Brak wiedzy o małżeństwie a stwierdzenie jego nieważności
Zgodnie z prawem kanonicznym do zaistnienia zgody małżeńskiej konieczne jest, aby strony miały przynajmniej „minimalną wiedzę o małżeństwie”. Minimalną, czyli taką, która wyszczególnia dwa zasadnicze aspekty małżeństwa, to znaczy, że jest to związek jednego mężczyzny z jedną kobietą oparty na trwałości oraz ukierunkowany na zrodzenie potomstwa przez seksualne współdziałanie. Prawodawca kanoniczny zakłada, że po osiągnięciu dojrzałości, taką wiedzę się domniemywa.
- Data: 24.03.2023
O sztuce uczestniczenia w liturgii
Msza Święta jest dziełem całego zgromadzenia. Dlatego sztuka celebracji obejmuje nie tylko zagadnienie umiejętnego jej przewodniczenie przez kapłana, ale także konkretne zaangażowanie ze strony obecnych na niej wiernych. W konstytucji o liturgii Sacrosanctum Concilium zostało zapisane, że Matka Kościół bardzo pragnie, aby wszyscy wierni byli wdrażani do pełnego, świadomego i czynnego udziału w obrzędach liturgicznych, jakiego domaga się sama natura liturgii. Na mocy chrztu lud chrześcijański, będąc wybranym plemieniem, królewskim kapłaństwem, narodem świętym, ludem Bogu na własność przeznaczonym (1 P 2, 9; por. 2, 4n), jest uprawniony i zobowiązany do takiego udziału (KL 14). Dlatego troska o ars celebrandi [sztukę sprawowania], zakłada również troskę o ars participandi [sztukę uczestniczenia].
- Data: 24.03.2023
Ochrona danych w kancelarii parafialnej (RODO i Dekret). Kazusy dotyczące ksiąg parafialnych
W parafiach katolickich dane osobowe przetwarzane są głównie w księgach parafialnych. Są to zazwyczaj dane niezbędne w działalności własnej Kościoła jako instytucji dawniej określanej łacińskim terminem societas perfecta. W tym artykule przedstawionych zostanie w formie kazusów kilka uwag i wskazówek, które będą interesujące dla księży proboszczów i pomocne w ochronie danych.
- Data: 24.03.2023
Udzielenie chrztu dziecku powyżej 7. roku życia. Praktyczne wskazania kanoniczno-duszpasterskie
Misterium nadprzyrodzonej wiary, nadziei i miłości, dokonujące się w sakramencie chrztu świętego, skutecznie otwiera każdemu człowiekowi możliwość doświadczenia obecności mocy i łaski Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Dlatego z takich motywów i racji prawodawca kościelny wyraźnie wskazał, że rodzice mają obowiązek zatroszczyć się o to, by ich dzieci zostały ochrzczone w pierwszych tygodniach życia. Możliwie jak najszybciej po narodzinach, a nawet jeszcze zanim one nastąpią, powinni się udać do proboszcza, by prosić o sakrament dla dziecka i odpowiednio się do tego przygotować[kan. 867 § 1]. Jednakże praktyka życia coraz częściej obnaża w tej materii poważne zaniedbania ze strony rodziców naturalnych urodzonych dzieci, którzy formację duchową i dobro duchowe dziecka nie zawsze stawiają na pierwszym miejscu. Przyczyn jest wiele, najczęściej jednak wpływa na taki stan rzeczy brak wiary lub formacji chrześcijańskiej w ich rodzinach generacyjnych.
- Data: 24.03.2023
Wysyłanie życzeń i próśb o wsparcie finansowe oraz rzeczowe do parafian lub firm
Działalność parafialnych organizacji charytatywnych (zespołów charytatywnych) opiera się głównie, a właściwie wyłącznie na redystrybucji dóbr, które wcześniej otrzymano od darczyńców – osób fizycznych lub innych podmiotów, np. firm. Kluczowe jest więc pozyskiwanie pieniędzy i darów materialnych. To działanie z kolei możliwe jest, gdy darczyńcy i potencjalni darczyńcy otrzymają informację o potrzebach, przebiegu i zakresie działalności organizacji charytatywnych oraz stosowną prośbę o wsparcie. Doświadczenie duszpasterskie uczy, że prośby o takie wsparcie często wystosowywane są przy okazji składania czy wysyłania życzeń świątecznych. Jest bowiem bardziej prawdopodobne, że właśnie wów czas spotykają się z dużym zrozumieniem i pozytywną odpowiedzią.
- Data: 24.03.2023