Czy osoba dotknięta zaburzeniami psychicznymi może zawrzeć małżeństwo kanoniczne? Przepisy nowego Dekretu ogólnego Konferencji Episkopatu Polski
Niniejszym artykułem kontynuujemy cykl omawiający uregulowania zawarte w Dekrecie ogólnym o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego uchwalony przez Konferencję Episkopatu Polski 26 listopada 2019 r. (wszedł w życie 1 czerwca 2020 r.). Artykuł zawiera rozważania na temat szczególnie istotnej i jednocześnie delikatnej kwestii zdolności psychicznej do podjęcia obowiązków małżeńskich.
- Data: 21.07.2020
Czy przynależność wiernych do parafii ma znaczenie przy chrzcie i bierzmowaniu?
W dzisiejszych czasach ciągłej zmiany miejsca zamieszkania i pobytu, związanych czy to ze zmianą pracy, czy wynajmowania mieszkania w odległych od siebie miejscach pojawiają się pytania, jaki wpływ takie zmiany mają na przystępowanie do sakramentów, szczególnie chrztu i bierzmowania. Czy w dowolnie wybranej parafii wierny może prosić o taki sakrament, czy też są obostrzenia, o których należy pamiętać?
- Data: 21.07.2020
Kanoniczny obowiązek prowadzenia ksiąg metrykalnych
Jednym z obowiązków proboszcza, wynikających z Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 r., jest prowadzenie metrykalnych ksiąg parafialnych, wystawianie określonych prawem dokumentów, zawsze opatrzonych jego podpisem i pieczęcią parafialną, a także prowadzenie i ochrona archiwum parafialnego zgodnie z przepisami prawa partykularnego. Obowiązki te mają charakter uzupełniający i pomocniczy w stosunku do kanonicznych obowiązków, które zostały kodeksowo sklasyfikowane w zakresie potrójnej posługi proboszcza, a mianowicie uświęcania, nauczania i pasterskiego kierowania.
- Data: 21.07.2020
Kilka uwag praktycznych dotyczących testamentu duchownych, cz. 2
Kwestie związane z rozdysponowaniem majątku po zmarłej osobie, czyli np. spadkobranie, dziedziczenie, testament, podlegają prawu państwowemu, a nie prawu kanonicznemu. Dlatego ważne jest, aby duchowni znali i stosowali regulacje świeckie w tym zakresie. To może pomóc w uniknięciu konfliktowych sytuacji pomiędzy Kościołem (kurią) a rodziną zmarłego kapłana.
- Data: 21.07.2020
Organizacja czasu pracy w parafii – najczęstsze nieprawidłowości
Problematyka czasu pracy pracowników należy do najbardziej skomplikowanych zagadnień w prawie pracy. Wbrew temu co mogłoby się wydawać kwestie prawa pracy w wielu wypadkach bardzo mocno dotykają parafii i proboszcza, który w tym wypadku jest pracodawcą zobowiązanym do przestrzegania obowiązujących w Kodeksie pracy zasad. Planowanie i rozliczanie czasu pracy często wręcz spędza sen z powiek pracodawców, gdyż wiązać się może z masą błędów. Na to w przypadku parafii nakłada się jeszcze kwestia specyfiki godzin i dni funkcjonowania, jak też w wielu przypadkach niewystarczających środków na zatrudnienie liczby osób, która pozwoli w pełni zgodnie z prawem pracy rozplanowywać pracę. Poniższy artykuł ma za zadanie przybliżyć przynajmniej w sposób ogólny pewne podstawowe kwestie związane z organizacją czasu pracy.
- Data: 21.07.2020
Pozyskiwanie funduszy ze środków publicznych na ochronę zabytków ruchomych wpisanych na Listę Skarbów Dziedzictwa
Pod koniec 2016 roku, dzięki nowelizacji ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz ustawy o muzeach, wprowadzono w Polsce nową formę ochrony zabytków ruchomych – Listę Skarbów Dziedzictwa (LSD).
- Data: 21.07.2020
Wycinka drzew na terenie parafii
Tereny należące do parafii niejednokrotnie charakteryzują się okazałym drzewostanem. Niezależnie od względów natury estetycznej, drzewa pełnią ważne funkcje: wpływają na obniżenie temperatury, zatrzymują wodę w glebie, pochłaniają zanieczyszczenia. Czasem jednak – z różnych przyczyn takich jak kolizja z planowaną inwestycją, potencjalne zagrożenie dla mienia czy zdrowia ludzkiego z powodu złej kondycji – zarządca parafii może dojść do wniosku, że zasadne byłoby ich usunięcie. W tym celu konieczne może okazać się wcześniejsze uzyskanie zezwolenia (decyzji) ze strony organu administracji publicznej. Niniejszy artykuł dotyczy drzew, choć należy zauważyć, że w określonych wypadkach na usunięcie krzewu (krzewów) również wymagana będzie akceptacja organu ochrony przyrody.
- Data: 21.07.2020