Odpowiedzialność odszkodowawcza proboszcza za niedopełnienie obowiązków – małżeństwo konkordatowe

Dodano: 24 listopada 2020

Małżeństwo konkordatowe jest rezultatem złożonego stanu faktycznego i prawnego. Z jednej strony Kodeks rodzinny i opiekuńczy (dalej: k.r.o.) uzależnia zawarcie małżeństwa świeckiego, czyli wywołującego skutki cywilnoprawne, od wykonania przez duchownego określonych czynności. Z drugiej zaś, w tej samej materii, Kościół określił obowiązki duchownego w instrukcji wydanej przez Konferencję Episkopatu Polski (dalej: Instrukcja), wskazując czynności, których należyte wykonanie prowadzi do realizacji postanowień konkordatu i k.r.o. Ich zaniedbanie skutkujące niezawarciem małżeństwa świeckiego może spowodować szkodę po stronie nupturientów, a w konsekwencji odpowiedzialność odszkodowawczą sprawcy szkody.

Grudzień 2020 - Nr 11
zarzadzanie 12