Co mogę zrobić z projektem budowlanym?
Kazus: Jestem proboszczem w niedużej parafii. Na najbliższe lata postawiliśmy sobie za zadanie wyremontować większość wnętrz kościoła, zachowując jego historyczny charakter. Zakupiłem więc projekt wykończenia wnętrz i miałem przystąpić do jego realizacji. Jednak projektant twierdzi, że nie mam prawa do realizacji projektu, gdyż udzielona mi na projekt licencja nie obejmuje prawa do urządzania wnętrz. O co tu chodzi?
- Data: 26.07.2022
Rozliczanie sprzedaży w sklepach prowadzonych przez parafie
Dość powszechną praktyką jest prowadzenie przez parafie własnych sklepików, w których sprzedawane są różnego rodzaju produkty, głównie związane z praktykami religijnymi (np. książki, różańce, figurki świętych, breloczki itp.). Sprzedaż dokonywana w tych placówkach wywołuje skutki na gruncie przepisów obowiązującego prawa, w tym także podatkowych.
- Data: 26.07.2022
Spis inwentarza parafii i nie tylko – kilka praktycznych uwag dla księży proboszczów
Sytuacją, w której dokonywany jest spis inwentarza, czyli spis – ogólnie mówiąc – mienia lub majątku parafii, może być nie tylko przejmowanie parafii przez nowego proboszcza. Inne możliwe sytuacje to przykładowo, przeprowadzka na nową plebanię, włamanie i kradzież mienia czy też zdarzenia losowe, które dotknęły plebanię lub kościół, takie jak powódź czy pożar.
- Data: 26.07.2022
Udział parafii w prawno-kanonicznych czynnościach zlecanych przez sądy kościelne i pomoc dla stron procesowo-spornych (część 1)
Czasami mogą zrodzić się wątpliwości, czy młodzi kandydaci do małżeństwa mają pełną świadomość tego, że jest to ich najcięższy obowiązek i najpierwsze prawo (por. kan. 1136 KPK). Natomiast duszpasterze mają obowiązek skutecznego wspierania nowych małżonków w utrwalaniu jedności życia małżeńskiego i rodzinnego, niczego nie tracąc w gorliwości posługiwania z tego, co ma służyć nierozerwalności i sakramentalności świętego związku małżeńskiego, aby wszyscy w środowisku rodzinnym i małżeńskim mogli osiągnąć zbawienie (por. kan. 1752 KPK). W pierwszej części artykułu autor przybliża zasady wniesienia skargi i jej przygotowanie. W drugiej części przybliżone zostaną zasady działania Trybunału Kościelnego.
- Data: 26.07.2022
Umowa dzierżawy
Umowa dzierżawy jest zawierana w podobnych sytuacjach co umowa najmu. Zdarza się, że zamiennie używa się tych nazw. Czy jednak słusznie? Zgodnie z Kodeksem cywilnym przez umowę dzierżawy „wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz”.Z tej krótkiej definicji wiemy, że główną funkcją tego rodzaju umowy jest zapewnienie możliwości czerpania pożytków z rzeczy cudzej. Jest to cecha rozróżniająca umowę dzierżawy od umowy najmu. Przy najmie chodzi po prostu o możliwość używania rzeczy. Dzierżawa daje praw więcej, bo pozwala dodatkowo na pobieranie pożytków z rzeczy, która jest używana. Chodzi zatem o jej aspekt ekonomiczny – możliwość zysku, a używanie przedmiotu (np. zamieszkiwanie w gospodarstwie), jest niejako przy okazji. Poza tym dzierżawić można także prawa, czego najem nie umożliwia. To prowadzi nas do następnego elementu umowy – jej przedmiotu.
- Data: 26.07.2022
Władza rodzicielska a wolność religijna dziecka
Wychowanie moralne i religijne, stanowiące pewien obszar ogólnego procesu wychowania dzieci, jest zaliczane do praw naturalnych przysługujących rodzicom, których uznanie i ochrona w państwach demokratycznych nie podlega dzisiaj negacji. Ratyfikacja przez Polskę Konwencji o Prawach Dziecka w 1991 r. rozpoczęła szeroką dyskusję nad miejscem praw dziecka w rodzinie, a co za tym idzie również o relacji między wolą rodziców dotyczącą wychowania w sferze światopoglądowej a wolnością sumienia i religii samego dziecka. Prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami wynika z samej natury, a jego gwarancje znajdują się w prawie pozytywnym o zasięgu krajowym i międzynarodowym. To więzi łączące rodziców i dzieci sprawiają, że rodzice są naturalnymi dysponentami prawa do wolności sumienia i wyznania swoich dzieci. Z artykułu dowiemy się, jak w kontekście prawnym rozstrzygać konflikty rodzące się w omawianych kwestiach?
- Data: 26.07.2022