Analiza symulacji zgody małżeńskiej w orzeczeniach Roty Rzymskiej – studium przypadków
Symulacja zgody małżeńskiej stanowi jedno z kluczowych zagadnień w kanonicznym prawie małżeńskim, będącym podstawą stwierdzenia nieważności małżeństwa. Praktyka ta polega na świadomym wykluczeniu przez jedną lub obie strony istotnych elementów małżeństwa, takich jak jedność, nierozerwalność, dobro sakramentu (bonum sacramenti), dobro wiary (bonum fidei) czy dobro potomstwa (bonum prolis). Celem niniejszego opracowania jest nie tylko zrozumienie mechanizmów symulacji zgody małżeńskiej, ale także ukazanie, jak różnorodne mogą być przyczyny i okoliczności prowadzące do wykluczenia istotnych przymiotów małżeństwa. Analiza ta ma również na celu podkreślenie roli dowodów i świadectw w procesach kanonicznych oraz ich wpływu na ostateczne rozstrzygnięcia sądowe.
- Data: 08.12.2024
O właściwym rozumieniu chrześcijańskiej religijności. Komentarz do dokumentu Komisji Nauki Wiary KEP
Św. Jakub w swoim liście napisał: Religijność czysta i bez skazy wobec Boga i Ojca wyraża się w opiece nad sierotami i wdowami w ich utrapieniach i w zachowaniu siebie samego nieskalanym od wpływów świata (Jk 1, 27). Jak właściwie rozumieć religijność i jaka jest jej relacja do codziennego życia? Na te pytania można znaleźć odpowiedź w najnowszym dokumencie Komisji Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski O właściwym rozumieniu chrześcijańskiej religijności z czerwca 2024 roku, który współczesnemu człowiekowi pomaga wyjaśnić, na czym tak naprawdę polega religijność chrześcijańska.
- Data: 08.12.2024
Jak wykazać, że duchowny jest proboszczem? Czyli o reprezentacji parafii w postępowaniu administracyjnym
W różnych postępowaniach regulowanych prawem świeckim proboszcz reprezentuje parafię. Prawidłowe wykazanie tej reprezentacji może być skomplikowane, nawet dla profesjonalnych pełnomocników (np. adwokatów). Artykuł przybliża to zagadnienie, wychodząc od dwóch istotnych aktów, jakimi są: utworzenie parafii i mianowanie proboszcza. Są to czynności prawne leżące w wyłącznej kompetencji Kościoła katolickiego. Ich skutki na forum prawa polskiego łączą się ze spełnieniem dodatkowych czynności, np. powiadomieniem przez władze kościelną wojewody o decyzji biskupa dotyczącej utworzenia parafii. Z kolei powiadomienie takie nie jest wymagane do wykazania, że dany duchowny piastuje urząd kościelny proboszcza. Wystarczy dekret biskupa.
- Data: 08.12.2024
Nowy dokument KEP: „O właściwym rozumieniu chrześcijańskiej religijności”
Komisja Nauki Wiary KEP wydała dokument „O właściwym rozumieniu chrześcijańskiej religijności”, który ukazuje poprawne jej rozumienie i zarazem ostrzega przed wieloma jej wypaczeniami. Wśród nich wymienia się „chrześcijaństwo zsekularyzowane”, polegające na redukowaniu Kościoła do wymiaru horyzontalnego, a także religijność zabobonną, która związana jest z tendencją do odrzucania roli rozumu w akcie wiary, manichejską wizją świata owocującą przekonaniem, że stworzony świat jest zły ze swej natury czy błędną interpretacją objawień prywatnych.
- Data: 08.12.2024
Parafia jako właściciel lasu
Jeżeli parafia jest właścicielem terenów leśnych, warto wiedzieć, jakie obowiązki z tego wynikają, a zakres obowiązków nakładanych na właścicieli działek leśnych jest szeroki. Należą do nich np. obowiązek prowadzenia na tych gruntach prawidłowej gospodarki leśnej, przestrzeganie wymogów ochrony środowiska oraz zakaz zabudowy.
- Data: 08.12.2024