Odzież i obuwie robocze, stosowanie bhp wobec zleceniobiorców
Przy wielu pracach fizycznych – chociażby sprzątanie, konserwacja terenu – konieczne jest zapewnienie pracownikom odpowiedniej odzieży roboczej, często również obuwia roboczego. Obowiązek taki obejmuje bowiem wszystkie te prace, przy których odzież własna pracownika mogłaby ulec uszkodzeniu lub znacznemu zabrudzeniu. Wypełnienie tego obowiązku może polegać także na rozliczeniu finansowym użytkowania własnej odzieży i obuwia przez pracownika. Drugą kwestią, jaka zostanie poruszana w artykule, jest zakres stosowania przepisów bhp wobec osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, w szczególności w praktyce pracujących na umowach zlecenia. Kwestie te są bardzo często całkowicie pomijane przez zleceniodawców, a to błąd. W wielu przypadkach co najmniej na pewne aspekty bhp należy bowiem także zwrócić uwagę.
- Data: 22.06.2021
Papież Franciszek ustanawia posługę katechety
Posługa katechety posiada dużą wartość powołaniową, która domaga się należytego rozeznania przez Biskupa i podkreślenia przez ryt ustanowienia. Posługa ta jest bowiem stałą służbą na rzecz Kościoła lokalnego, według potrzeb duszpasterskich rozeznanych przez Ordynariusza miejsca, ale wykonywaną na sposób świecki, zgodnie z samą naturą tejże posługi – napisał papież Franciszek w Liście Apostolskim w formie „Motu Proprio” Antiquum ministerium, w którym ustanawia posługę katechety.
- Data: 22.06.2021
Podstępne wprowadzenie w błąd jako przyczyna stwierdzenia nieważności małżeństwa
Każdy z tytułów nieważności zgody małżeńskiej chroni jakieś konkretne dobro pozostające w ścisłej relacji z instytucją małżeństwa. Takim określonym elementem, na straży którego stoi kan. 1098, jest prawo nupturienta do całkowicie wolnego kształtowania swej decyzji zawarcia nierozerwalnego związku. Każdy nupturient ma niezbywalne prawo do wolności od wszelkiej podstępnej manipulacji. Dlatego ostateczną ractio legis tego kanonu nie jest błąd jako taki, ale podstępne wyręczenie kogoś w istotnym elemencie procesu realizacji najbardziej osobistej ze wszystkich decyzji życiowych. Wskutek podstępnej manipulacji kontrahent nie może uznać wyłudzonego w zdradziecki sposób wyboru za swoją decyzję, a tym samym akt zgody małżeńskiej zostaje pozbawiony swej niezbywalnej cechy, jaką jest dobrowolność.
- Data: 22.06.2021
Separacja jako alternatywa dla rozwodu? Perspektywa duszpasterska z punktu widzenia prawa polskiego
Ocena moralna rozwodu z punktu widzenia Kościoła jest negatywna. Jest to bowiem poważne wykroczenie przeciw prawu naturalnemu. Jednakże KKK w nr 2382 naucza, że „Jeśli rozwód cywilny pozostaje jedynym możliwym sposobem zabezpieczenia pewnych słusznych praw, opieki nad dziećmi czy obrony majątku, może być tolerowany, nie stanowiąc przewinienia moralnego”. Z kolei porządek prawny w Polsce – choć uznaje zasadę trwałości małżeństwa i ochrony rodziny oraz, co do zasady, negatywnie ocenia rozwód – dopuszcza możliwość rozwodu jako środka niezbędnego do likwidacji szkodliwych społecznie, martwych, formalnie tylko istniejących związków małżeńskich.
- Data: 22.06.2021
Transmisje nabożeństw nie tylko w czasach pandemii
Dziś nikt nie chce już czekać na relacje po wydarzeniu, lecz uczestniczyć w nich w czasie rzeczywistym. Pandemia nauczyła użytkowników Internetu również, że różne wydarzenia powinny być łatwo dostępne, transmitowane w czasie rzeczywistym, a informację o tej transmisji powinna być koniecznie należy udostępnić na długo przed transmisją, byśmy mieli wybór i mogli zdecydować, co chcemy obejrzeć i kiedy. Czy warto jednak transmitować msze święte nadal po zakończeniu pandemii? Czy nie zabiera to wiernych z kościołów parafialnych? Czy transmisja nie rozleniwia wiernych do tego powrotu?
- Data: 22.06.2021
Umowa dzierżawy powierzchni pod reklamę
Dzierżawa, podobnie jak najem i użyczenie jest umową dotyczącą czasowego korzystania z określonej rzeczy. Umowa dzierżawy jest umową odpłatną. Umowa dzierżawy w odróżnieniu od umowy najmu pozwala nie tylko używać cudzą rzecz, ale także pobierać z niej pożytki.
- Data: 22.06.2021
Zagospodarowanie śmieci pozostawionych na cmentarzu parafialnym
Zagospodarowanie śmieci pozostawionych na cmentarzach stało się sporym problemem. Rosną ceny za wywóz wyznaczane przez firmy odpadowe, a obowiązkowy recykling jest sporym wyzwaniem. W artykule prezentujemy, jaki jest prawny status odpadów z cmentarzy, do czego zobowiązani są zarządcy jako gospodarujący tymi odpadami oraz jak radzić sobie z wyzwaniami właściwego zagospodarowania i rosnących cen. Dodatkowo podpowiemy, co można zrobić, gdy ktoś nielegalnie podrzuci na cmentarz swoje odpady.
- Data: 22.06.2021
Zmiana na urzędzie proboszcza z powodu śmierci poprzednika – zagadnienia prawne
„Umarł król, niech żyje król” – słowa, które używane były przy ogłoszeniu nowego monarchy w średniowiecznej Francji, mogą stanowić motto dla tego artykułu. Zostaną w tym artykule bowiem pokazane pewne obszary funkcjonowania parafii uregulowane prawem polskim i kanonicznym, na których należy skupić uwagę podczas obejmowania parafii przez nowego proboszcza (albo administratora – obydwa te urzędy kościelne mają, co do zasady, zrównane prawa i obowiązki) po śmieci poprzednika na urzędzie.
- Data: 22.06.2021