Dzwony kościelne jako źródło hałasu
Niestety dzwony kościelne coraz częściej postrzegane są jako uciążliwe źródło hałasu. Za przyczynę tego zjawiska uznaje się zmiany, jakie zachodzą w kulturze, przede wszystkim laicyzację społeczeństwa, dla którego dzwony nie mają już sakralnego znaczenia a stają się jedynie uciążliwymi emitorami dźwięku zakłócającymi osobisty komfort. Dlatego skargi na bicie dzwonów są coraz częstsze. Czy emisja hałasu przez dzwony może być niezgodna z prawem? Jakich decyzji administracyjnych można się spodziewać?
- Data: 25.03.2024
Przekształcenie fundacji w stowarzyszenie wiernych
Pytanie, które postawiono brzmiało: Czy można, a jeżeli tak to w jaki sposób przekształcić fundację w stowarzyszanie wiernych oraz przekazać stowarzyszeniu majątek fundacji? Aby na te pytania odpowiedzieć należy wpierw nakreślić prawnicze i kanoniczne tło rozważań, czyli sytuację prawną fundacji i umocowanie w prawie kanonicznym i polskim stowarzyszenia wiernych, a następnie będzie można zaproponować pewien sposób postępowania zmierzający do realizacji celu, które zawierało jedno z powyższych pytań.
- Data: 13.12.2023
Jednolity system zbierania odpadów – czy obowiązuje w parafii?
Od 1 lipca 2022 r. wszyscy wytwórcy odpadów komunalnych muszą być wyposażeni w pięć pojemników na odpady – każdy w innym kolorze i do innej frakcji. Jeżeli na terenie gminy nie obowiązywały jeszcze zasady jednolitego systemu segregacji odpadów (JSSO), powyższa data była ostateczna dla jego wdrożenia. Czy parafia jest zobowiązana do wprowadzenia odpowiednich pojemników na odpady?
- Data: 26.10.2022
Zdjęcia w działalności parafii na przykładzie kazusu
Opis kazusu. Proboszcz wpadł na pomysł, aby jeden z jego parafian – fotograf-amator, wykonał reporterskie zdjęcia z uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej zmarłego proboszcza, wieloletniego duszpasterza, niezwykle zasłużonego dla parafii, znanego działacza religijno-społecznego. Wydarzenie to ma odbyć się w kościele po mszy świętej niedzielnej.
- Data: 22.09.2022
Obowiązek wyposażenia nieruchomości parafialnej w pojemniki na odpady
Jednym z ważnych obowiązków właściciela nieruchomości jest wyposażenie nieruchomości w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym i jego też obowiązkiem pozostaje w części nieprzejętej przez gminę.
- Data: 25.08.2022
Kontakty rodzica z dzieckiem a sprawa praktyk religijnych: kazus z życia wzięty
Coraz więcej rodzin w naszych parafiach nie jest pełnych. Częstymi sytuacjami, z jakimi spotyka się proboszcz, są samotnie wychowujące dzieci matki. Tak więc problemy tych kobiet stają się istotnym elementem pracy duszpasterskiej w parafii. Artykuł ma na celu przekazanie kluczowych wiadomości prawnych dotyczących: a) kontaktów rodzica z dzieckiem i b) prawa rodzica do wychowanie dziecka oraz c) rozwiązanie kazusu poprzez podpowiedź proboszczowi, co ma odpowiedzieć matce dzieci w opisywanej sytuacji.
- Data: 24.03.2022
Księża nie zawsze podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym
Każda osoba, która na terytorium Polski posiada status osoby duchownej, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym, rentowym i wypadkowemu oraz dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu. Od tej reguły przewidziane są wyjątki. Osoba duchowna nie ucieknie jednak od obowiązku podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu.
- Data: 14.03.2022
Organizowanie zbiórek publicznych przez parafię
Zbiórką publiczną jest zbieranie ofiar w gotówce lub w naturze w miejscu publicznym na określony, zgodny z prawem cel pozostający w sferze zadań publicznych oraz na cele religijne. Zatem zbiórka publiczna dotyczy wyłącznie zbierania ofiar w gotówce lub w naturze, czyli pieniędzy i darów rzeczowych, ponieważ gotówka lub dary zbierane w ten sposób nie są ewidencjonowane i nie pozostaje ślad ich przepływu. Aby dane działanie było zbiórką publiczną, musi się też odbywać w miejscach ogólnodostępnych, a w szczególności na ulicach, placach, parkach i cmentarzach.
- Data: 14.03.2022
Jak parafia może się włączyć w program zapobieganiu suszy?
Coraz więcej parafii wdraża zasady ekologii integralnej zgodnie z duchem troski o środowisko naturalne, do której zachęca papież Franciszek. Jednym z elementów jest zachowanie równowagi w obszarze wodnym. Jest to palący problem w naszym kraju, ponieważ Polska jest szczególnie narażona na susze. Brak równowagi w obiegu wody skutkuje również lokalnymi powodziami. Okazuje się, że każdy może zapobiegać tym zjawiskom poprzez włączenie się w poprawę tzw. małej retencji.
- Data: 14.03.2022
Sposoby na rozprawy sądowe w pandemii
Gdy rok temu ogłoszono narodową kwarantannę, w sądach momentalnie odwołano znaczną część posiedzeń. Pozostawiono tylko te wyznaczone w sprawach niecierpiących zwłoki (głównie rodzinnych i karnych), jednak było ich naprawdę niewiele w porównaniu ze standardową ich ilością. Na stronach sądów można było przeczytać zarządzenia z sygnaturami spraw, w których posiedzenia miały się odbyć, i ich datą. Te zaś, które odbywały się, odbiegały formą od dotychczasowych, aby utrzymać odpowiedni dystans. Posiedzenia nie mogły być jednak odwoływane w nieskończoność. Co do zasady postępowania są jawne, a wyznaczenie chociaż jednego tam, gdzie zdecydowano się o przeprowadzeniu rozprawy, często niezbędne, by móc wydać orzeczenie. Bez nich zaległości polskich sądów rosną niewyobrażalnie. Już przed pandemią opóźnienia w rozpoznawaniu spraw były znaczne i dotkliwe, a zamrożenie sądownictwa pogłębiło problem.
- Data: 14.03.2022