Czy niechęć do posiada potomstwa to wystraczający powód do stwierdzenie nieważności małżeństwa? – problematyka w świetle orzecznictwa Roty Rzymskiej
Małżeństwo jest skierowane ku zrodzeniu i wychowaniu potomstwa jedynie wówczas, gdy nupturienci – w momencie zawierania go – zamierzają przekazać prawo do aktów zdolnych z siebie do zrodzenia potomstwa. Gdyby jednak w momencie wyrażania zgody małżeńskiej któraś ze stron wykluczyła bonum prolis wówczas, w myśl kan. 1101 § 2 skutkuje to nieważnością tego związku. Wykluczenie to obejmuje określone działania – podejmowane w momencie zawierania małżeństwa – godzące w ów porządek naturalny. Niniejszy artykuł stanowi analizę orzecznictwa Roty Rzymskiej dotyczącą tego kluczowego elementu małżeństwa z uwzględnieniem waloru prokreacyjnego i skuteczności unieważniającej intencji przeciwnej bonum prolis.
- Data: 20.12.2023
Anonimizacja dokumentów zawierających dane osobowe: zakres i technika
Co to jest anonimizacja dokumentów? Czy w parafii proboszcz może spotkać się z takim potrzebą? Problematyczna sytuacja, z którą mogą zetknąć się proboszczowie, to przypadek, kiedy parafia będzie musiała udostępnić pewne dokumenty zawierające dane osobowe lub inne informacje, których ujawnienie może być zakazane przez prawo lub niewłaściwe z punktu widzenia moralnego. W artykule przedstawiony zostanie zakres czynności związanych z anonimizacją i pewne techniki jej wykonania.
- Data: 20.12.2023
Dostosowanie obiektów kościelnych/parafialnych dla osób niepełnosprawnych
Szczegółowe przepisy regulujące dostosowanie budynków do potrzeb osób niepełnosprawnych znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tj. Dz. U. z 2019 poz. 1065,1608 i 2351).
- Data: 20.12.2023
Nowe zmiany w prawie spadkowym
Dnia 15 listopada 2023 r. weszły w życie (kolejne już tym roku) nowelizacje w prawie spadkowym. W tym artykule krótko omówię najważniejsze z tych zmian. Wiedza ich dotycząca może okazać się przydatna samym księżom, choć raczej rodzinom księży lub wiernym.
- Data: 20.12.2023
Post eucharystyczny i przyjmowanie Komunii Świętej
Reguła św. Benedykta powstała na podstawie jego osobistego doświadczenia, ale oczywiście w oparciu o Pismo Święte oraz dzieła Tradycji Kościoła. Jest zatem od wieków zbiorem wskazówek dla mnichów, ale odkrywają ją także ludzie „żyjący w świecie”. Wśród wielu cennych uwag, które mają prowadzić do owocnego życia duchowego, znalazła się także i ta, zachęcająca do praktykowania postu. Św. Benedykt z Nursji – w perspektywie głębokiego przeżywania liturgii – post nazywa „narzędziem dobrych uczynków”, które prowadzą człowieka na spotkanie z Bogiem. Autor zachęca, aby „ukochać post”. Dlatego praktykę postu eucharystycznego, która rozwinęła się w Kościele i została ubrana w przepisy, należy postrzegać jako czas oczyszczenia i oczekiwania na spotkanie z Panem w Eucharystii. A św. Benedykt podpowie jeszcze, że będzie to ponadto czas radości dla kogoś, kto pragnie ofiarować ten dar Bogu, wyglądając Świętej Paschy.
- Data: 20.12.2023