Ochrona danych osobowych w zasobach informatycznych parafii
Kościoły lub związki wyznaniowe są zobowiązane, podobnie jak inne podmioty prawne, do przestrzegania ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO). Jak, w kontekście regulacji tego rozporządzenia, radzić sobie z zagrożeniami cybernetycznymi?
- Data: 22.09.2022
Odpowiedzialność karna i administracyjno-karna proboszcza za brak opieki nad zabytkami
Zabytki w Polsce są chronione prawem. Główne źródło norm w tym zakresie stanowi Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 r. (dalej jako: ustawa o ochronie zabytków). Wraz z aktami wykonawczymi do tej ustawy, czyli rozporządzeniami, to ten akt normatywny tworzy system ochrony zabytków w Polsce. Elementem tego systemu są przepisy karne zawarte w przywołanej ustawie.
- Data: 22.09.2022
Przez pół wieku służył chorym. Święty na czas pandemii
Na ostatnim konsystorzu oficjalnie ogłoszono kanonizację bł. Artemide Zatti, salezjanina, który przez prawie pół wieku służył chorym, zwłaszcza migrantom. Będzie on pierwszym bratem zakonnym z rodziny salezjańskiej kanonizowanym jako wyznawca.
- Data: 22.09.2022
Sprzedaż nieruchomości rolnej przez parafię
Czy parafia może sprzedać nieruchomość rolną? Jakie są obostrzenia przy takiej sprzedaży i jakie procedury obowiązują? Sprzedaż takiej nieruchomości to w prawie polskim skomplikowane i wielowątkowe zagadnienie. Niniejszy artykuł jest pierwszym z serii, która ma przybliżyć księżom proboszczom związane z nim kwestie.
- Data: 22.09.2022
Zdjęcia w działalności parafii na przykładzie kazusu
Opis kazusu. Proboszcz wpadł na pomysł, aby jeden z jego parafian – fotograf-amator, wykonał reporterskie zdjęcia z uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej zmarłego proboszcza, wieloletniego duszpasterza, niezwykle zasłużonego dla parafii, znanego działacza religijno-społecznego. Wydarzenie to ma odbyć się w kościele po mszy świętej niedzielnej.
- Data: 22.09.2022
Dostępność obiektów kościelnych/parafialnych dla osób niepełnosprawnych
Uczestniczenie w życiu Kościoła jest jednym z przejawów życia społecznego. Religia stanowi niezwykle ważny element tożsamości obywatelskiej i po prostu tożsamości człowieka. W związku z tym zarówno osoby pełnosprawne, jak i osoby z niepełnosprawnościami powinny mieć równy dostęp do ośrodków kultu religijnego. Powinny móc uczestniczyć w kościelnych obrzędach w taki sposób, aby nie czuły się w jakikolwiek sposób wykluczone czy dyskryminowane. Artykuł omawia ważną kwestię dotyczącą przygotowania obiektów parafialnych do korzystania z nich przez osoby niepełnosprawne.
- Data: 22.09.2022
Przyjmowanie Komunii Świętej przez osoby chore na celiakię
Celiakia to choroba o podłożu genetycznym polegająca na nietolerancji glutenu, czyli białka roślinnego występującego w pszenicy i innych ziarnach zbóż. Gluten (nazwa pochodzi z jęz. łacińskiego – „glutino”, oznacza sklejać) odpowiada za konsystencję ciasta. W połączeniu z wodą spaja je, spulchnia, nadaje przyjemny zapach i zapobiega szybkiemu wysychaniu. U osób, które nie tolerują glutenu, może dochodzić do zaburzeń trawienia i niepożądanych reakcji organizmu, a u niektórych chorych spożycie nawet niewielkiej ilości glutenu może spowodować poważne uszkodzenie jelit. Przestrzeganie diety bezglutenowej wiąże się także z niemożnością przyjmowania Komunii Świętej pod postacią powszechnie stosowanych hostii, które wytwarzane są z mąki pszennej. Co w takiej sytuacji?
- Data: 22.09.2022