Odpowiedzialność parafii związana z utrzymaniem terenu parafii – ubezpieczenie
Na każdej parafii ciąży obowiązek dołożenia należytej staranności przy utrzymaniu jej terenu w taki sposób, aby w jak najdalej idący sposób zapobiec nieszczęśliwym wypadkom. Parafia powinna uwzględnić, że jej teren jest miejscem często uczęszczanym, przez różne osoby.
- Data: 27.02.2023
Dyrektywa unijna OMNIBUS. Przepisy obowiązują od 1 stycznia 2023 roku. Co to oznacza?
Od 1 stycznia 2023 nastąpiła ogromna zmiana w przepisach handlowych. Zgodnie z unijną dyrektywą Omnibus, sklepy od Nowego Roku mają obowiązek informowania o najniższej cenie produktu na przestrzeni ostatnich 30 dni. Ma to szczególne znaczenie dla ukrócenia nieuczciwych promocji stosowanych w handlu.
- Data: 24.01.2023
Rozliczanie sprzedaży w sklepach prowadzonych przez parafie
Dość powszechną praktyką jest prowadzenie przez parafie własnych sklepików, w których sprzedawane są różnego rodzaju produkty, głównie związane z praktykami religijnymi (np. książki, różańce, figurki świętych, breloczki itp.). Sprzedaż dokonywana w tych placówkach wywołuje skutki na gruncie przepisów obowiązującego prawa, w tym także podatkowych.
- Data: 26.07.2022
Nowe zasady dotyczące e-KRS od 1 lipca 2021 r.
Od 1 lipca 2021 r. wnioski dotyczące podmiotów podlegających wpisowi do rejestru przedsiębiorców KRS składane mogą być wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Jest to wynik wejścia w życie przepisów ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw. Zmiany były planowane już od kilku lat, jednak termin ich wprowadzenia wciąż przesuwano. Ostatecznie granicą okazała się data 1 lipca 2021 r. W związku z tym powstał Portal Rejestrów Sądowych dostępny na stronie prs.ms.gov.pl, na którym można dokonywać zmian w rejestrze czy też składać inne wnioski i pisma. Może to być duża zmiana dla fundacji i stowarzyszeń, które przewidziały możliwość prowadzenia działalności gospodarczej.
- Data: 14.03.2022
Obowiązek parafii w zakresie rozliczeń z ZUS – deklarowanie składek
Podstawowymi obowiązkami parafii jako płatnika składek w stosunku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest zgłaszanie zatrudnionych osób do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, a w przypadku ustania tytułu ubezpieczeń ich wyrejestrowanie na odpowiednich formularzach. Konsekwencją zgłoszenia pracownika do ubezpieczeń jest comiesięcznie opłacanie składek na zasadach i w terminach określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Kwestie związane z deklarowaniem i opłacaniem składek za zatrudnione osoby są przedmiotem niniejszego artykułu.
- Data: 14.03.2022
Obowiązki parafii w zakresie rozliczeń z ZUS – zgłaszanie i wyrejestrowanie z ubezpieczeń
Jakie obowiązki w zakresie zgłaszania i wyrejestrowania wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ma parafia, która chce zatrudnić lub zatrudnia osoby na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia? Zebrane w artykule informacje pomogą zrozumieć i wypełnić obowiązki, które wynikają z przepisów prawa.
- Data: 14.03.2022
Rozliczanie działalności gospodarczej prowadzonej przez parafię
Pomimo że głównym źródłem finansowania działalności parafii są ofiary przekazywane przez wiernych, wiele takich podmiotów korzysta również z innych możliwości w tym zakresie, m.in. prowadząc działalność gospodarczą. Wiążą się z tym liczne obowiązki nałożone przez przepisy obowiązującego prawa, w tym także o charakterze podatkowym.
- Data: 14.03.2022
Uchylenie się od skutków prawnych umowy
Gdy proboszcz jako przedstawiciel ustawowy (a wynika to z ustawy o stosunku państwa do Kościoła z 1989 r. oraz Kodeksu prawa kanonicznego z 1983 r.) zawarł w imieniu parafii (czyli osoby prawej w świetle prawa polskiego i kanonicznego) umowę, to umowa ta obowiązuje i ma być wykonywana przez strony umowy. Jednakże prawo polskie zna instytucję prawną uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia woli (np. umowy). Uchylenie takie jest możliwe z powodu wad oświadczenia woli strony umowy.
- Data: 14.03.2022
Umowa dzierżawy powierzchni pod reklamę
Dzierżawa, podobnie jak najem i użyczenie jest umową dotyczącą czasowego korzystania z określonej rzeczy. Umowa dzierżawy jest umową odpłatną. Umowa dzierżawy w odróżnieniu od umowy najmu pozwala nie tylko używać cudzą rzecz, ale także pobierać z niej pożytki.
- Data: 14.03.2022
O czym należy szczególnie pamiętać wynajmując lokal/pomieszczenie należące do parafii?
Umowa najmu jest jedną z najczęściej zawieranych umów w obrocie prawnym. Parafie niejednokrotnie dysponują różnymi lokalami nadającymi się do wynajmu. Zawarcie takiej umowy przez parafię może zasilić jej budżet, a tym samym przynieść wymierne korzyści. Warto pamiętać o podstawowym, ale niezbędnych elementach i zasadach zawierania umowy najmu.
- Data: 22.02.2022