Coraz więcej osób wysoko sfomowanych w Polsce.
Lęk przed odłączeniem od sieci występuje coraz powszechniej – FOMO (ang. Fear of Missing Out) to jeden z częstszych skutków nadużywania technologii cyfrowych. W związku z tym Państwowy Instytut Badawczy NASK rozpoczął kampanię edukacyjną.
- Data: 26.10.2022
Konferencja naukowa w Watykanie: „Etyka inżynierii życia”
Naukowcy z całego świata wzięli udział w konferencji zorganizowanej w Watykanie przez Papieską Akademię Życia i szpital pediatryczny Bambino Gesù w Rzymie, podczas której debatowano nad tematami wynikającymi z rozwoju nauki, zastanawiając się nad sposobami odniesienia są do pozytywnych i negatywnych skutków odkryć w takich dziedzinach wiedzy, jak np. inżynieria genetyczna.
- Data: 26.10.2022
Jednolity system zbierania odpadów – czy obowiązuje w parafii?
Od 1 lipca 2022 r. wszyscy wytwórcy odpadów komunalnych muszą być wyposażeni w pięć pojemników na odpady – każdy w innym kolorze i do innej frakcji. Jeżeli na terenie gminy nie obowiązywały jeszcze zasady jednolitego systemu segregacji odpadów (JSSO), powyższa data była ostateczna dla jego wdrożenia. Czy parafia jest zobowiązana do wprowadzenia odpowiednich pojemników na odpady?
- Data: 26.10.2022
Prawo autorskie w praktyce parafii na przykładzie utworów muzyki kościelnej
W dniu 14 października Konferencja Episkopatu Polski przyjęła instrukcję o muzyce kościelnej. Wprowadzenie jej norm ma na celu „podniesienie poziomu wykonywanej muzyki kościelnej, a także nadanie należnej godności i powagi świętym obrzędom sprawowanym na chwałę Bożą i uświęcenie wiernych”. Rolą tego artykułu nie jest przytaczanie zasad opisanych w instrukcji, ale odniesienie się do prawnej strony zagadnienia związanego z ochroną prawa autorskiego w pracy parafii.
- Data: 26.10.2022
Sprzedaż działki przez parafię a podatek VAT
Kazus: Rada Miasta X. podjęła decyzję o wyrażeniu zgody na nabycie na rzecz gminy prawa własności nieruchomości znajdującej się w pasie drogowym, stanowiącej własność instytucji kościelnej (mojej parafii), oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr …/73 o pow. 0,0815 ha, zapisanej w księdze wieczystej pod nr … Wartość sprzedaży 150 000,00 zł.
- Data: 26.10.2022
Sprzedaż nieruchomości rolnej przez parafię: cz. 2 – odrolnienie
Sprzedaż nieruchomości przez parafię może łączyć się z licznymi przygotowaniami formalnymi uregulowanymi przez prawo polskie. W grę wchodzić może między innymi przekształcenie gruntu rolnego w działkę budowlaną. Jak wygląda taka procedura? Z jakich etapów się składa? Od czego trzeba zacząć? W poniższym tekście można znaleźć kilka wskazówek dla księży proboszczów.
- Data: 26.10.2022
Wpis do Księgi ochrzczonych: mąż czy konkubent jako ojciec dziecka?
Kazus: Mąż i żona od 7 lat mieszkali osobno. Początkowo żyli samotnie. Po pewnym czasie kobieta poznała innego mężczyznę i zamieszkała z nim. Właśnie urodziło się im dziecko. Chcą je ochrzcić. Jak ma zapisać ksiądz proboszcz dziecko w Księdze ochrzczonych? To znaczy czy jako ojciec dziecka ma być wskazany mąż matki czy konkubent matki? Dodać trzeba, że mąż matki wie o tej sytuacji; zaprzecza, że jest ojcem dziecka i nie sprzeciwia się wpisaniu konkubenta żony jako ojca jej dziecka do Księgi ochrzczonych.
- Data: 26.10.2022
Wykluczenie jedności (wierności) a stwierdzenie nieważności małżeństwa
Prawodawca w kan. 1056 § 2 KPK wskazuje na dwa istotne przymioty małżeństwa, którymi są jedność i nierozerwalność. Przymiot jedności małżeńskiej (unitas) polega na związku jednego mężczyzny z jedną kobietą. Oznacza to, że wielożeństwo równoczesne jest zaprzeczeniem przymiotu jedności. Jest nie tylko sprzeczne z prawem natury, ale także zakazane prawem ustanowionym przez Chrystusa.
- Data: 26.10.2022