Dokumentacja pracownicza w parafii
Prowadzenie dokumentacji pracowniczej jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy powiązanym z zatrudnianiem pracowników. Obejmuje prowadzenie akt osobowych i pozostałej dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy (zakres wskazany jest przez przepisy), jej właściwe zabezpieczenie i przechowywanie przez wynikający z przepisów okres.
- Data: 21.10.2021
Droga konieczna – jak ją uzyskać
Odpowiedni dostęp do nieruchomości jest ważny. To sposób konieczny do dysponowania prawem własności – prowadzenia gospodarstwa lub możliwości odpoczynku w swoim domu. Jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej – tzw. drogi koniecznej (art. 145 § 1 Kodeksu cywilnego).
- Data: 21.10.2021
Kazus: katoliczka, muzułmanin i chrzest dziecka (z punktu widzenia prawa polskiego)
Kazus duszpasterski dotyczący chrztu świętego dziecka katoliczki i muzułmanina został przedstawiony i rozwiązany z zastosowaniem prawa kanonicznego w artykule w poprzednim numerze (Nr 21/2021 Zarządzania parafią). Treść tego kazusu była następująca: Julia, matka rocznego Jasia chce ochrzcić dziecko. Ojcem Jasia jest muzułmanin, który sprzeciwia się ochrzczeniu dziecka. Rodzice nie mają ślubu (ani cywilnego, ani religijnego) i żyją w rozłączeniu (matka dziecka w Polsce, a ojciec w Austrii). Rozwiązanie kazusu było następujące: z puntu widzenia prawa kanoniczego Jasia należy jak najszybciej ochrzcić.
- Data: 21.10.2021
Konieczność współpracy w Kościele z osobami świeckimi – wprowadzenie
Kiedy słyszymy o współpracy w zarządzaniu parafią z jednej strony, może się to nam wydawać złem koniecznym, z drugiej jest to wymóg naszych czasów w związku z tym, że potrzebujemy różnych specjalistów, aby pomogli nam wypełnić liczne obowiązki, bo świat jest coraz bardziej skomplikowany i mniej zrozumiały dla nas samych. Konieczność współpracy może być czasem związana z większym niż dotychczas angażowaniem świeckich, o czym myślimy w kontekście zmniejszającej się liczby kapłanów i może budzić w nas obawy o przyszłość Kościoła.
- Data: 21.10.2021
Organizowanie zbiórek publicznych przez parafię
Zbiórką publiczną jest zbieranie ofiar w gotówce lub w naturze w miejscu publicznym na określony, zgodny z prawem cel pozostający w sferze zadań publicznych oraz na cele religijne. Zatem zbiórka publiczna dotyczy wyłącznie zbierania ofiar w gotówce lub w naturze, czyli pieniędzy i darów rzeczowych, ponieważ gotówka lub dary zbierane w ten sposób nie są ewidencjonowane i nie pozostaje ślad ich przepływu. Aby dane działanie było zbiórką publiczną, musi się też odbywać w miejscach ogólnodostępnych, a w szczególności na ulicach, placach, parkach i cmentarzach.
- Data: 21.10.2021
Podmioty zajmujące się w diecezji zabytkami
W niemal każdej diecezji istnieje jakaś komisja czy też kurialny referat bądź komórka – którą dalej oznaczać będę jako „komisja diecezjalna” – zajmująca się zabytkami (ruchomościami i nieruchomościami). Zakres obowiązków i kompetencji takiej komisji jest rozmaity. Różne są także tryby pracy takiego podmiotu. Kwestia ta jest o tyle istotna, że to właśnie budynki sakralne, a także różnego rodzaju przedmioty w nich się znajdujące zaliczamy w poczet zabytków i polskiego dziedzictwa narodowego.
- Data: 21.10.2021
Rola biegłego sądowego w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa
Jak wynika z danych statystycznych Sądów Kościelnych w Polsce, w zdecydowanej większości skarg powodowych jako tytuł nieważności małżeństwa wskazywany jest kan. 1095 n. 3 KPK. Treść tej normy prawnej dotyczy chorób umysłowych, zaburzeń psychicznych i defektów osobowości, które są przyczyną niezdolności do wyrażenia zgody i w konsekwencji uniemożliwiają zawarcie małżeństwa. W sprawach dotyczących braku zgody małżeńskiej spowodowanej chorobą umysłową lub anomalią natury psychicznej ustawodawca nakłada na sędziego obowiązek powołania biegłego, który podczas badania stron procesowych stosuje takie metody, jak rozmowa psychologiczna i wywiad psychologiczny. Dowód z opinii biegłego w kanonicznym procesie małżeńskim nie stanowi całkowicie niezależnego dowodu, lecz koreluje z innymi dowodami procesowymi: oświadczeniami stron czy świadków oraz dowodami z dokumentów.
- Data: 21.10.2021
Wady fizyczne i wady prawne w wykonanych pracach budowlanych a odpowiedzialność wykonawcy
Budowa czy remont obiektów budowlanych to kosztowna i czasochłonna inwestycja. Nawet jeśli inwestycja ta przebiega zgodnie z ustalonym wcześniej planem, nigdy nie mamy pewności, czy wady lub potencjalne usterki nie ujawnią się w późniejszym czasie. Po zakończeniu robót budowlanych dochodzenie swoich praw za wady wykonanej usługi komplikuje się, dlatego warto być świadomym swoich praw, aby usunięcie wad przebiegło sprawnie i efektywnie.
- Data: 21.10.2021