Nowy Dekret KEP w sprawie występowania duchownych w mediach. Co ważnego niesie dla parafialnych duszpasterzy?
Kościół zawsze doceniał znaczenie środków społecznego przekazu w przekazie wiary początkowo przez prasę, a potem przez film, radio, telewizję czy obecnie przez Internet. Świadczy o tym wiele enuncjacji kościelnych, na czele z Dekretem o środkach społecznego przekazywania myśli Inter mirifica, uchwalonym na Soborze Watykańskim II w 1963 r., czy obchodzenie z inicjatywy Kościoła od 1967 r. – Dnia Środków Społecznego Przekazu. Obecnie np. na portalu Twitter ma konto papież Franciszek (@Pontifex), Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski (@EpiskopatNews) czy biskupi diecezjalni.
- Data: 29.05.2023
Odpowiedzialność porządkowa pracowników, czyli jakie kary może stosować pracodawca
W nr 40/2023 Zarządzania parafią omówiona została odpowiedzialność materialna pracownika. Dotyczyła ona możliwości żądania przez pracodawcę od pracownika wyrównania szkody, którą poniósł pracodawca w wyniku zawinionego działania lub zaniechania pracownika. Nie zawsze jednak niepoprawne działania pracownika powoduje szkodę. W tym artykule znajdą się informacje dotyczące kar, jakie pracodawca może nałożyć na pracownika, oraz przyczyn, które uzasadniają ich nałożenie, oraz odpowiedź na pytanie, czy można stosować jednocześnie żądanie naprawienia szkody oraz karę dyscyplinarną.
- Data: 29.05.2023
Zainaugurowano SynAct Family – platformę dla duszpasterstw rodzin
Rozpoczęła pracę nowa platforma internetowa służąca wymianie w obszarze duszpasterstwa rodzin. Pozwala dzielić się inicjatywami oraz materiałami, zawiera również wytyczne kościelne. Nowe narzędzie nazywa się SynAct Family i zostało utworzone przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia.
- Data: 29.05.2023
Zmiany w synodzie: świeccy z prawem głosu, parytet płci
Papież Franciszek zrewolucjonizował instytucję Synodu Biskupów. Do tej pory, jak sama nazwa wskazuje, prawo głosu mieli na nim jedynie biskupi oraz pojedynczy kapłani, jak na przykład przedstawiciele zakonów męskich. Na najbliższym zgromadzeniu prawo głosu będą mieli również świeccy i osoby konsekrowane. Co więcej, w tym 70-osobowym gronie zalecany jest parytet płci. Papież chce jednak, by synod nadal zachował swój biskupi charakter.
- Data: 29.05.2023