Czy członkami rady ekonomicznej mogą być wierni spoza parafii?
W związku z artykułem dotyczącym współpracy wiernych świeckich z duchownymi w zarządzaniu parafią zostało skierowane pytanie od Czytelnika, czy członkami rady ekonomicznej mogą być wierni spoza parafii? Pytanie to jest bardzo ważne zwłaszcza dzisiaj w czasie większej migracji ludzi i mniejszego związku z parafią niż kiedyś oraz potrzebą znalezienia prawdziwych fachowców. Dlatego postanowiliśmy wyjaśnić tę kwestię naszym Czytelnikom.
- Data: 20.04.2022
Kilka rad dotyczących prowadzenia korespondencji w kancelarii parafialnej
Każda parafia, pomijając jej duszpasterskie znaczenie, jest podstawową jednostką administracyjną danej diecezji, a ogólnie mówiąc – Kościoła katolickiego. Ten status wiąże się z pewnymi administracyjnymi obowiązkami, które w imieniu parafii wykonuje proboszcz jako jej organ. Proboszcz, co wynika zarówno z prawa kanonicznego, jak i polskiego, reprezentuje parafię na zewnątrz i w imieniu parafii załatwia wszystkie jej sprawy, także przez korespondencję.
- Data: 20.04.2022
Nowa konstytucja apostolska Praedicate Evangelium
W Watykanie zaprezentowano tekst nowej konstytucji apostolskiej Papieża Franciszka Praedicate Evangelium. Sankcjonuje ona drogę reform, które rozpoczęły się od dyskusji w kolegium kardynalskim przed konklawe z 2013 r. i w ciągu ostatnich dziewięciu lat zostały już w dużej mierze wprowadzone w życie. Jej główne założenia to: priorytet ewangelizacji, misyjność, synodalność, a więc zwiększenie w Kościele roli świeckich i poszczególnych episkopatów, a także ochrona małoletnich oraz uporządkowanie watykańskich finansów.
- Data: 20.04.2022
Parafia jako beneficjent w testamencie: zapis i polecenie
Zdarza się, że wierni, parafianie chcą pozostawić po swojej śmierci parafii swojego ostatniego zamieszkania czy parafii, w której zostali ochrzczeni, jakiś majątek. W tym artykule (pierwszym z serii poruszających kwestie spadków i parafii) przedstawione zostaną dwie instytucje prawa spadkowego, które mogą dotyczyć parafii, a mianowicie: zapis i polecenie.
- Data: 20.04.2022
Posługa duszpasterska kapłanów łacińskich wobec katolików wschodnich
Obecna sytuacja związana z uchodźcami z Ukrainy spowodowała, że liczba katolików należących do katolickich Kościołów wschodnich będzie w naszym kraju dużo większa niż do tej pory. Zasadnym więc jest przypomnienie zasad i norm kanonicznych obowiązujących duchownych łacińskich, regulujących posługę duszpasterską wobec tych wiernych.
- Data: 20.04.2022
Specustawa ukraińska – omówienie najważniejszych przepisów
Obywatele Ukrainy, którzy uciekają przed agresją Rosji, mogą korzystać z dotychczasowych rozwiązań lub z nowej specustawy, która w wielu miejscach jest bardziej korzystna. Mogą wjechać do Polski i na początku nie myśleć o formalnościach (oprócz zarejestrowania się w rejestrze Straży Granicznej, jeżeli nie zostali już wpisani do niego na granicy – to ważne, bo od wpisania do rejestru zależy wiele uprawnień). Specustawa obejmie ich swoją pomocą z mocy prawa. Następnie po okrzepnięciu mogą stwierdzić, czy nie chcieliby jednak skorzystać także z innych form legalizacji swojego pobytu, jeżeli okaże się to potrzebne.
- Data: 20.04.2022
Symulacja zgody małżeńskiej a stwierdzenie nieważności małżeństwa
Mamy świadomość, że w praktyce życia codziennego dochodzi do sytuacji, gdy to, co zewnętrznie osoba czyni, nie zawsze ma potwierdzenie w jej wnętrzu. Ta niezgodność tego, co się czuje i co wyraża się na zewnątrz, jest wyrazem braku autentyczności i prawdziwości danej czynności. Właśnie w chwili zawierania związku małżeńskiego możemy spotykać się z faktem braku zgodności słów z wewnętrznym przekonaniem osoby zawierającej sakrament. Występująca wówczas symulacja zgody małżeńskiej sprawia, że nie mamy do czynienia z prawdziwym aktem woli danej osoby, ale z pozorem i fikcją. Wówczas ma miejsce zawarcie pozorowanego małżeństwa, które w świetle prawa kanonicznego nigdy ważnie nie zaistniało.
- Data: 20.04.2022