – opublikowały wspólnie Notę „Antiqua et Nova” na temat zależności między sztuczną inteligencją a inteligencją ludzką. Poniżej zasadnicze kwestie poruszone w tym dokumencie.
- Data: 20.02.2025