Jakie dokumenty są dopuszczalne jako dowody w kanonicznym procesie o nieważność małżeństwa?
Proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa to skomplikowana procedura, w której kluczową rolę odgrywają dowody. Jednym z najważniejszych rodzajów dowodów są dokumenty – zarówno publiczne, jak i prywatne. Ich wartość dowodowa może być jednak różna, a decyzja o ich dopuszczeniu w procesie nie jest oczywista. Wraz z rozwojem technologii coraz częściej pojawiają się dokumenty w formie elektronicznej, takie jak wydruki z komunikatorów czy wiadomości e-mail, których autentyczność bywa trudna do zweryfikowania.
- Data: 08.12.2024
Medziugorie: Papieska zgoda „Nihil obstat” – Nota Dykasterii Nauki Wiary
„Nadszedł czas, aby zakończyć długą i złożoną historię wokół zjawisk duchowych z Medziugoria. Jest to historia, w której pojawiały się rozbieżne opinie biskupów, teologów, komisji i analityków.” Tak zaczyna się dokument „Królowa Pokoju”, odnoszący się do doświadczeń duchowych związanych z Medziugorie, podpisany przez kard. Víctora Manuela Fernándeza, prefekta, i ks. Armando Matteo, sekretarza sekcji doktrynalnej Dykasterii Nauki Wiary.
- Data: 08.12.2024
Prawo autorskie w praktyce parafii na przykładzie utworów muzyki kościelnej
Obowiązująca instrukcja Konferencji Episkopatu Polski o muzyce kościelnej wprowadziła normy mające na celu „podniesienie poziomu wykonywanej muzyki kościelnej, a także nadanie należnej godności i powagi świętym obrzędom sprawowanym na chwałę Bożą i uświęcenie wiernych”. Rolą tego artykułu nie jest przytaczanie zasad opisanych w instrukcji, ale odniesienie się do prawnej strony zagadnienia związanego z ochroną prawa autorskiego w pracy parafii.
- Data: 08.12.2024
Prywatne zapiski duszpasterzy w kartotece parafialnej
Jednym z obowiązków duszpasterzy, a szczególnie proboszczów, jest znać wiernych powierzonych ich pieczy (zob. kan. 529 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego). Wiedza duszpasterzy dotycząca parafian, szczególnie wówczas, gdy przez długie lata pracują na jednej parafii, obejmuje nieraz wiele pokoleń rodzin. Źródłem tej wiedzy są nie tylko osobiste kontakty z parafianami, jak na przykład wizyty kolędowe, ale także inni parafianie, np. sąsiedzi czy rodzina.
- Data: 08.12.2024
Władza rodzicielska a wolność religijna dziecka
Wychowanie moralne i religijne, stanowiące pewien obszar ogólnego procesu wychowania dzieci jest zaliczane do praw naturalnych przysługujących rodzicom, których uznanie i ochrona w państwach demokratycznych nie podlega dzisiaj negacji. Ratyfikacja przez Polskę Konwencji o Prawach Dziecka w 1991 r. rozpoczęła szeroką dyskusję nad miejscem praw dziecka w rodzinie, a co za tym idzie również o relacji między wolą rodziców dotyczącą wychowania w sferze światopoglądowej a wolnością sumienia i religii samego dziecka. Prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami wynika z samej natury a jego gwarancje znajdują się w prawie pozytywnym o zasięgu krajowym i międzynarodowym. To więzi łączące rodziców i dzieci sprawiają, że rodzice są naturalnymi dysponentami prawa do wolności sumienia i wyznania swoich dzieci. Z artykułu dowiemy się jak w kontekście prawnym rozstrzygać konflikty rodzące się w omawianych kwestiach?
- Data: 08.12.2024