Jak wykazać, że duchowny jest proboszczem? Czyli o reprezentacji parafii w postępowaniu administracyjnym
W różnych postępowaniach regulowanych prawem świeckim proboszcz reprezentuje parafię. Prawidłowe wykazanie tej reprezentacji może być skomplikowane, nawet dla profesjonalnych pełnomocników (np. adwokatów). Artykuł przybliża to zagadnienie, wychodząc od dwóch istotnych aktów, jakimi są: utworzenie parafii i mianowanie proboszcza. Są to czynności prawne leżące w wyłącznej kompetencji Kościoła katolickiego. Ich skutki na forum prawa polskiego łączą się ze spełnieniem dodatkowych czynności, np. powiadomieniem przez władze kościelną wojewody o decyzji biskupa dotyczącej utworzenia parafii. Z kolei powiadomienie takie nie jest wymagane do wykazania, że dany duchowny piastuje urząd kościelny proboszcza. Wystarczy dekret biskupa.
- Data: 08.12.2024
O (nie)odbieraniu korespondencji, cz. 1 Procedura administracyjna i konsekwencje kanoniczne
W ostatnim czasie w praktyce adwokackiej miałam do czynienia z następującym kazusem. Reprezentując pewnego mocodawcę wysłałam list z żądaniem z zakresu danych osobowych do parafii. Jednakże przesyłki tej nie podjęto w terminie. Okazało się, że proboszcz dowiedział się, co zawiera ten list i nie odbierając przesyłki chciał uniknąć konieczności udzielenia odpowiedzi. Ostatecznie, przesyłka została zwrócona do mnie, czyli do nadawcy.
- Data: 23.08.2023
e-Doręczenia coraz bliżej
Coraz większymi krokami zbliża się realizacja usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego w Polsce. Z założenia odbiór pism w postępowaniu sądowym, egzekucyjnym czy administracyjnym ma być możliwy dzięki jednej elektronicznej skrzynce doręczeń. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego (elektroniczna forma doręczeń w tej czy innej formie funkcjonuje już w wielu postępowaniach, także tych sądowych), gdyby nie to, że ustawa z 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych, o której będzie w niniejszym artykule, wprowadza tym razem obowiązek posiadania takiej skrzynki i korzystania z tego typu doręczeń dla podmiotów nie tylko publicznych, ale także niepublicznych w postaci np. wpisanych do rejestru przedsiębiorców w KRS fundacji czy stowarzyszeń oraz osób fizycznych wpisanych do CEIDG. Artykuł ma na celu informacyjne przedstawienie jej najważniejszych założeń odpowiednio wcześnie, aby możliwe było odpowiednie przygotowanie się przed wejściem w życie wszystkich jej przepisów.
- Data: 14.03.2022
Z jakich terminów może skorzystać uczestnik postępowania administracyjnego?
Z różnych przyczyn załatwiając sprawę administracyjną, wchodzimy w tzw. bieg postępowania administracyjnego. W celu wyeliminowania z obiegu decyzji czy wyroków błędnych i niesprawiedliwych potrzebna jest możliwość odwołania się od nich, a wcześniej możliwość wpływania na ich treść. Jednym z narzędzi, którym jako interesant urzędu możemy się posłużyć, są terminy. Choć przyjmuje się, że ich zadaniem jest zapewnienie szybkiego i sprawnego załatwienia sprawy administracyjnej, wskazuje się na różne rodzaje terminów, dzieląc je według rozmaitych kryteriów. Aby jednak nie zanudzać teorią i skupić się na praktycznych przykładach, w niniejszym artykule zostaną omówione głównie te związane z decyzjami i postanowieniami oraz odwołaniem się od nich.
- Data: 14.03.2022
Urząd nie taki straszny – czyli instrukcja obsługi załatwiania spraw administracyjnych
Niejednokrotnie z różnych powodów zachodzi konieczność załatwienia sprawy w urzędzie. Proboszczowie zaś dodatkowo są zobowiązani do działania w sprawach parafii – jako uprawnieni do jej reprezentowania na podstawie Kodeksu Prawa Kanonicznego, jak też ustawy z 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 1347). Niniejszy artykuł ma za zadanie ułatwić przygotowanie wizyty w urzędzie i zaznaczyć, na co powinno się zwrócić uwagę.
- Data: 14.03.2022
Załatwianie spraw administracyjnych przez Internet
W Nr 2(13)2021 Zarządzania parafią, w artykule „Urząd nie taki straszny – czyli instrukcja obsługi załatwiania spraw administracyjnych” wspomniano o możliwości załatwiania spraw przez Internet. Budowanie możliwości korzystania z e-urzędu trwało przez lata – chodziło nie tylko o stworzenie usługi e-administracji publicznej, ale także infrastruktury telekomunikacyjnej wyższych warstw sieci. Projekt e-PUAP Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji realizowało w latach 2004–2008, a potem dalej, aż platforma została udostępniona użytkownikom w 2015 roku. Jednak wydaje się, że dopiero teraz w dobie pandemii e-administracja publiczna zaczęła funkcjonować na równi z tą tradycyjną – papierową. I chodzi tu o akceptację obywateli, jak też urzędników. W tym artykule postaram się wskazać, co jest potrzebne, aby osobista wizyta w urzędzie nie była konieczna.
- Data: 14.03.2022
Zarządzanie parafią w czasie pandemii koronawirusa - Wielki Tydzień
Pragnąc wyjść naprzeciw potrzebom sytuacji przesyłamy e-booka, w którym staraliśmy się zamieścić zalecenia, wskazania, komunikaty, dekrety ukazujące się w ostatnim czasie panującej w naszym kraju i na świecie pandemii. W związku z brakiem możliwości uczestniczenia przez wiernych w mszach świętych, nabożeństwach a przede wszystkim zbliżających się szybko najważniejszych świąt roku liturgicznego, w czasie których wspominamy śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa, rodzi się wiele pytań, wątpliwości i dylematów, na które księża muszą odpowiadać swoim parafianom. Wyrażamy nadzieję, że zebranie tych dokumentów ułatwi pracę, oszczędzając czas potrzebny na ich wyszukiwanie. Życzymy wiele zdrowia, sił i wytrwałości. E-book do pobrania w zakładce E-BOOKI
- Data: 08.04.2020