Dofinansowanie na termomodernizację obiektów zarządzanych przez parafię
Od lat mamy wiele dostępnych źródeł finansowania dla projektów termomodernizacyjnych realizowanych przez parafie. To cała gama programów rządowych, regionalnych, w tym także współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Każdy z nich ma jednak inne wymagania. Nie wszystkie są finansowane w formie bezzwrotnej jako dotacje. Obecnie jesteśmy także w okresie zakończenia programowania z lat 2014–2020. Jest to o tyle istotne, że tworzone są dopiero dokumenty o charakterze strategicznym dla kolejnych lat finansowania ze środków UE. Nie ma w tym momencie jeszcze nowych harmonogramów naborów czy konkretnych kryteriów wyboru projektów.
- Data: 21.01.2021
List apostolski Patris Corde Ojca Świętego Franciszka Z okazji 150. rocznicy ogłoszenia Świętego Józefa patronem Kościoła Powszechnego
„Patris corde” (Ojcowskim sercem) – taki tytuł nosi list apostolski papieża Franciszka, opublikowany 8 grudnia z okazji 150. rocznicy ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła powszechnego.
- Data: 21.01.2021
Prawo autorskie w praktyce parafialnej
Kościół posiada własne prawo (prawo kanoniczne) i rządzi się nim w swoich sprawach. Jednakże, działając w świecie, musi stosować się także do prawa świeckiego. W niniejszym artykule zostanie poruszony problem prawa autorskiego, czyli prawa odnoszącego się do przejawów różnorodnej działalności twórczej człowieka – różnych dzieł czy utworów w praktyce parafii. Regulacje te dotyczą także twórców oraz praw i obowiązków związanych z wykorzystaniem utworów. W życiu parafii prawo autorskie dotyczy takich kwestii, jak głoszone kazania, gazetka parafialna, ceremonie liturgiczne i inne.
- Data: 21.01.2021
Umowa najmu krok po kroku – praktyczne wskazówki, jak ją sporządzić
Umowa najmu to jedna z najczęściej wykorzystywanych form prawnych w obrocie gospodarczym, zarówno pomiędzy osobami prawnymi, jak i fizycznymi. Umowa najmu może dotyczyć wielu rodzajów przedmiotów. Możemy spotkać się z umową najmu ruchomości (np. samochód), nieruchomości (np. lokalu użytkowego) czy też jej części (np. pomieszczenia, przestrzeni reklamowej).
- Data: 21.01.2021
Urząd nie taki straszny – czyli instrukcja obsługi załatwiania spraw administracyjnych
Niejednokrotnie z różnych powodów zachodzi konieczność załatwienia sprawy w urzędzie. Proboszczowie zaś dodatkowo są zobowiązani do działania w sprawach parafii – jako uprawnieni do jej reprezentowania na podstawie Kodeksu Prawa Kanonicznego, jak też ustawy z 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 1347). Niniejszy artykuł ma za zadanie ułatwić przygotowanie wizyty w urzędzie i zaznaczyć, na co powinno się zwrócić uwagę.
- Data: 21.01.2021
Wykluczenie nierozerwalności a stwierdzenie nieważności małżeństwa
Wzrost liczby spraw o nieważność umowy małżeńskiej wnoszonych exclusio boni sacramenti spowodowany jest zarówno upowszechniającą się mentalnością rozwodową negującą nierozerwalność małżeństwa, jak i „nowomodną” koncepcją rodziny opartej wyłącznie na subiektywnym szczęściu i miłości pojmowanej zmysłowo. Coraz częściej dostrzega się odchodzenie od wymiaru trwałości i sakramentalności małżeństwa z równoczesnym przyjmowaniem koncepcji świeckiej tego związku. Należy jednak podkreślić, że idee rodzące mentalność rozwodową oraz idące z nią w parze fałszywe koncepcje małżeństwa nie są bynajmniej równoznaczne z wykluczeniem w danym przypadku nierozerwalności. Zakres wpływu tego rodzaju poglądów na wolę nupturienta zawierającego umowę małżeńską należy każdorazowo ustalić indywidualnie w danej sprawie wnoszonej na forum sądowe.
- Data: 21.01.2021
Zniszczenie mienia kościelnego – jak powinien zachować się proboszcz
W ostatnim czasie doszło do wielu przypadków niszczenia mienia kościelnego przez wandali. W obliczu takich zdarzeń trzeba przypomnieć narzędzia prawne umiejscowione w prawie polskim, które mają do dyspozycji proboszczowie, by odpowiednio reagować i przeciwstawiać się tym bezprecedensowym atakom.
- Data: 21.01.2021