Duszpasterskie postawy i działania istotne dla wspólnotowego wychodzenia z sytuacji kryzysu

Dodano: 22 czerwca 2020

Wspólnota parafialna stanowi wyjątkową, bo najmniejszą zorganizowaną duszpastersko cząstkę Ludu Bożego, mającą własnego pasterza. W okresach kryzysowych następuje zazwyczaj spowolnienie lub nawet zanikanie praktyk religijnych, które zazwyczaj stanowią jądro wspólnotowości życia. Trzeba wtedy zapytać o przyczynę takiego stanu rzeczy. Jej źródłem może być zwykły strach i lęk przed np. zarażeniem koronawirusem, jak tego doświadczamy w ostatnich miesiącach albo potęgujące się przekonanie, że spotkanie z drugim człowiekiem może stanowić zagrożenie dla zdrowia mojej osoby. W takich sytuacjach lęk osobisty jeszcze bardziej inspiruje do zastosowania izolacji fizyczno-duchowej, co nie wpływa dobrze na umocnienie w postawie zawierzenia nawet Bogu samemu.

Lipiec 2020 - Nr 06
ADU06