Czy prawo kanoniczne jest autonomiczne wobec prawa polskiego? Rozważania teoretyczne i praktyczne przykłady
W jakich sytuacjach duchowny może kierować się wyłącznie prawem kanonicznym, a kiedy musi zastosować się do prawa państwowego? Podstawową zasadę dotyczącą autonomii porządków prawnych państwa i Kościoła katolickiego zawierają konstytucyjne zasady dotyczące relacji pomiędzy państwem polskim a związkami wyznaniowymi, w tym także z Kościołem katolickim. Te zasady zawarte są w art. 25 ust. 3 Konstytucji RP, który stanowi, że „Stosunki między państwem a kościołami i innymi związkami wyznaniowymi są kształtowane na zasadach poszanowania ich autonomii oraz wzajemnej niezależności każdego w swoim zakresie, jak również współdziałania dla dobra człowieka i dobra wspólnego”.
- Data: 20.05.2020
Duszpasterskie posługiwanie w dobie pandemii
Lęk przed skutkami doświadczenia pandemią prowadzi do wewnętrznej izolacji, trwogi, powoduje stopniowy zanik zaufania i osłabia wiarę. Papież Franciszek przywołał prawdę, iż członkowie Kościoła Bożego potrzebują wspólnoty wiary i modlitwy, realnej obecności człowieka i sprawowania kultu Bożego w bliskości fizycznej wspólnoty, której Głową jest Chrystus, który wypełnia mocą Ducha wszystkich wiernych zgodnie z przekonaniem wewnętrznym, co trafnie oddał Marek Dutkiewicz w słowach o św. Janie Pawle II: trafił Duch do naszych serc, stał się cud, zniknął lęk . W ostatnich tygodniach możemy się przekonać, jak bardzo lęk o własne życie i zdrowie z przerysowaniem paraliżuje normalność w relacjach ludzkich. Tym bardziej potrzeba stałego i twórczego posługiwania duszpasterskiego, aby wierni mogli przyjąć orędzie Zmartwychwstałego Pana i Jego: Nie lękajcie się… Weźmijcie Ducha Świętego… Ja jestem z wami przez wszystkie dni aż do skończenia świata.
- Data: 20.05.2020
Fundusz Kościelny (remont zabytkowych obiektów sakralnych)
W poprzednich numerach „Zarządzania parafią” omawialiśmy różne możliwości finansowego wsparcia remontów budynków kościelnych. Prezentowany artykuł wskazuje inne jeszcze możliwości uzyskania środków finansowych. Dotacje przyznawane z Funduszu Kościelnego są udzielane wyłącznie na remonty i konserwację zabytkowych obiektów o charakterze sakralnym i tylko na wykonywanie podstawowych prac zabezpieczających sam obiekt. Konserwację i remonty obiektów sakralnych oraz kościelnych o wartości zabytkowej należy interpretować w znaczeniu nadanym im przez ustawodawstwo i orzecznictwo, w tym ustawę Prawo budowlane, ustawę o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
- Data: 20.05.2020
Kilka uwag praktycznych dotyczących testamentu duchownych
Dziedziczenie testamentowe daje możliwość wyrażenia swojej woli odnośnie do rozporządzenia majątkiem po śmierci. Tematyka ta jest bardzo rozbudowana. W niniejszym artykule przedstawionych będzie zaledwie kilka uwag praktycznych dla duchownych dotyczących testamentu. Planowane są następne teksty, w których będą omówione najważniejsze elementy dziedziczenia testamentowego oraz sytuacje mogące powodować zmianę ostatniej woli testatora wbrew jemu samemu. Przykładowo będą to sytuacje, gdy: 1) testament jest nieważny i następuje dziedziczenie na podstawie ustawy, 2) wysunięte zostanie roszczenie związane z zachowkiem, 3) pojawią się roszczenia spadkobierców wobec ostatniej parafii zmarłego duchownego czy też 4) ktoś wysunie żądanie uznania jednego ze spadkobierców za ni e godnego dziedziczenia.
- Data: 20.05.2020
PROCES INWESTYCYJNO-BUDOWLANY W PARAFII – KROK PO KROKU
Inwestycje budowlane wymagają odpowiedniego przygotowania. Proces inwestycyjno-budowlany to żmudna droga, którą musi przejść każdy inwestor. Wymaga wiele czasu i pieniędzy, dlatego warto zaplanować poszczególne etapy budowy, a następnie krok po kroku je realizować. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek i rozczarowania. Przed pierwszym wbiciem łopaty w ziemię niezbędne jest załatwienie wymaganych formalności. Realizację robót budowlanych poprzedza cały zespół czynności przygotowawczych, takich jak określenie warunków zabudowy, opracowanie projektów czy uzyskanie stosownych decyzji administracyjnych. Poniżej zostały opisane najważniejsze kroki, które należy wykonać, aby z sukcesem zrealizować inwestycję budowlaną.
- Data: 20.05.2020
Proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Źródła nieważności małżeństwa. Część 1
W trakcie ceremonii ślubnej kapłan, będąc świadkiem urzędowym składanego przez nupturientów przyrzeczenia małżeńskiego: „(…) ślubuje Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz to, że Cię nie opuszczę aż do śmierci”, uwierzytelnia swoją obecnością powstanie węzła małżeńskiego ukonstytuowanego tym właśnie przymierzem. Zgodnie z kan. 1055 KPK tym samym tworzy się nierozerwalny związek o charakterze prawnym między jednym mężczyzną a jedną kobietą. Ta „jedność w naturach” (una caro) zawierająca w sobie wspólnotę życia i celów, a więc dobro małżonków oraz zrodzenie i wychowanie potomstwa wskazuje na istotne przymioty małżeństwa sakramentalnego, jakimi są jego jedność i nierozerwalność.
- Data: 20.05.2020