Odpusty w roku jubileuszowym 2025
Papież Franciszek w Bulli Spes non confundit, ogłaszającej jubileusz zwyczajny 2025 roku zaznaczył, że odpust pozwala ludziom odkryć, jak nieograniczone jest miłosierdzie Boga. Dlatego też w starożytności chrześcijańskiej termin „miłosierdzie” był używany zamiennie z terminem „odpust”, aby dzięki temu wyrazić pełnię Bożego przebaczenia, które nie zna granic (nr 23). Jakkolwiek sakrament pokuty jest znakiem nadziei, gdyż stanowi potwierdzenie, że Bóg w akcie spowiedzi gładzi ludzkie grzechy, to jednak w życiu człowieka pozostaje ślad, czyli nieuporządkowane przywiązanie do stworzeń, które wymaga oczyszczenia albo na ziemi, albo po śmierci, w stanie nazywanym czyśćcem (KKK 1472). Zatem ważne jest, aby przeżywając Rok Jubileuszowy nie zapominać o korzystaniu z łaski odpustu.
- Data: 20.03.2025
Papież na Wielki Post 2025: Podążajmy wspólnie w nadziei
Papieskie orędzie na Wielki Post 2025. Franciszek zachęca do „wspólnego podążania w nadziei”. Podkreśla, że to dzięki miłości Pana Boga jesteśmy zachowani w nadziei, która nie zawodzi. Ona jest pewną i niezachwianą „kotwicą duszy”.
- Data: 20.03.2025
Parafialny cennik posług religijnych
W praktyce parafialnej spotyka się niekiedy tzw. cennik posług religijnych, czyli określone przez proboszcza wysokości ofiar za czynności duszpasterskie lub kancelaryjne czy jeszcze inne. Zagadnienie to budzi silne kontrowersje i jest przedmiotem sporu pomiędzy duszpasterzami a wiernymi, ponadto cennik taki jest niekiedy powodem zgorszenia. Istnieją strony internetowe, które zbierają informacje na temat wysokości ofiar wymaganych przez duszpasterzy w parafiach w Polsce. W mojej zawodowej praktyce spotkałam się także z przypadkami interwencji ordynariusza w kwestie związane z takim swoistym taryfikatorem parafialnym. Nie można pominąć tego, że papież Franciszek wielokrotnie apelował o to, by „sakramenty były za darmo”, bo „nie płaci się za sakramenty, ale daje się ofiarę na Kościół” oraz ostro krytykował praktykę cenników parafialnych. Warto więc poznać, jak prawo kanoniczne reguluje ten obszar życia i działania Kościoła.
- Data: 20.03.2025
Co zrobić z otrzymanym pocztą aktem apostazji?
Akty apostazji stają się w parafiach coraz częstsze. Zdarza się, że osoba pragnąca dokonać tego aktu nie stawia się osobiście w parafii a wysyła oświadczenie o wystąpieniu z Kościoła pocztą mailową lub tradycyjną. Co ma zrobić Proboszcz w takiej sytuacji? Czy tak dokonany akt jest skuteczny prawnie?
- Data: 20.02.2025
Odpowiedzialność porządkowa pracowników, czyli jakie kary może stosować pracodawca
Nie zawsze niepoprawne działania pracownika powoduje szkodę. W artykule znajdą się informacje dotyczące kar, jakie pracodawca może nałożyć na pracownika oraz przyczyn, które uzasadniają ich nałożenie oraz odpowiedź na pytanie, czy można stosować jednocześnie żądanie naprawienia szkody oraz karę dyscyplinarną. Należy zaznaczyć, że można jednocześnie żądać od pracownika wyrównania szkody, którą poniósł pracodawca i ukarać go karą upomnienia, nagany czy pieniężną. Oczywiście wszystko to pod warunkiem, że zostały spełnione przesłanki zarówno do kar dyscyplinarnych jak i odszkodowania, a wszelkie czynności formalne związane z jednym i drugim zostały dopełnione. Obydwa środki bowiem mają inny cel i stanowią odrębną procedurę w prawie pracy.
- Data: 20.02.2025
Archiwum na stronie internetowej parafii a ochrona danych osobowych
Wiele parafii prowadzi własne strony internetowe. Strony te nie są już tylko prostymi wizytówkami, a stały się rozbudowanymi platformami komunikacji z parafianami, grupami duszpasterskimi. Niejednokrotnie znajdują się na tych stronach działy czy podstrony o charakterze archiwalnym lub kroniki, które stanowią swoiste kompendium wiedzy o życiu i historii danej wspólnoty. Takie cyfrowe, internetowe archiwa, jeżeli są systematycznie prowadzone i odpowiednio ułożone, stanowić mogą cenne źródło informacji o historii lokalnej społeczności. Jednakże materiały te mogą także stwarzać problemy natury kanonicznej i prawnej, których proboszczowie powinni być świadomi. W tym artykule przedstawiona zostanie istota tych problemów oraz wskazane zostaną ich rozwiązania.
- Data: 22.01.2025
Kiedy alkoholizm skutkuje stwierdzeniem nieważności małżeństwa – choroba alkoholowa w orzecznictwie sądowym
Procesy o stwierdzenie nieważności małżeństwa powszechnie wskazują na alkoholizm jako czynnik wpływający na faktyczny rozpad małżeństwa, jak również na przyczynę jego nieważności. Z praktyki sądów kościelnych wynika, że choroba alkoholowa najczęściej jest rozpatrywana w ramach kanonu 1095 n. 3 Kodeksu Prawa Kanonicznego, czyli jako przyczyna natury psychicznej powodująca niezdolność osoby do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich. Na alkoholizm jako zaburzenie psychiczne wskazuje definicja wydana w 1952 r. przez Komitet Ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia. Na to, że problem alkoholowy wiąże się ściśle z zagadnieniem osobowości człowieka uzależnionego, wskazują również sposoby leczenia alkoholika. Oprócz stosowania środków farmakologicznych i psychotropowych podejmuje się przede wszystkim terapię, zmierzającą do odbudowania jego zaburzonej osobowości.
- Data: 28.12.2024
Praca na wysokości przy budowie lub remoncie obiektów parafialnych
Praca na wysokości przy budowie lub remoncie jest związana ze szczególnym niebezpieczeństwem dla pracownika. Niedopełnienie warunków bezpieczeństwa w razie wypadku grozi w takiej sytuacji poważnymi obrażeniami albo nawet śmiercią.
- Data: 28.12.2024