Kardynał Grzegorz Ryś
Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś znalazł się w gronie nowych kardynałów, których nazwiska ogłosił dziś papież Franciszek po modlitwie Anioł Pański. Konsystorz, na którym Ojciec Święty wręczy insygnia kardynalskie dwudziestu jeden kardynałom nominatom, odbędzie się 30 września br.
- Data: 23.08.2023
O (nie)odbieraniu korespondencji, cz. 1 Procedura administracyjna i konsekwencje kanoniczne
W ostatnim czasie w praktyce adwokackiej miałam do czynienia z następującym kazusem. Reprezentując pewnego mocodawcę wysłałam list z żądaniem z zakresu danych osobowych do parafii. Jednakże przesyłki tej nie podjęto w terminie. Okazało się, że proboszcz dowiedział się, co zawiera ten list i nie odbierając przesyłki chciał uniknąć konieczności udzielenia odpowiedzi. Ostatecznie, przesyłka została zwrócona do mnie, czyli do nadawcy.
- Data: 23.08.2023
Treści z Internetu na religii i w kościele: prawo autorskie w praktyce
Internet jest bez wątpienia powszechnie dostępnym i wręcz niewyczerpanym źródłem informacji oraz różnego rodzaju treści w postaci zdjęć, filmów, tekstów. Te treści mają także charakter religijny, a więc mogą być przydatne duszpasterzom i wykorzystane czy to podczas katechezy, czy podczas różnego rodzaju wydarzeń kościelnych. Pytanie, które każdy odpowiedzialny duszpasterz musi sobie postawić brzmi: Czy można, a jeżeli tak na jakich zasadach wykorzystać te treści w pracy duszpasterskiej? Niniejszy artykuł ma dać odpowiedź na te kwestie w świetle prawa autorskiego, a w szczególności ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
- Data: 23.08.2023
Ustalanie formuły spory w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa
Zawiązanie sporu to ustalenia przez sędziego podstawowego pytania, na które proces ma dać odpowiedź. Termin ten oznacza etap wstępny procesu, czyli wszystkie czynności od przyjęcia skargi powodowej do decyzji sędziego określającej przedmiot sporu. Ekonomika procesu oraz zasada sprawiedliwości wymaga, by ten etap był przeprowadzony sprawnie, z zachowaniem jednak konieczne dokładności. Istotą tych czynności jest dyskusja stron prowadzona wobec sędziego, zakończona jego decyzją wydaną w formie dekretu. W artykule podjęta zostanie zasadnicza dla niniejszego postępowania kwestia: jaki jest – zgodnie z obowiązującymi przepisami – udział powoda, pozwanego oraz obrońcy węzła małżeńskiego w czynnościach procesowych zmierzających do ustalenia formuły wątpliwości.
- Data: 23.08.2023
Za co katecheta może ponieść odpowiedzialność dyscyplinarną
Nauczyciel religii może być pociągnięty do odpowiedzialności dyscyplinarnej. Spektrum tej odpowiedzialności jest zaś bardzo szerokie – obejmuje zarówno naruszenia obowiązków nauczycielskich, jak i uchybienia godności zawodu. Katecheta, tak jak każdy inny nauczyciel może zostać ukarany przez komisję dyscyplinarną. Kara może być dotkliwa i skutkować m.in. wygaśnięciem stosunku pracy.
- Data: 23.08.2023
Zmiany w uprawnieniach pracowniczych katechetów w szkołach
Dłuższy urlop rodzicielski, nowy urlop opiekuńczy, zwolnienie z powodu siły wyższej, czy wzmocnienie umowy o pracę na czas określony. Od 26 kwietnia 2023 r. obowiązują nowości w zakresie praw pracowniczych, które obejmują również katechetów zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych. Sprawdź, z jakich nowych uprawnień mogą skorzystać nauczyciele religii.
- Data: 23.08.2023