Psychologiczne podstawy stwierdzenia nieważności małżeństwa – praktyczne zastosowanie w orzeczeniach sądowych
Kodeks prawa kanonicznego zawiera osiem kanonów 1514–1518 poświęconych biegłemu sądowemu. Dowód z opinii biegłego w kanonicznym procesie małżeńskim nie stanowi całkowicie niezależnego dowodu, lecz występuje w relacji do innych dowodów procesowych, czyli: oświadczenia stron, dowodu z dokumentów i zeznań świadków. W KPK dowód z opinii biegłego sądowego jest wymieniony na czwartym miejscu, z tym, iż jego kolejność umieszczenia nie świadczy o jego ważności. W oparciu o dyspozycję kan. 228 § 2 KPK z 1983 r., biegłych sądowych określa się jako doradców odznaczających się odpowiednią wiedzą roztropnością i uczciwością oraz zdolnością do tego, aby służyć pomocą pasterzom Kościoła. Wprowadzenia zastosowania konsultacji w czasie procesu małżeńskiego domaga się także od sędziego prowadzącego norma kan. 221 § 2. Od biegłych sądowych kan. 1095, n. 1–3 wymaga wyrażenia opinii o niezdolności psychicznej stron procesowych.
- Data: 08.12.2024
Termomodernizacja w parafii
Jeżeli uzyskanie i utrzymanie właściwych temperatur wewnątrz budynku w sezonie grzewczym wiąże się z wysokimi kosztami ogrzewania, a mimo wysokich kosztów system grzewczy nie zapewnia użytkownikom budynku optymalnego komfortu cieplnego warto pomyśleć o termomodernizacji
- Data: 08.12.2024
Zasady obowiązywania ustawy Kamilka w perspektywie parafii – omówienie najważniejszych kwestii
Kwestia ochrony dzieci i młodzieży przed krzywdzeniem i wykorzystywaniem stała się w ostatnich latach przedmiotem intensywnej debaty publicznej oraz działań legislacyjnych w wielu krajach, w tym również w Polsce. Wydarzenia, które wstrząsnęły opinią publiczną, jak chociażby głośna sprawa małego Kamilka z Częstochowy, stały się katalizatorem zmian w prawie mających na celu wzmocnienie systemu ochrony najmłodszych.
- Data: 08.12.2024
„Miej nadzieję i działaj ze stworzeniem” – papieskie orędzie na 1 września 2024
W kwestii ochrony stworzenia „stawką jest nie tylko życie doczesne człowieka w tej historii, ale przede wszystkim jego przeznaczenie do wieczności, eschaton naszego szczęścia” – stwierdza papież Franciszek w orędziu na Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego (1 września 2024).
- Data: 08.12.2024