Zarządzanie parafią w czasie pandemii koronawirusa - Wielki Tydzień
Pragnąc wyjść naprzeciw potrzebom sytuacji przesyłamy e-booka, w którym staraliśmy się zamieścić zalecenia, wskazania, komunikaty, dekrety ukazujące się w ostatnim czasie panującej w naszym kraju i na świecie pandemii. W związku z brakiem możliwości uczestniczenia przez wiernych w mszach świętych, nabożeństwach a przede wszystkim zbliżających się szybko najważniejszych świąt roku liturgicznego, w czasie których wspominamy śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa, rodzi się wiele pytań, wątpliwości i dylematów, na które księża muszą odpowiadać swoim parafianom. Wyrażamy nadzieję, że zebranie tych dokumentów ułatwi pracę, oszczędzając czas potrzebny na ich wyszukiwanie. Życzymy wiele zdrowia, sił i wytrwałości. E-book do pobrania w zakładce E-BOOKI
- Data: 08.04.2020
O czym należy szczególnie pamiętać wynajmując lokal/pomieszczenie należące do parafii?
Umowa najmu jest jedną z najczęściej zawieranych umów w obrocie prawnym. Parafie niejednokrotnie dysponują różnymi lokalami nadającymi się do wynajmu. Zawarcie takiej umowy przez parafię może zasilić jej budżet, a tym samym przynieść wymierne korzyści. Warto pamiętać o podstawowym, ale niezbędnych elementach i zasadach zawierania umowy najmu.
- Data: 27.03.2020
Nowe pytania w protokole przedmałżeńskim. Jak zapobiec nieważności małżeństwa z powodu niezdolności psychicznej?
W dniu 26 listopada 2019 r. Konferencja Episkopatu Polski uchwaliła nowy Dekret ogólny o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego (dalej: Dekret ). Po wejściu w życie tego dokumentu zastąpi on obowiązującą od 1989 r. Instrukcję o przygotowaniu do zawarcia małżeństwa w Kościele katolickim z 5 września 1986 r. Do Dekretu załączony jest nowy wzór Protokołu z rozmów kanoniczno-duszpasterskich przed zawarciem małżeństwa . Formularz ten ma formę kwestionariusza zawierającego pytania, które duszpasterz zadaje narzeczonym, aby na podstawie uzyskanych odpowiedzi zweryfikować, czy małżeństwo, które mają zawrzeć, może być zawarte ważnie i godziwie, a więc skutecznie, owocnie i zgodnie z przepisami prawa.
- Data: 25.03.2020
Ochrona zabytków w parafii – najważniejsze pojęcia
Jak w przeszłości, tak i dziś jest duchowny polski głównym opiekunem narodowych pamiątek i dziś ciąży na nim obowiązek przekazania ich w całości następnym pokoleniom. Aby te spuścizny, drogocenne ofiary ojców naszych kościołowi składane, te akta dziejów okolicy ratować, aby podpierać ściany kościelnego budynku setkami lat nadwątlone.
- Data: 25.03.2020
Prawne wymogi posiadania odpowiedniego wieku do zawarcia małżeństwa w Polsce – uregulowania prawa kanonicznego i cywilnego
Małżeństwo nie tylko kanoniczne powstaje w momencie wyrażenia przez narzeczonych ważnej zgody małżeńskiej, a więc woli zawarcia małżeństwa. Dokładniej mówiąc, to właśnie wyrażona zgoda tworzy małżeństwo ( matrimonium facit consensus ). Ważną zgodę mogą wyrazić wszyscy, którym prawo tego nie zabrania [kan. 1058 KPK]. Ta norma prawna wskazuje na obowiązujący np. katolików system prawny wyznaczający istotne elementy tzw. zdolności prawnej osoby ludzkiej do ważnego zawarcia małżeństwa np. w Kościele katolickim, czyli do samodzielnego, odpowiedzialnego i wolnego wyrażenia wiążącej zgody małżeńskiej.
- Data: 25.03.2020
Współpraca parafii z samorządem lokalnym przy różnego rodzaju działalności społecznej, edukacyjnej i kulturalnej
Warto zauważyć, że możliwości współpracy parafii i całego Kościoła z samorządem jest bardzo wiele. W poprzednim numerze omówiona została działalność charytatywno-opiekuńcza, która wydaje się najczęściej wykorzystywana, ale obszarów współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego jest o wiele więcej: oświata, wychowanie, kultura, turystyka, zdrowie, rodzina i inne. Celem artykułu jest przybliżenie właśnie tych innych obszarów, które mogą być elementem współpracy i integracji lokalnej społeczności. Celem artykułu jest ukazanie, jak wielkie możliwości działania ma proboszcz w swojej parafii, dla rozwoju, integracji i aktywizacji lokalnej społeczności. Podjęcie różnego rodzaju pokazanych w artykule działań może uczynić z parafii i jej proboszcza prawdziwym przewodnikiem społecznym mieszkańców. Czy warto podjąć ten trud? Na to pytanie każdy Czytelnik musi sobie odpowiedzieć sam.
- Data: 25.03.2020