Adwent w parafii i rodzinie
Coraz częściej podczas rozmów w kapłańskim gronie można usłyszeć narzekanie, że parafianie nie potrafią już należycie przeżywać poszczególnych okresów roku liturgicznego. Komercja, która zdominowała centra handlowe i jest obecnie niezwykle ekspansywna, tak mocno przylgnęła do mentalności ludzi, że tym samym skutecznie zakłóciła naturalny bieg wydarzeń, który kiedyś wyznaczały poszczególne pory roku oraz wpisane do kalendarza wydarzeń święta religijne. Czy można to zmienić? Przed nami adwent, czas oczekiwania na przyjście Chrystusa. Jak zachęcić parafian do duchowego przeżycia tego okresu?
- Data: 29.11.2022
Film kręcony w kościele, czyli o najmie obiektu zdjęciowego
Zdarza się, że do proboszcza zgłaszają się osoby chcące wykorzystać budynek kościoła do wykonania zdjęć filmowych reklamowych czy innych. Jak wygląda udostępnienie obiektu kościelnego do filmu lub zdjęć reklamowych? Na co powinien zwrócić uwagę proboszcz jako osoba odpowiedzialna np. za kościół? Oto kilka uwag na ten temat oraz kluczowe elementy umowy pomiędzy np. parafią a producentem filmowym.
- Data: 29.11.2022
Prawny wymiar troski o zabytkowe grobowce na cmentarzu parafialnym
Nieraz na terenach cmentarzy znajdują się zabytkowe grobowce. Sam cmentarz, jak też poszczególne grobowce mogą być zabytkami w rozumieniu Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 r., jako rzeczy będące dziełem człowieka lub związane z jego działalnością i stanowiące świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową (art. 3 pkt 1 ustawy o ochronie zabytków). Zarówno teren cmentarza, jak i grobowiec czy nawet jego części (zdobienia, rzeźby) mogą być wpisane do rejestru zabytków albo (w przypadku rzeczy ruchomych) wpisane na Listę Skarbów Dziedzictwa. Wpis taki jest formą ochrony zabytku.
- Data: 29.11.2022
Szczególna droga uzyskania stwierdzenia nieważności małżeństwa, tzw. proces skrócony
Formuła tzw. procesu skróconego przed biskupem (processus brevior coram Episcopo) wprowadzona przez papieża Franciszka w Liście Apostolskim Mitis iudex ma w zamyśle Ustawodawcy kościelnego w określonych przypadkach znacząco ograniczyć czas trwania procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Proces odbywa się wobec biskupa diecezjalnego, który zgodnie z celem i naturą swojego urzędu jest pierwszym sędzią wspólnoty wiernych, nad którymi sprawuje pieczę pasterską. W takim przypadku nie orzeka trybunał złożony z trzech sędziów (jak w procesie zwykłym), lecz decyzja wyrokowa jest podejmowana jednoosobowo.
- Data: 29.11.2022
Termomodernizacja w parafii
Jeżeli uzyskanie i utrzymanie właściwych temperatur wewnątrz budynku w sezonie grzewczym wiąże się z wysokimi kosztami ogrzewania, a mimo wysokich kosztów system grzewczy nie zapewnia użytkownikom budynku optymalnego komfortu cieplnego, warto pomyśleć o termomodernizacji
- Data: 29.11.2022