Prawne wymogi posiadania odpowiedniego wieku do zawarcia małżeństwa w Polsce – uregulowania prawa kanonicznego i cywilnego

Dodano: 25 marca 2020

Małżeństwo nie tylko kanoniczne powstaje w momencie wyrażenia przez narzeczonych ważnej zgody małżeńskiej, a więc woli zawarcia małżeństwa. Dokładniej mówiąc, to właśnie wyrażona zgoda tworzy małżeństwo ( matrimonium facit consensus ). Ważną zgodę mogą wyrazić wszyscy, którym prawo tego nie zabrania [kan. 1058 KPK]. Ta norma prawna wskazuje na obowiązujący np. katolików system prawny wyznaczający istotne elementy tzw. zdolności prawnej osoby ludzkiej do ważnego zawarcia małżeństwa np. w Kościele katolickim, czyli do samodzielnego, odpowiedzialnego i wolnego wyrażenia wiążącej zgody małżeńskiej.

Kwiecień 2020 - Nr 03
ADU03_okładka