Post eucharystyczny i przyjmowanie Komunii Świętej

Dodano: 20 grudnia 2023

Reguła św. Benedykta powstała na podstawie jego osobistego doświadczenia, ale oczywiście w oparciu o Pismo Święte oraz dzieła Tradycji Kościoła. Jest zatem od wieków zbiorem wskazówek dla mnichów, ale odkrywają ją także ludzie „żyjący w świecie”. Wśród wielu cennych uwag, które mają prowadzić do owocnego życia duchowego, znalazła się także i ta, zachęcająca do praktykowania postu. Św. Benedykt z Nursji – w perspektywie głębokiego przeżywania liturgii – post nazywa „narzędziem dobrych uczynków”, które prowadzą człowieka na spotkanie z Bogiem. Autor zachęca, aby „ukochać post”. Dlatego praktykę postu eucharystycznego, która rozwinęła się w Kościele i została ubrana w przepisy, należy postrzegać jako czas oczyszczenia i oczekiwania na spotkanie z Panem w Eucharystii. A św. Benedykt podpowie jeszcze, że będzie to ponadto czas radości dla kogoś, kto pragnie ofiarować ten dar Bogu, wyglądając Świętej Paschy.

Styczeń 2024 - Nr 48